Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


X'Tingowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
XTingowie.jpg
X'Tingowie
Planeta macierzysta: Ord Cestus
Język: X'Ting
Kolor oczu:
  • Czerwone
  • Szmaragdowe
Kolor skóry:
  • Czerwona
  • Złota
  • Niebieska
Cechy charakterystyczne: Okresowa zmiana płci
X'Tingowie to rasa insektoidów pochodząca z Ord Cestus.

Charakterystyka

X'Tingowie byli insektoidalną rasą o dwóch parach rąk i jednej parze nóg. Cechowali się okresową zmianą płci, w czasie której zmieniał się ich rozmiar i kolor. W formie samic, przedstawiciele tej rasy byli więksi ze względu na nabrzmiały worek jajowy oraz posiadały dłuższe żądło. Jad samców był jednak silniejszy. Cykl zmian mógł być przyśpieszony, dzięki spożywaniu viptiel, rośliny pochodzącej z Nal Hutta. Wydzielali również feromony. Byli pokryci chitynowym egzoszkieletem, a przedstawiciele rodów z niższych klas posiadali futro na klatce piersiowej. Członkowie tej rasy posiadali 3 żołądki.

Kultura

X'Tingowie, jak większość ras insektoidów, byli zorganizowani w roje. Oficjalną władzę na planecie sprawowała królowa jednego z rojów, której doradzali przywódcy pozostałych. W kulturze tej rasy występowały rytualne pojedynki o władzę, podczas których błaganie o litość przynosiło wstyd rojowi. Przed pojedynkiem spożywano tak zwany posiłek śmierci. Pojedynki trwały do śmierci lub poddania się jednego z uczestników.

Historia

Na długo przed odkryciem przez Republikę, X'Tingowie stoczyli wojnę z rasą pająków ostatecznie spychając je w góry i podporządkowując sobie całą planetę. Została ona odkryta czterysta lat przed wojnami klonów, od tamtej pory, przez kilkaset lat na planetę byli zsyłani przestępcy, planeta od trzysta dwudziestego pierwszego roku przed bitwą o Yavin była wykorzystywana jako więzienie, w 319 BBY na Cestus zostało zesłanych dwunastu naukowców z Cybot Galactica, którzy w przyszłości założyli Cestus Cybernetics. W roku 171 BBY mistrz Yoda uratował X'Tingów przed zagładą, a już 50 lat później rdzenną rasę Cestusa zdziesiątkowałą plaga stworzona przez Cestus Cybernetics, w tym samym roku X'Tingowie podnieśli bunt, który został zdławiony.

W drugim roku wojen klonów na planecie wylądował Obi-Wan Kenobi, Kit Fisto i Doolb Snoil z zadaniem wstrzymania produkcji droidów ZJ-13, jako że ta misja oficjalnie była dyplomatyczna, a tylko w razie problemów miała zostać użyta siła. Kenobi zabrał ze sobą czterech żołnierzy-klonów i jednego żołnierza ARC: CT-12/74 "Seefor", CT-X270 "Xutoo", CT-36/732 "Sirty", CT-44/444 "Forry" i Alpha-98 "Nate". Przy pomocy "ambasadorów" udało się przywrócić Cestusa w ręce prawowitych władców - X'Tingów, pięć rodów zostało obalonych.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!