Niech Moc będzie z Wami!Jhared Montferrat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jhared Montferrat.png
Jhared Montferrat
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Szare
Przynależność:
Profesja: Admirał
Jhared Montferrat był imperialnym admirałem służącym w ostatnich latach istnienia Imperium. Jako dowódca gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-I Devastatora brał udział w bitwie o Endor, w czasie której jego okręt został zniszczony.

Biografia

Służba pod Vaderem

W okresie poprzedzającym bitwę o Hoth, Jhared Montferrat służył na ówczesnym okręcie flagowym Dartha Vadera, Devastatorze. W tym okresie wiele się nauczył od swojego dowódcy, lecz również często bał się o własne życie, gdyż widział jak oficerowie, którzy zawiedli Mrocznego Lorda, byli przez niego mordowani.

Bitwa o Hoth

W roku 3 ABY, Montferrat był obecny na pokładzie niszczyciela, gdy Darth Vader prowadził Eskadrę Śmierci do ataku na rebeliancką bazę Echo znajdującą się na planecie Hoth. W czasie bitwy zostało mu przekazane dowodzenie nad okrętem. Ze względu na powodzenie misji, niszczyciel pozostał pod jego dowództwem. Montferrat przyjął z ulgą fakt, iż Vader przeniósł się na swój nowy okręt flagowy, superniszczyciel Executor. Już jako admirał pilnował, aby jego załoga była jak najlepsza. Z tego powodu rekrutował i awansował jedynie tych, którzy spełniali jego wysokie wymagania.

Bitwa o Endor i śmierć

Na kilka miesięcy przed bitwą o Endor Monferrat dostał polecenie sabotowania działań rebeliantów. W końcu jednak dostał rozkaz ponownego połączenia się z Eskadrą w okolicy lesistego księżyca. Po drodze jego okręt natrafił jednak na statek przemytników, których kazał pojmać, a następnie przesłuchiwać w celu sprawdzenia czy nie są szpiegami Sojuszu Rebeliantów. Gdy ci, pomimo tortur nie chcieli się przyznać, admirał wydał rozkaz wyrzucenia ich w przestrzeń kosmiczną, zaś ich statek wykorzystać jako cel treningowy dla operatorów dział.

Gdy już Devastator znalazł się na miejscu spotkania, Montferrat wezwał do siebie dowódcę eskadry myśliwców TIE Interceptor, komandora Gradda, a następnie wydał mu rozkaz ustawienia jego ludzi za rufą okrętu. Zignorował sprzeciw pilota, jakoby mieli oni wspomagać działania samej Gwiazdy Śmierci. Kiedy niszczyciel został zaatakowany przez Eskadrę Ostrzy, Montferrat czujnie obserwował zmagania imperialnych myśliwców z B-wingami. Nakazał również umieścić statek między walczącymi a stacją bojową, aby żadna jednostka nie mogła się przedrzeć. W momencie, gdy jednostki Rebelii zaczęły zyskiwać przewagę, odmówił wezwania pozostałych okrętów floty do pomocy świadomy, iż one również są atakowane. Kiedy jeden z oficerów na mostku zaczął panikować, admirał zabił go strzałem ze swojego blastera, a następnie osobiście sprawdził na stanowisku zabitego co wywołało alarm. Ostatnim co usłyszał była informacja, że osłony Gwiazdy Śmierci padły, gdyż chwilę potem niszczyciel wybuchł z powodu przegrzania hipernapędu.

Charakterystyka

Wygląd

Montferrat był mężczyzną rasy ludzkiej o brązowych włosach i jasnej cerze. Oczy miał koloru szarego, choć jedno z nich stracił. Przez lewą część twarzy przechodziła blizna.

Charakter

Admirał był osobą bardzo dużo wymagającą zarówno od siebie jak i innych. W czasie bitwy o Endor żałował, iż jego załoga nie osiągnęła stu procentowej skuteczności. Ważniejsze dla niego były faktycznie umiejętności podwładnych od sposobu ich bycia, nie tolerował jednak niesubordynacji, za którą karał równie ostro jak jego były dowódca, Darth Vader. Ponadto Monfterrat był osobą dumną ze swojej załogi oraz przekonaną o swojej nieomylności.

Ciekawostki

  • Wygląd Monrferrata był częściowo zainspirowany postacią Le Chiffre'a z filmu Casino Royale, choć sam autor ilustracji przyznał, że podobieństwo jest zbyt duże.[1]
  • Montferrat było kiedyś włoskim księstwem, a obecnie stanowi gminę w północnych Włoszech.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!