Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Ord Mantell (wojny klonów)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Atak na orbicie.

Bitwa o Ord Mantell to jedna z potyczek stoczonych w czasie wojen klonów, pomiędzy siłami Separatystów oraz wojskami wiernymi Darthowi Maulowi którego to popierali mandaloriańscy super komandosi, Czarne Słońce i Syndykat Pyke.

Preludium

Po tym jak siły Mandalorian wiernych Darthowi Maulowi zostały poważnie osłabione na Zanbarze, a on sam z pozostałymi przy życiu wojownikami musiał opuścić tamtejszy obóz, Maul zwrócił się do Matki Talzin z prośbą o dalsze instrukcje. Siostra Nocy dzięki swej magii skontaktowała się z nim. Domyślając się, że Sidious będzie oczekiwał, że Maul będzie chciał się schronić pod jej protekcją, kazała mu udać się na Ord Mantell, gdzie jedną ze swych twierdz miało Czarne Słońce. Maul tak też więc zrobił, kierując tam siły kolektywu cienia, Talzin zapowiedziała mu także, że przyśle wsparcie z Dathomiry.

Statek którym wysłała wsparcie, oddział Braci Nocy został przeskanowany przez wywiad seperatystów, ale nie byli w stanie ustalić kto leciał na pokładzie. Z tego powodu siły Dooku założyły, że mogła to być Talzin lecąca na Ord Mantel, tak jak oczekiwali, więc wydany został rozkaz do ataku.

Bitwa

Gdy tylko flota separatystów dotarła do Ord Mantell, zgodnie z rozkazami natychmiast rozpoczęła wstępny ostrzał bazy Czarnego Słońca z orbity a następnie przy użyciu jednostek C-9979 przeprowadzili desant na powierzchni. Zdesantowano droidy bojowe i super roboty bojowe, siły Mandalorian, Czarnego Słońca i syndykatu Pyke podjęli z nimi walkę. Na powierzchnie przybył także Dooku wraz z MagnaGuardami, by odnaleźć Talzin oraz Maula.

Tymczasem na orbicie siły Grievousa zostały zaatakowane przez ukrywające się w pobliżu maszyny Mandalorian. Podczas gdy siły naziemne były masakrowane przez droidy a bracia nocy starali się pojmać Dooku, Maul na swym statku pilotowanym przez Rook zbliżył się do okrętu na którym znajdował się Grievous i przeprowadził abordaż. Udało mu się dostać na mostek i bezpośrednio zagrozić Grievousowi, rozkazując mu by dezaktywował wszystkie walczące droidy.

Ten usłuchał, dzięki czemu sytuacja na powierzchni się odwróciła - siły wierne Maulowi przegrywały i zostały otoczone przez przeważające siły droidów, sygnał dezaktywujący dotarł w ostatniej chwili przed egzekucją pojmanych i zgromadzonych w jednym miejscu Mandalorian i ich towarzyszy. Dowodzeni przez Gara Saxona wojownicy natychmiast udali się w miejsce gdzie Dooku walczył z braćmi Nocy i wykorzystując przewagę liczebną pojmali Sitha.

Po bitwie

Pole bitwy zostało następnie dość dokładnie uprzątnięte, zabrano ciała i inne wyposażenie przez które można by rozpoznać kto walczył z droidami. Przybyłe na miejsce jakiś czas później siły Republiki, dowodzone przez Jedi, nie umiały początkowo ustalić kto brał udział w walce. Jednak w końcu komandor Wolffe i jego ludzie odnaleźli potrzaskany mandaloriański hełm. Po ustaleniu, że w systemie znajduje się także mandaloriańska baza zaopatrzeniowa, siły republikańskie właśnie tam się udały. Nie myląc się, bowiem to właśnie tam z Ord Mantell udały się siły Maula wraz z pojmanymi Dooku i Grievousem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!