Zapraszamy do udziału w konkursie


Freja Covell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Covell Rebellion.jpg
Freja Covell
Data i miejsce narodzin: 29 BBY
Data i miejsce śmierci: 9 ABY
Miejsce pochodzenia: Corulag
Rasa: Człowiek
Wzrost: 180 cm
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Freja Covell to generał służący w Armii Imperialnej. Pochodził z Corulaga.

Biografia

Kariera młodego oficera nabrała tempa, wraz z przydzieleniem go do oddziału dowodzonego przez pułkownika Maximiliana Veersa. Stał się jego najlepszym uczniem, doskonale opanowując sztukę dowodzenia zgrupowaniami jednostek AT-AT i AT-ST. Kiedy Veers został awansowany do stopnia generała zabrał ze sobą Covella na pokład Executora.

W tym czasie Covell został awansowany do stopnia pułkownika i podczas bitwy o Hoth był już zastępcą Veersa i dowodził jedną z maszyn AT-AT z Grupy Uderzeniowej Zamieć podczas ataku na tamtejszą bazę Sojuszu Rebeliantów. Gdy rebelianci uszkodzili jego transporter, wykazał się doskonałymi umiejętnościami bojowymi i upuścił bezpiecznie transporter na przednie nogi. W ten sposób osłonił wyładowujące się oddziały szturmowców, dzięki czemu mogły rozpocząć szturm na bazę.

Później został awansowany do stopnia generała i objął dowództwo na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela typu Imperial-I Chimaera, dowodzonego przez kapitana Gilada Pellaeona. Ostatecznie wielki admirał Thrawn mianował go dowódcą wszystkich sił lądowych w swojej flocie. Dowodzone przez niego oddziały odniosły wiele zwycięstw, takich jak zdobycie bazy przemytników na Myrkr.

W trakcie trwania walk, Thrawn oddelegował go na Wayland z zadaniem objęcia dowództwa nad tamtą ważną planetą. Niestety zginął w drodze na planetę, gdy szalony Joruus C'baoth zniszczył jego umysł za pomocą Mocy.

Wiele z bitewnych taktyk Covella zostały później przyswojonych przez innych imperialnych dowódców.

Źródła