Tyzen Xebec

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tyzen Xebec
Rasa: Zabrak
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Jedi
Tyzen Xebec był to Zabrak żyjący w ostatnich latach istnienia Republiki. Był padawanem, mistrza Ropala, a następnie mistrzyni Keelyvine Reus.

Biografia

Porwanie mistrza

Ogłuszony Tyzen na Devaronie.

W bliżej nieokreślonym czasie wojny wraz ze swoim mistrzem, Bolla Ropalem udał się na Devaron, by nadzorować budowę bazy dla Republiki.

Gdy jego mistrz rozmawiał z tamtejszymi politykami, Tyzen wraz z oddziałem komandora Gancha umacniał tamę na pobliskiej rzece. Chwilę potem rozbrzmiały alarmy. To z nadprzestrzeni wyskoczyła flota Separatystów, dowodzona przez łowcę nagród Cada Bane'a.

Xebec chciał wrócić do swojego mistrza lecz ten mu tego zabronił. Chwilę potem oddział klonów został ostrzelany przez łowczynię Aurrę Sing. Pobliska kanonierka wybuchła odrzucając Tyzena na znaczną odległość. Padawan na chwilę traci orientację w terenie lecz jest ochraniany przez swoich żołnierzy.

Po jakimś czasie Xebec wyczuł zniknięcie mistrza Ropala. Chłopak był wielce smutny z powodu tej straty. Chcąc zakończyć walkę i powstrzymać Aurrę Sing, postanowił zniszczyć tamę. Nakazał klonom uszczelnienie hełmów, po czym zniszczył podpory.

Gdy wydostał się z wody, po jakimś czasie przybyły posiłki Republiki i zabrały go na Coruscant.

W świątyni Jedi

Tyzen wrócił do świątyni Jedi. Tam dowiedział się, że jego mistrz nie żyje. Mistrz Mace Windu dodał otuchy chłopakowi, mówiąc, że być może zostanie przydzielony do kogoś innego. Zapewnił też, że poszukiwania Bane'a wciąż trwają. Zrozpaczony Xebec po wysłuchaniu słów mistrz udał się na spacer po świątyni. Tam spotkała go Ahsoka Tano. Padawanka starała się go pocieszyć.

Tyzen i Mace Windu w świątyni Jedi.

Tyzen nie chciał uwierzyć, że jego mistrz dostatecznie mężnie walczył, by przeżyć. Był pewien, że mógł być lepszy, bardziej zdecydowany. Skończywszy wypowiedź odszedł. Ahsoka chciała go gonić, lecz przeszkodził jej Anakin Skywalker oznajmiając, że z taką stratą trzeba się pogodzić.

Podczas pobytu w świątyni, Tyzen majsterkował przy blasterach. Pewnego dnia otrzymał wezwanie na okręt dowodzenia generał Keelyvine Reus. Tam dowiedział się, że Reus przygarnia go na swojego padawana. Został też wysłany do układu Ukio na planetę o tej samej nazwie, by sprawdzić stan techniczny tarcz ochronnych, chroniących żywność dla Wielkiej Armii Republiki.

Inspekcja

Po wylądowaniu na planecie przywitał go jeden z Ukianian. Młody Jedi powiedział mu, że chce porozmawiać z robotnikami. Zdziwiony Ukianian spytał czy to konieczne. Tyzen odpowiedział mu, że pewien mądry mistrz Jedi powiedział mu, że tak poznaje się świat.

Xebec został zaprowadzony na miejsce pracy robotników. Tam poznał Sanye, która pracowała w Korpusie Rolniczym. Tyzen nieumyślnie obraził ją gdy dowiedział się, że nie została przyjęta na padawana. Dziewczyna odpowiedziała mu, że nie tylko uczestniczenie w wojnie, czyni Jedi pomocnymi.

Tyzen na Ukio.

Chwilę potem na planetę zostały zrzucone wrogie czołgi sejsmiczne przeznaczone do zniszczenia upraw Republiki. Ukianianie zażądali ochrony planety. W przestworzach siły Republiki szykowały się do interwencji.

Gdy rozgorzała bitwa, po chwilowym opuszczeniu tarcz, Sanya wyczuła zakłócenia w Mocy. Zdziwiła się, że Xebec tego nie dokonał. Wspólnie udali się w rejon upraw gdzie Ganch zamierzał zaatakować Squawka. Tyzen powstrzymał klona przecinając mieczem jego blaster na pół. Zabrak zażądał wyjaśnień zaistniałej sytuacji. Nieoczekiwanie Sanya powiedziała mu, by lepiej się odsunął. Chwilę potem Xebec otrzymał cios od Gancha i padł na ziemię.

Po chwili Sanya zauważyła, że Tyzen przestaje być sobą. Dziewczyna poradziła mu, by wsłuchał się w Moc, co pomogło mu pozostać przy zdrowych zmysłach. Chłopak chciał przemówić do rozsądku Ganchowi jednak klon nie chciał współpracować i wstrzyknął sobie środek usypiający. Tyzen i Sanya przenieśli go w bezpieczne miejsce, a następnie zgodnie z przeczuciem Zabraka, rozpoczęli walkę z Separatystami. Tyzen miał się zająć nadajnikami, które mieszały żywym istotom w głowach. Gdy Tyzen rozdzielił się z Sanyą, leciał skradzionym droidom STAPem. Po chwili lotu został zestrzelony. Gdy Doctor, droid dowódca próbował go zastrzelić, z pomocą Xebecowi przyszła jego mistrzyni. Uszczęśliwiony chłopak chciał wiedzieć jak Reus dotarła na Ukio. Mistrzyni pochwaliła Tyzena za jego męstwo i dodała, że dostała się na planetę z pomocą innych. Wkrótce Republika zwyciężyła na Ukio lecz Ukianianie zażyczyli sobie, aby jej wojska opuściły ich planetę.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tyzena Xebeca.