Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Rytuał wyzwania

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Broń ustawiona na gruncie ceremonialnym.

Rytuał wyzwania to zwyczaj praktykowany przez Kaleeshan w okresie od czasów starożytnych co najmniej do zimnej wojny. Pozwalał on na rozstrzygnięcie kwestii dowództwa nad wojskiem.

Osoba pragnąca zostać nowym dowódcą wojennym musiała rzucić wyzwanie staremu; sygnałem do tego było umieszczenie na gruncie ceremonialnym kilku sztuk broni. W okresie zimnej wojny mogły to być na przykład: karabiny i pistolety blasterowe, działa automatyczne, elektropałki oraz wibroostrza. Jeśli przeciwnik zaakceptował wyzwanie, rozpoczynał się pojedynek, a jego zwycięzca ogłaszany był nowym dowódcą. Osoby nie będące Kaleeshanami również mogły się ubiegać o zdobycie tego tytułu.

Podczas bitwy o Ilum w roku 3641 BBY jeden z wysłanników Imperium Sithów przeprowadził rytuał wyzwania z ówczesnym dowódcą wojennym, Gelreksem.

Ciekawostki

  • Rytuał wyzwania pojawia się w The Old Republic, jako część misji The Challenge of War, dostępnej dla osób grających po stronie Imperium. To, czy postać weźmie w nim udział, zależy od decyzji gracza.
  • Jest w pewien sposób prawdopodobne, że zwyczaj ten był praktykowany jeszcze w okresie poprzedzającym upadek Republiki. W podręczniku Galaxy at War wspomina się bowiem, że członkowie Izvoshry mieli chronić Grievousa przed osobami rzucającymi mu wyzwanie.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!