Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Felucji

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy misji Jedi na Felucji podczas wojen klonów. Zobacz też: inne wydarzenia dotyczące tej planety.
Jedi na Felucii.jpg
Misja na Felucji
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Miejsce:
Przyczyny:
Skutki:
  • Poinformowanie Rady Jedi o zniszczeniu stacji medycznej
  • Wyzwolenie społeczności Felucjan spod jarzma piratów
Uczestnicy:
Misja na Felucji odbyła się w bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów. Jej celem było ustalenie przyczyny utraty kontaktu z centrum medycznym Felucji. Na miejscu statek Jedi został uszkodzony i rozbił się na powierzchni planety. Tam Rycerze pomogli miejscowym farmerom pokonać piratów, nękających tubylców. Następnie Jedi wrócili na Coruscant.

Przyczyny

W pewnym momencie wojny w galaktyce działało wiele republikańskich stacji medycznych. Z powodu rozciągnięcia sił floty WAR placówki te stanowiły łatwy cel dla okrętów Konfederacji. Korzystając z zaistniałej sytuacji Separatyści przeprowadzili atak na centrum medyczne Felucji. Wkrótce władze Republiki straciły kontakt ze stacją. Aby ustalić, co spowodowało przerwanie łączności, Rada Jedi wysłała Obi-Wana Kenobiego, Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano na miejsce lokalizacji punktu medycznego.

Przebieg

Awaryjne lądowanie

To już wiemy, co się stało ze stacją medyczną!
— Obi-Wan Kenobi na widok myśliwców Konfederacji.
Poszukiwania stacji medycznej.

Kiedy trójka Jedi dotarła do celu, skanery ich statku nie wykrywały centrum medycznego. Po kilku chwilach Republikanie zauważyli maluteńką stację kosmiczną, przy której zadokowały dwa klucze myśliwców typu Vulture. Droidy-sępy ruszyły do ataku. Jeszcze w wyższych partiach atmosfery Felucji maszyny zdołały trafić wrogi statek. Skywalker skierował jednostkę na pobliskie wzniesienie. Jedi katapultowali się, a ich prom, podobnie jak cała szóstka myśliwców Separatystów, rozbił się o skałę. Po wylądowaniu na powierzchni planety Ahsoka zauważyła dym na horyzoncie, który wskazywał miejsce pobytu tubylców. Wkrótce cała trójka dotarła do małej rolniczej osady. Po drodze minęli pola uprawne nysillinu, najcenniejszej rośliny leczniczej w galaktyce. Wioska sprawiała wrażenie opuszczonej – nie było w niej żadnych mieszkańców. W stodole Skywalker znalazł silnie uzbrojony statek, nietypowy dla społeczności rolniczej. Chwilę później Ahsoka i Anakin weszli do jednego z domów. Tam, w skrytce pod podłogą, znaleźli ukrytych mieszkańców. Kiedy zapewnili, że nie mają złych zamiarów, zostali otoczeni przez czwórkę łowców nagród: Sugi, Emba, Seripasa i Rumi Paramitę. Nagle do pomieszczenia wszedł Kenobi. Kiedy już miała się zacząć walka, do budynku wbiegł przywódca wioski, Casiss, który stwierdził, że Jedi mogą być ratunkiem dla wioski.

Najazd piratów

Wiesz, że cię lubię bardzo, Kenobi, ale nikt nie opuści tej planety, dopóki nie dostanę moich ziółek!
— Hondo Ohnaka do Obi-Wana Kenobiego.
Farmerzy podczas szkolenia wosjkowego.

Wieczorem, przy kolacji, Casiss opowiedział Jedi o piratach, którzy wymuszają na rolnikach haracz. Felucjanie postanowili wynająć łowców nagród, aby ich chronili. Przywódca wioski poprosił rycerzy o pomoc. Kiedy Jedi naradzali się, aby ustalić, co mają zrobić, do wioski wtargnęli piraci. Grupa Weequayów zaczęła sprzeczać się z Sugi, mówiącą w imieniu mieszkańców wioski. Nagle do rozmawiających podszedł przywódca gangu, Hondo Ohnaka. Szybko zauważył Jedi, którzy również momentalnie go rozpoznali. Mieli ze sobą do czynienia podczas wydarzeń na Florrum. Podczas rozmowy pirat stwierdził, że nic go nie powstrzyma przed zabraniem z wioski dużej ilości nysillinu. Wkrótce Weequayowie odjechali. Jedi rozpoczęli przygotowania do obrony wioski. Skywalker zaproponował naukę Felucjan, aby mogli się sami bronić. Pomimo, iż wywołało to oburzenie jednego z rolników, Dilanniego, plan wszedł w życie. Farmerzy zebrali plony i ukryli je w stodole, a następnie przystąpili do ćwiczeń. Podczas gdy Skywalker uczył Felucjan formowania szyku i walki przy użyciu wideł, Ahsoka demonstrowała działanie procy. Togrutanka spostrzegła, że Seripas ścina zbyt ciężką roślinę, więc odepchnęła łowcę. Okazało się, iż w rzeczywistości jest to mały stworek w zrobotyzowanym kombinezonie. Ahsoka obiecała nie rozpowiadać o odkryciu i stwierdziła, że rozmiar nie jest istotny. Kiedy Jedi kontynuowali treningi, jeden z podwładnych Ohnaki obserwował wioskę przez lornetkę. Został on zauważony przez Sugi, która wysłała Emba do ataku. Kyuzoanin szybko zabił Weequaya. Jedi doszli do wniosku, że piraci szybko zaatakują.

Walka

Wygląda na to, że jednak Jedi zaangażowali się w sprawę. Przynajmniej dzięki temu dowiedzieliśmy się, że nie można tym rolnikom wierzyć na słowo.
— Hondo Ohnaka przed wydaniem rozkazu ataku na wioskę Felucjan.
Obi-Wan i Sugi, broniący Akiry.

Kiedy jeden z piratów zameldował, że zwiadowca nie wrócił z wioski, Ohnaka podjął decyzję o ataku na wioskę. Tymczasem Jedi rozlokowali uzbrojonych Felucjan i włączyli ogrodzenie energetyczne. Wkrótce grupa Weequayów na śmigaczach wtargnęła do wioski. Zostali oni zdziesiątkowani przez Emba. Pozostali wdali się w walkę z Felucjanami, Jedi i Seripasem. Kiedy wszyscy zostali pokonani, hondo Ohnaka otworzył ogień z czołgu w kierunku wioski. W wyniku ostrzału Embo został ranny. Na rozkaz Kenobiego wszyscy wycofali się do stodoły. Skywalker skoczył, wspomagając się Mocą i wylądował tuż przed czołgiem. Następnie podjął walkę z Ohnaką. Kolejny strzał z czołgu zabił Rumi Paramitę. Tymczasem Sugi i Kenobi walczyli z niedobitkami piratów. Kiedy jeden z Weequayów o mało nie zabił Obi-Wana, został zaatakowany i zbity przez Dilanniego. W tej samej chwili Skywalker strącił Honda na skraj skarpy. Kiedy zobaczyli to piraci, pod wodzą Gwarma, wyruszyli na pomoc dowódcy, zostawiając wioskę. Oznaka poprosił Anakina o pomoc, obiecując, że odwoła swoich podwładnych. Kiedy Jedi wciągnął go na górę, pirat popchnął przeciwnika pod lufę czołgu. Kiedy działo wypaliło, Skywalker odskoczył, lądując z powrotem w wiosce. Oznaka stwierdził, że interesy na Felucji nie są już opłacalne i odleciał ze swoimi piratami.

Skutki

Wioska Felucjan była tymczasowo bezpieczna – gang Ohnaki opuścił planetę. Dzięki wyszkoleniu przez Jedi, farmerzy byli gotowi do obrony przed następnymi bandytami. Po potyczce Sugi zgodziła się przewieźć Jedi do najbliższej stacji Republiki. Wkrótce Kenobi poinformował Radę Jedi o zniszczeniu centrum medycznego Felucji.

Misja na Felucji miała swoje skutki w późniejszym etapie wojny – podczas drugiej bitwy o Felucję rolnicy, dowodzeni przez Casissa pełnili rolę republikańskich zwiadowców, dzięki czemu oddziały klonów mogły niepostrzeżenie dostać się w okolice ostatniego posterunku Separatystów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!