Zapraszamy do udziału w konkursie


Dyskusja Archiwisty:Jedi Solo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Jedi Solo!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Jedi Solo

Uwagi

Witaj na Ossusie. Widzę że piszesz wiele nowych haseł, mam więc parę uwag. Przeczytaj dokładnie wszystkie nasze wewnętrzne zasady i dostosuj swoje hasła do nich. Ważniejsze sprawy:

  • Pilnuj dużych/małych liter. "Jedi" pisze się z dużej litery, podobnie jak imiona (czasami w haśle Shado Vao jego imię jest małą literą) - to takie literówki, ale ktoś to potem musi poprawiać. A bitwy itd. piszemy z małej litery (np. "...w czasie bitwy o Hoth" a nie "...w czasie Bitwy o Hoth").
  • Najważniejsze - nie tłumaczymy z Wookieepedii. Takie hasła są oznaczane odpowiednim szablonem i jeśli nie zostają zmienione, to zostają skasowane. Na Ossusie stawiamy na pracę własną i korzystamy ze źródeł.
  • Poprawnie formatuj swoje hasła (punkt "Biografia" powinien wyglądać tak: ==Biografia==, a kolejne podpunkty w Biografii tak: ===Młodość===.

Patrz na różnice pomiędzy wersjami haseł jeśli ktoś je poprawia i wyciągaj odpowiednie wnioski :) Pamiętaj zwłaszcza o nie tłumaczeniu haseł z Wookiee - piszemy samodzielnie, korzystając bezpośrednio z komiksów, książek itd. Pozdrawiam, signstraznik.png Sky Dyskusja  14:17, 21 mar 2008 (CET)

dobrze będę uważał na to co robię pozdrowienia jedi solo

Dalsze uwagi

Właśnie kończę przeredagowywać hasło Uthar Wynn - porównaj Twoją i moją wersję i zobacz, co zrobiłeś źle. Pocwicz linkowanie, niektóre imiona się odmienia! Wtedy dajemy tak: "...zabrał [[Uthar Wynn|Utharowi Wynnowi]]..." itd. Pooglądaj inne hasła, jak są napisane, jak wyglądają pod względem tzw. wikiskładni (wejdź w tryb edycji i podpatruj). Nie jest źle, ale może być lepiej. Powodzenia. signstraznik.png Sky Dyskusja  00:14, 22 mar 2008 (CET)

Uwagi no 3

Po raz kolejny proszę Cię, żebyś przeczytał wszystkie zalecenia edycyjne. Zapoznanie się z nimi jest niezbędne do pisania prawidłowych (pod każdym względem) haseł. Przeczytaj koniecznie (od początku do końca):

Pamiętaj też, że:

  • Wszelkiego rodzaju hasła (o postaciach, wydarzeniach, technologii itd.) piszemy z perspektywy świata SW, a nie naszego! Tak, jakby te postacie naprawdę istniały sobie w odległej galaktyce.

Jak NIE piszemy:

Uthar Wynn pełnił funkcję dowódcy Akademii Sithów w grze Knights of the Old Republic...

Zamiast tego powinno być np.

Uthar Wynn pełnił funkcję dowódcy Akademii Sithów... i tutaj np. "...w czasach wojny domowej Jedi", albo "...w roku tym i tym".

Takie rzeczy jak tytuły filmów, gier, książek (np. że postać pojawiła się po raz pierwszy w takiej a takiej grze, albo została wymyślona przez jakiegoś tam autora) mają prawo pojawić się dopiero w punkcie "Ciekawostki" (albo "Alternatywy", jeśli chodzi o niektóre postacie z KotORa).

Ostatnia rzecz: widzę że piszesz dużo haseł z KotORa. Zapoznaj się więc z tymi oto szablonami:

Mam nadzieję że kumasz o co chodzi :) Szablony te powstały w wyniku tej dyskusji i mam nadzieję, że będziesz je stosował jeśli zajdzie taka potrzeba (czyli kiedy nie będzie wiadomo jakie jest kanoniczne rozwiązanie danej sytuacji, które zależy od wyboru gracza).

Podpatruj inne hasła i powielaj ich strukturę (czyli na samym początku jest wstęp i streszczenie najważniejszych momentów życia danej postaci, potem bardziej szczegółowa biografia, na końcu źródła, ewentualnie jeszcze infobox i ciekawostki):

Mam nadzieję że nie jesteś przytłoczony ilością informacji które staram Ci się przekazać :D Weź je sobie do serca, bo Twoje hasła nie są złe, ale jeszcze im czegoś brakuje. A chyba nie ma sensu by ktoś je potem poprawiał, skoro wystarczy że poświęcisz trochę czasu na lekturę tych linków które Ci zamieściłem. Pozdrawiam i życzę wielu edycji :] signstraznik.png Sky Dyskusja  15:08, 22 mar 2008 (CET)

Z Wookiee

Niestety ostatnio znowu wstawiasz tłumaczenia z Wookiee... :/ Prosiłbym, żebyś tego nie robił. Poza tym z artykułów które sam napisałeś widać, że masz zadatki na dobrego Archiwistę, więc bezmyślne tłumaczenie jest po prostu bezsensu :) Aha i rób przerwy po kropce ;) Louie1449 17:38, 8 kwi 2008 (CEST)

Twoje hasła

Posłuchaj, ja naprawdę chciałem dobrze, jeszcze dla żadnego nowego Archiwisty nie naprodukowałem się tak jak dla Ciebie (patrz wyżej). Ale najwidoczniej nie rozumiesz. Tak więc wyjaśniam: każde kolejne hasło, tłumaczone z Wookieepedii, będzie od razu kasowane. Nikt nie ma czasu potem siedzieć nad takimi hasłami, poprawiać je i weryfikować. Pomijam fakt, że tłumaczenie było bardzo luźne i wołało o pomstę do nieba. Najpierw przeczytaj te źródła (książkę, komiks, przewodnik) a potem pisz hasła, samemu. Innej metody nie ma. Jeśli chcesz pogadać, to na gg. Pozdrawiam. signstraznik.png Sky Dyskusja  17:57, 8 kwi 2008 (CEST)

Drobne uwagi

Przypominam o wstawianiu ery (np. {{era|imp}}), interwiki - które wstawiamy tak (przykładowo - niemieckie i angielskie) - [[de:Flint]] i [[en:Flint]], zaraz pod kategoria. Pozdrawiam Louie1449 20:36, 13 kwi 2008 (CEST)

Zbierasz sobie na bana bracie

Wyrywkowo sprawdziłem Twoje hasła i większość to NIELEGALNE kopie materiałów z internetu - głównie z BOTS i wikipedii. O ile kopie z wikipedii jestem w stanie przeboleć (ale i tak trzeba by te hasła odpowiednio oznaczyć), tak kradzieży z BOTS nie tolerujemy. Pod okienkiem edycyjnym masz napisane czerwonymi literami - NIE WSTAWIAJ NIELEGALNYCH MATERIAŁÓW. Nie wiem, czy wiesz, ale nie wszystko co jest w internecie jest niczyje. Obowiązują Bibliotekę Ossus (i Ciebie jako jej Archiwistę także) pewne zasady regulowane prawem karnym i autorskim.

Jestem dość mocno wkurzony, bo obawiam się, że masz nas za kretynów. Naprawdę uważasz, że dopisanie dwóch zdań czy zamiana miejscami słów w haśle spowoduje, że nie zorientujemy się, że to PIRACKA KOPIA? --signstraznik.png Yako Dyskusja  22:54, 13 kwi 2008 (CEST)

To jeszcze ja...

Tak, zbierasz sobie na bana. Tłumaczyłem Ci wszystko jak tylko mogłem, a widać, że olałeś to totalnie i masz nas za idiotów. Tak więc ostrzegam - jeśli jakiekolwiek twoje kolejne hasło będzie z jakiejś strony typu BOTS itd. (co jest karygodne) to bana masz gwarantowanego. Podobnie jeśli chodzi o Wookiee i Wikipedię. Nie usprawiedliwia cię ani wiek, ani nic innego - dostałeś wystarczająco dużo instrukcji i ostrzeżeń. Ossus to nie Wikipedia, tutaj jest o wiele mniej edycji niż tam i mamy nad wszystkim kontrolę, więc nie myśl, że jakiekolwiek przeklejania cudzych haseł ujdą ci na sucho. Jestem zawiedziony i jest mi przykro :/ Ogarnij się. signstraznik.png Sky Dyskusja  05:08, 14 kwi 2008 (CEST)

Taras-chi

Wyjaśnij mi proszę o co chodzi w zdaniu "Kyp Durron użył nazwy taras-chi do wymyślenia zwyczaju Jedi" w haśle Taras-chi, bo ja z tego nic nie kumam. Napisz je proszę jeszcze raz, zrozumiale. Również słowo "niektórzy" podczas wspomnienia o tym że owady te smakują jak olej silnikowy mógłbyś zamienić na konkretne osoby (kto tak uważał? - konkretnie). Pzdr. signstraznik.png Sky Dyskusja  21:01, 27 sie 2008 (CEST)

Kategorie do grafik

Forum:Kategorie do grafik! Jeśli nie zaczniesz dodawać prawidłowych kategorii do grafik to zostaną usunięte. Opisy też mógłbyś robić porządnie. signstraznik.png DantE Dyskusja  16:41, 6 gru 2008 (CET)

Ameryka

Hej, z Ameryki polski internet też jest dostępny ;) signstraznik.png NLoriel Dyskusja  18:20, 22 gru 2008 (CET)