Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Scimitar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Statku Dartha Maula. Zobacz też: typ bombowca.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Scimitar.jpg
Scimitar
Podstawowe dane
Producent: Sienar Design Systems
Rodzaj: Uzbrojony statek kurierski
Specyfikacja techniczna
Długość: 26,5 m
Silniki: 2 silniki jonowe X-C 2
Przyspieszenie maksymalne: 3730 G
Prędkość w atmosferze: 1180 km/h
Hipernapęd: Sienar SSDS 11-A, klasy 3
Uzbrojenie: 6 działa laserowych
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 6
Właściciele: Darth MaulScimitar nazywany też Sith Infiltrator to statek kosmiczny używany przez Dartha Maula w jego tajnych misjach.

Budowa

Podstawę do jego budowy stanowił uzbrojony statek kurierski zaprojektowany przez Sienar Design Systems, później zmodyfikowany przez Raitha Sienara na potrzeby Sitha. Cechą charakterystyczną tego pojazdu było posiadanie Generatora pola maskującego. Zajmował on większość miejsca w wydłużonym dziobie statku, a jego część roboczą stanowiły kryształy stygium pochodzące z planety Aeten II. Maskowanie było niezwykle skuteczne, ponieważ ukrywało statek zarówno przed sensorami jak i obserwacją wzrokową, ale Scimitar dalej mógł korzystać z własnych sensorów. Pojazd był wyposażony w sześć dział laserowych, z których dwa zostały dobudowane celem zwiększenia siły ognia tej jednostki. Jego skrzydła zagięte były do wewnątrz nadając mu specyficzny kształt. W kabinie załogi znajdowało się siedem foteli.

Historia

Statek otrzymał Darth Maul, od swojego mistrza Dartha Sidiousa. Używał go do tropienia swoich ofiar, między innymi szukając wszystkich którzy mieli styczność z neimoidiańskim zdrajcą, który miał zamiar sprzedać plany inwazji na Naboo. Wkrótce potem, tropił królową Amidalę, po to, aby podpisała pakt legalizujący inwazję na Naboo. Na Tatooine był bliski tego celu, ponieważ wyśledził ją, dzięki sondom które miał w swoim statku. Amidala zdołała jednak zbiec. Następnie Maul wylądował swoim statkiem po raz ostatni na Naboo, w Theed. Wkrótce potem zginął z ręki Obi-Wana Kenobiego. Statek który stał spokojnie w Theed, próbowano zbadać. Uruchomiono jednak przez przypadek zabezpieczenia, które były na statku, co spowodowało jego wybuch.

Kilka lat później, podczas wojen klonów, Kenobi, wraz ze swym uczniem Anakinem Skywalkerem ochraniali Fa'ale Leh i Thala K'sara, czyli ostatnie osoby, które miały jakąkolwiek styczność ze statkiem, ponieważ po ukończeniu jego budowy, Sidious zlecił zabicie wszystkich którzy coś o tym pojeździe wiedzieli.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!