Fa'ale Leh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Fa'ale Leh była lethańską Twi'lekanką żyjącą w okresie upadku Republiki. Była pilotką, która dostarczyła statek Scimitar Darthowi Maulowi.

Biografia

Data i miejsce urodzenia Fa'ale są nieznane. Jako młoda pilotka zajmowała się przemycaniem przyprawy z Ryloth do planet w Przestworzach Huttów. Mniej więcej w tym czasie została wynajęta przez Raitha Sienara do przetransportowania eksperymentalnego statku do jego nowego właściciela. Tym statkiem miał być Scimitar, a nowym właścicielem Darth Maul. Odebrał on pojazd na Coruscant w dzielnicy Roboty. W międzyczasie, Fa'ale poznała się z Thalem K'sarem, bithańskim konstruktorem, który stworzył zaawansowaną aparaturę komunikacyjną dla Scimitara.

Później chciała wrócić do swojego zwykłego trybu życia, lecz gdy wszyscy inżynierowie, mechanicy i konstruktorzy, którzy mieli cokolwiek wspólnego ze statkiem Maula zaczęli nagle znikać i ginąć, Fa'ale również znalazła się na celowniku Sithów. Zdołała jednak przeżyć wiele zamachów na swoje życie. Uciekła na Ryloth, potem na Nar Shaddaa, aż w końcu około 29 BBY dotarła na mroźny Naos III, gdzie ukrywała się pod pseudonimem Genna.

Pewnego dnia do jej mieszkania na przyszło dwóch Jedi - Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker. Fa'ale początkowo podejrzewała, że chcą ją zabić, lecz gdy ci zaczęli pytać o szczegóły związane ze statkiem, zmieniła zdanie. Domyśliła się, że została znaleziona dzięki informacjom K'sara.

Zaczęła mówić Jedi to czego chcieli się dowiedzieć, gdy nagle do pomieszczenia wpadło kilku uzbrojonych łowców nagród. Jedi zdołali ich pokonać, a następnie dostrzegli innych napastników na zewnątrz budynku, w którym mieszkała Fa'ale. Natychmiast zabrali Twi'lekankę z pokoju i zaczęli uciekać tajnym przejściem, które im pokazała.

Tunelem dotarli do jaskini, gdzie ukryte były dwa skutery śnieżne. Fa'ale i Anakin usiedli na jednym, a Obi-Wan Kenobi na drugim i cała trójka zaczęła zmierzać w kierunku statku, którym przylecieli Jedi. Po chwili jednak zorientowali się, że ścigają ich pozostali łowcy nagród, na identycznych skuterach, a kilku z nich rozstawiło nawet blaster samopowtarzalny na pobliskim moście.

Początkowo Obi-Wan radził sobie z pościgiem, lecz gdy już pokonał większość napastników, został złapany w klatkę, która przyczepiona była do skiffa lecącego nad nim. Gdy Anakin ruszył na ratunek mistrzowi, Fa'ale przejęła stery skutera, na którym jechała. Jedi wydostali się w międzyczasie z pułapki. Fa'ale została jednak trafiona przez blaster umieszczony na moście i straciła w wyniku tego prawe lekku. Na jej szczęście, Jedi zdołali ją zabrać z Naosa i polecieli do szpitala orbitalnego w układzie Belderone.

Tam, Twi'lekanka opowiedziała dokładnie wszystko, co wiedziała o Scimitarze, zdrowiejąc w międzyczasie. Jej informacje pomogły później odnaleźć sekretny hangar Dartha Sidiousa na Coruscant.

Źródła