Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek na Tatooine

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


800px-Sw1-DesertDuel.jpg
Pojedynek na Tatooine
Miejsce Tatooine
Data 32 BBY
Konflikt zbrojny Inwazja na Naboo
Przyczyny Pościg Dartha Maula za królową Padmé Amidalą.
Wynik Ucieczka Qui-Gon Jinna.
Uczestnicy
Qui-Gon Jinn Darth Maul
Broń
Ofiary
Brak BrakPojedynek na Tatooine to starcie pomiędzy mistrzem Jedi Qui-Gonem Jinnem, a Lordem Sithów Darthem Maulem. Miał miejsce na planecie Tatooine, w roku 32 BBY.

Historia

Gdy w roku 32 BBY, Federacja Handlowa dokonała inwazji na planetę Naboo, rządząca nią wówczas królowa Padmé Amidala została zmuszona do ucieczki, by uniknąć podpisania legalizacji ataku. Towarzyszyli jej mistrz Jedi, Qui-Gon Jinn oraz jego uczeń, Obi-Wan Kenobi. Po pokonaniu blokady planetarnej wokół Naboo, pasażerowie zostali poinformowani przez Rica Olié'ego o nieszczelności hipernapędu. W związku z tym konieczna była naprawa statku. Najbliższym miejscem, w którym można było tego dokonać była planeta Tatooine.

Gdy uchodźcy dotarli do celu swojej podróży, mistrz Jinn postanowił wyruszyć na poszukiwania potrzebnych części zamiennych. Towarzyszyli mu Jar Jar Binks oraz służka królowej. Podczas wizyty w osadzie Mos Espa, odwiedzili sklep należący do Watto, w którym poznali młodego Anakina Skywalkera. Chłopiec, mimo bycia niewolnikiem, postanowił pomóc nieznajomym w zdobyciu potrzebnych części.

Po serii wydarzeń jakie miały miejsce po ich spotkaniu, Jinn uzyskał niezbędny sprzęt oraz uwolnił Skywalkera z niewoli. Gdy wyprawa została uznana za zakończoną, mistrz Jedi odesłał Binksa i królewską dwórkę w drogę powrotną na statek, by rozpoczęli dokonywanie napraw, po czym spotkał się z wyzwolonym chłopcem w jego rodzinnym domu, by zabrać go ze sobą oraz pozwolić mu na pożegnanie z matką. Gdy Anakin był gotów do drogi, obaj wyruszyli na spotkanie reszty załogi.

W tym czasie na powierzchni Tatooine pojawił się, Darth Maul, który z polecenia Dartha Sidiousa, który był sojusznikiem Federacji Handlowej, miał schwytać królową Amidalę. Lord Sithów odnalazł miejsce lądowania władczyni Naboo, dzięki czemu ruszył, by wykonać powierzone mu zadanie.

Powrót z Mos Espy zajął Jinnowi i Skywalkerowi jakiś czas. Gdy znajdowali się w niewielkiej odległości od uszkodzonego statku, zostali niespodziewanie zaatakowani przez Maula. Mimo zaskoczenia, Qui-Gon przykazał chłopcu uciekać, po czym zajął się walką z napastnikiem. Sith prezentował przeciwnikowi swoje umiejętności, w których nie brakowało akrobatyki. Walczący byli jednakowo skupieni na potyczce, lecz to Jedi przyjął taktykę obronną.

Gdy Anakin dotarł na pokład królewskiego statku, zaalarmował towarzyszy, przez co wyruszyli oni z odsieczą mistrzowi Jedi. W chwili przybycia przez nich na miejsce, Qui-Gon postanowił wycofać się z walki, dlatego wskoczył na rampę przybyłego jachtu, zostawiając tym samym przeciwnika na pustynnej planecie. Pojedynek pozostał nierozstrzygnięty.

Opuszczając Tatooine, królewski statek skierował się na Coruscant. Podczas lotu, Jinn stwierdził, że jego przeciwnik prawdopodobnie został wysłany, by schwytać królową oraz że posiadał nietuzinkowe umiejętności bitewne.

Po pobycie w stolicy galaktyki, gdzie Jedi zdali raport Najwyższej Radzie Jedi, udali się wraz z Amidalą na Naboo, w celu podjęcia ostatecznej próby przeciwstawienia się Federacji Handlowej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!