Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Atak na Eadu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.  
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: Łotr 1 (adaptacja powieściowa).
Atak na Eadu był potyczką między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego na planecie Eadu w roku 0 BBY. Istotą całego starcia były znajdujące się na tym świecie obiekty Inicjatywy Tarkina, gdzie prowadzono badania nad uzbrojeniem superlasera Gwiazdy Śmierci za co odpowiedzialny był Galen Erso.

Preludium

Podczas zniszczenia Jedha City ocalała grupka rebeliantów, która uciekła z księżyca Jedha na U-wingu. Obrali oni kurs na Eadu, gdyż dezerter z Imperium, Bodhi Rook wskazał, że właśnie tam znajdował się naukowiec odpowiedzialny za budowę superlasera Gwiazdy Śmierci, która poważnie uszkodziła księżyc. Oficjalnym zadaniem rebeliantów było wyciągnięcie Galena Erso i sprowadzenie go na Yavin 4, by mógł przekazać Sojuszowi ważne informacje. Jednak potajemnie generał Draven zlecił kapitanowi Andorowi zabicie Erso, gdyż uważał, że to zatrzymałoby imperialny program zbrojeniowy. Po dotarciu na planetę U-wing rebeliantów szukał obiektów Inicjatywy Tarkina. Pilotujących kanonierkę Cassiana Andora i K-2SO nawigował Bodhi Rook, gdyż zdezerterował właśnie z Eadu z inicjatywy samego Galena Erso, który pomimo pracy dla Imperium, sercem popierał Rebelię. Okręt Sojuszu leciał wśród skał, by uniknąć wykrycia. Będąc prawie u celu U-wing zahaczył o skały i rozbił się niedaleko laboratoriów, w pobliżu których znajdował się port dla promów.

Przebieg

Cassian Andor uznał, że mogli ukraść jakiś prom z imperialnego lądowiska i wyszedł wraz z Bodhim Rookiem pod pretekstem rozejrzenia się. Jednak jego prawdziwym motywem było wykonanie rozkazu generała Dravena. Gdy znaleźli punkt obserwacyjny, niespodziewanie przybył imperialny prom typu Delta z Orsonem Krenniciem na pokładzie. Dyrektor Wydziału Rozwoju Uzbrojenia odkrył, że któryś z pracowników tamtejszych laboratoriów popierał rebeliantów i pomógł Bodhiemu Rookowi uciec do Sawa Gerrery. Wywołał wszystkich na przesłuchanie, by odnaleźć zdrajcę. Nikt się nie przyznał, więc Krennic postanowił zlecić zabicie wszystkich pracowników laboratoriów. W ostatniej chwili Galen Erso powstrzymał szturmowców śmierci przyznając się do winy. W tej samej chwili na pokładzie wraku U-winga, Jyn Erso będąca córką Galena dowiedziała się, iż Andor miał ustawioną broń w trybie snajperskim i wyszedł z zamiarem zabójstwa. Postanowiła odnaleźć ojca, a w ślad za nią reszta załogi również opuściła maszynę z wyjątkiem K-2SO, który próbował przywrócić połączenie z Yavinem. Cassian miał już Galena na celowniku, jednak zawahał się i nie strzelił. W tym samym czasie na Yavinie generał Draven dowiedziawszy się o straceniu połączenia z U-wingiem postanowił wcielić plan awaryjny i wysłał na Eadu grupę X-wingów i Y-wingów, by zniszczyły obiekty Inicjatywy Tarkina. Cassian Andor dowiedział się o nadciągających myśliwcach. Po chwili dostrzegł wspinającą się do kompleksu Jyn Erso i nakazał przerwanie ataku, lecz było już za późno, gdyż X-wingi i Y-wingi już przybyły na planetę. W tym samym czasie Krennic pomimo przyznania się Galena Erso rozkazał rozstrzelać jego podwładnych i szykował się do aresztowania samego naukowca, ale właśnie w tym momencie zaatakowały myśliwce Rebelii. Orson nakazał odpowiedzieć ogniem i wysłać do walki myśliwce TIE. Pierwszy ostrzał torped protonowych X-wingów uszkodził poważnie kompleks i poważnie ranił Galena Erso, gdyż wybuch nastąpił w jego pobliżu. Krennic na wniosek podlegających mu szturmowców śmierci odleciał z Eadu. Między myśliwcami Sojuszu i Imperium wywiązała się walka kołowa, a załoga U-winga wdała się w strzelaninę ze szturmowcami. Największym problemem dla myśliwców Rebelii była jednak wieżyczka przeciwlotnicza, która zdołała zestrzelić dwa X-wingi. Działo zostało zniszczone, gdy Chirrut Îmwe ze swojej kuszy blasterowej zestrzelił jednego TIE-a. Trafiony imperialny myśliwiec poszybował prosto na wieżyczkę. Jyn Erso dotarła do swojego ojca, który po krótkiej rozmowie z córką skonał na jej rękach. Laboratoria zostały zniszczone, a następnie X-wingi i Y-wingi wycofały się. Natomiast Bodhi Rook i K-2SO wykradli z lądowiska prom typu Zeta o numerze SW-0608 i dobijając z jego działek resztki szturmowców zabrali na pokład kompanów i odlecieli z Eadu.

Następstwa

Po potyczce na Eadu w bazie na Yavinie 4 odbyło się zebranie Rady Rebeliantów odnośnie faktu posiadania przez Imperium superbroni zdolnej niszczyć planety. Dzięki niezłomności ducha Jyn Erso została sformowana ekipa Łotr 1, która podjęła próbę wykradzenia z planety Scarif planów Gwiazdy Śmierci, co ostatecznie zakończyło się sukcesem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!