A czy Ty subskrybujesz już kanał Biblioteki Ossus na YouTube?


Strona główna

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaHolocron-Main-02.png

 Polecany artykuł


Vader Jedi Kashyyyk.jpg

Bitwa o Kashyyyk, nazywana również zniewoleniem Kashyyyka, była starciem zbrojnym mającym miejsce około dwa miesiące po powstaniu Imperium Galaktycznego. Główna część starcia sprowadzała się do walki pomiędzy zamieszkującymi planetę Wookieemi a siłami zbrojnymi Imperium. Pretekstem do przeprowadzenia ataku przez Imperium było ukrywanie przez Wookieech zbiegłych członków zakonu Jedi. W wyniku tej bitwy część populacji Wookieech została wyeliminowana bądź umieszczona w obozach jenieckich, skąd została rozdzielona do robót przymusowych. Podczas tej bitwy po raz pierwszy dowództwo nad walczącymi tam oddziałami przejął lord Vader. Kashyyyk stał się pierwszym tak zauważalnym dla galaktyki pokazem siły oraz zdecydowania formacji zbrojnych Imperium.

Jednymi z ocalałych Jedi byli rycerz Roan Shryne oraz padawanka Olee Starstone, którzy ocaleli z obławy dokonanej na nich przez klony w trakcie bitwy o Murkhanę. Musieli się wtedy ukrywać zarówno przed klonami, jak i Vaderem, który przybył tam po kilku tygodniach by nadzorować pokazową egzekucję kilku klonów, które zbuntowały się i umożliwiły Jedi ukrycie się.

Ostatecznie zdecydowali się udać na położoną na Środkowych Rubieżach Kashyyyk, gdzie wedle wcześniejszych informacji w momencie wydania rozkazu 66 przebywało kilkoro dobrze im znanych Jedi - mistrzowie Yoda, Luminara Unduli oraz Quinlan Vos. Liczyli na to, że być może przeżyli tamte wydarzenia i mogli ukryć się pośród przyjaznej im populacji Wookieech. Shryne oraz załoga Drunk Dancer początkowo udali się na względnie bezpieczną planetę Mossak. Roan czuł jednak wyrzuty sumienia z powodu porzucenia towarzyszy i po namowach matki jakiś czas potem udali się również na Kashyyyk, licząc na dogonienie grupy Jedi, którzy udali się tam na pokładzie zdobytego wcześniej wojskowego transportowca.


Inne polecane artykuły | Zgłoś nowy artykuł
Maulico.png

 Newsy


Czywieszico.png

 Czy wiesz, że...


Archiwum | Zgłoś nową ciekawostkę
Cytatyico.png

 Losowy cytat

"Hrabia Dooku zagroził mi, że jeżeli mu nie pomogę, to mnie zabije. Musicie mi uwierzyć. Kocham tego Huccika."
Ziro Desilijic Tiure  źródło
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!