Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Gradd

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gradd
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Rasa: Człowiek
Przynależność:
Profesja: Pilot
Gradd był imperialnym komandorem i pilotem myśliwca TIE Interceptor, służącym w ostatnich latach Imperium. Brał udział w bitwie o Endor. Był uznawany za jednego z najlepszych pilotów myśliwców.

Biografia

Początek galaktycznej wojny domowej

Komandor Gradd brał udział w walkach z Sojuszem Rebeliantów już w początkowej fazie galaktycznej wojny domowej. W tym okresie rebelianccy piloci imponowali mu swoją śmiałością i wolą walki. Z czasem jednak przestało robić to na nim wrażenie. W pewnym okresie wojny został on przydzielony do gwiezdnego niszczyciela typu Imperial-I Devastatora jako przywódca eskadry myśliwców.

Bitwa o Endor

W roku 4 ABY admirał Jhared Montferrat dowodzący niszczycielem otrzymał rozkaz połączenia się z resztą Eskadry Śmierci w okolicy księżyca Endor. Gdy okręt znalazł się na pozycji, Montferrat wydał Graddowi rozkaz, aby dowodzone przez niego myśliwce ustawiły się za rufą Devastatora. Początkowo komandor oponował, mówiąc iż jego eskadra miała wspierać działania Drugiej Gwiazdy Śmierci, jednak admirał pozostał nieugięty. Z tego powodu, gdy rebeliancka Eskadra Ostrzy zaatakowała niszczyciel, Gradd wraz ze swoimi podwładnymi ruszył im na spotkanie i rozpoczęła się bitwa między jednostkami Imperium a B-wingami wspieranymi przez A-wingi.

TIE Interceptor, myśliwiec jakim latał Gradd.

W pewnym momencie jeden z myśliwców Rebelii zwolnił i dostał się między TIE Interceptory, dzięki czemu zdołał zniszczyć trzy z nich, lecz nim zdał kolejny cios został zestrzelony przez dowódcę eskadry, następnie zniszczył kolejny wrogi statek strzałem w silnik. Następnie za pomocą skanerów postanowił ustalić, która z jednostek przeciwnika odbiera najwięcej transmisji i dzięki temu namierzył dowódcę Eskadry Ostrza, Adona Foxa, i ruszył za nim w pogoń. Skrzydłowy Foxa, Ostrze Jeden, odciągnął pozostałe TIE pozostawiając dowódców sam na sam. Gradd dostosował swoją prędkość do myśliwca rebelianta, gdy ten wykonywał serię skomplikowanych manewrów, jednak Imperialny nie dał się zgubić. Gdy zbliżył się wystarczająco oddał serię z dział laserowych swojej maszyny przeciążając tym samym tarcze wrogiego A-winga i uszkadzając go. Jednak maszyna przeciwnika nie utraciła manewrowości i Adon Fox postanowił wykonać beczkę pod komandorem. Korzystając z okazji imperialny pilot postanowił zniszczyć cel strzałem w napęd jednostki, lecz ten nie zniszczył myśliwca, który znalazł się za TIE Interceptorem i oddał strzał wysadzając myśliwiec wraz z pilotującym go Graddem.

Charakterystyka

Komandor Gradd był mężczyzną rasy ludzkiej i posiadał wąskie wąsy. Pilot cechował się arogancją i wysokim mniemaniem o sobie. Był przekonany o swoich umiejętnościach, co często pokazywał w ostentacyjny sposób. Ponadto pragnął udowodnić, że najlepszym pilotem galaktyki nie jest Luke Skywalker, któremu, według Gradda, udało się zniszczyć Gwiazdę Śmierci jedynie dzięki szczęściu. Przekonany był również, iż zdolności pilota znaczą zdecydowanie więcej od jego maszyny.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!