Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Urian Orlan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Urian Orlan
Data i miejsce śmierci: 5 ABY, Dominion
Rasa: Człowiek
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Kontradmirał
Urian Orlan był kontradmirałem Imperium Galaktycznego służącym w końcowym okresie galaktycznej wojny domowej. Stacjonował na pokładzie Dominiona należącego do blokady planetarnej nałożonej na Kashyyyk.

Biografia

Służba nad Kashyyykiem

W roku 5 ABY Urian pełnił dowodzenie na pokładzie gwiezdnego niszczyciela Dominion, który wchodził w skład blokady nałożonej na Kashyyyk. Pewnego razu na powierzchni próbowały wylądować dwa statki, Tabor i Swan, których piloci podali, że przybywali w sprawie dokonania prac remontowych w znajdującym się na planecie Areszcie Ashmeada. Urian biorąc pod uwagę kwarantannę nałożoną na Kashyyyk odmówił przepuszczenia ich przez blokadę, na co ci powołali się na wielką admirał Rae Sloane i podali imperialny kod awaryjny. Orlan widząc, że sprawa była poważna, zgodził się na umożliwienie im przelotu. Sprawa wydała mu się jednak na tyle nietypowa, że krótko po tym skontaktował się z admirał Sloane. Kiedy ta odebrała jego połączenie, powiedział, iż cała ich rozmowa była lekko niefortunna. Na te słowa admirał przypomniała mu, aby odnosił się do niej z należnym szacunkiem, więc ten poprawił się i powitał ją w oficjalny sposób. Dopiero po tym przekazał jej, że dręczyła do sprawa remontu Aresztu Ashmeda, lecz Sloane okazała się nic o tym nie wiedzieć, a kiedy ten dopytał, czy była tego pewna, ta zarzuciła mu obwinianie jej o niekompetencję. Orlan szybko poprawił się i powiedział, że do układu przybyły dwa frachtowce, które po tym jak nie zostały przepuszczone na planetę, użyły awaryjnego kodu bezpieczeństwa i powołały się na nią. Ta poprosiła o opisanie ich, na co Urian odparł, iż był to Lekki frachtowiec YT-1300 i kanonierka SS-54. Rae także wywęszyła w sprawie podstęp i rozkazała mu wysłać zespół śledczy do zajęcia się tą sprawą oraz poinformować ją o efektach. Orlan nie był jednak pewny, czy mógł to zrobić od tak, więc zapowiedział, że skonsultuje się w tej sprawie z wielkim moffem Tolruckiem, na co admirał zapewniła, że jeśli ten nie zatwierdzi jej polecenia, to będzie go czekała jej osobista wizyta. Urian zapewnił, że zrozumiał jej polecenia, po czym rozłączył się. Po chwili jednak Sloane skontaktowała się z nim ponownie, tym razem przekazując mu, że zmieniła zdanie i zdecydowała się zezwolić na prace remontowe.

Bombardowanie orbitalne Kashyyyka

Po kilku miesiącach do Orlana odezwał się Lozen Tolruck, który spanikowany poinformował go o przejęciu jego fortecy przez terrorystów i wydał rozkaz przeprowadzenia bombardowania orbitalnego. Urian wdrożył jego wolę w życie i wkrótce Kashyyyk stał się celem ognia ich baterii. Na reakcję ze strony republikanów nie trzeba było długo czekać, gdyż po chwili pilotowany przez nich transportowiec wylądował w hangarze niszczyciela Orlana. Widząc to admirał stanął u boku oddziału szturmowców, którzy na jego rozkaz otoczyli statek. Kiedy trap zaczął się opuszczać, Orlan spojrzał w głąb statku, z którego wkrótce wybiegły żyjące naturalnie na Kashyyyku gigantyczne pająki, tkacze. Jeden z nich oślepił Uriana wystrzeliwując w jego kierunku włoski ze swojego ciała, na co ten zareagował uciekając. Zwierzęta zaatakowały szturmowców, aż wkrótce jeden z nich dogonił i przewrócił admirała, następnie wbijając w jego czaszkę swoje dwa kły.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!