Rax Joris

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Rax Joris
Data i miejsce śmierci: 14 ABY, Dosuun
Miejsce pochodzenia: Dosuun
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Resztki Imperium
Rax Joris był korpulentnym oficerem Imperium Galaktycznego, który w roku 14 ABY dowodził imperialnym garnizonem na słabo rozwiniętej planecie Dosuun, położonej na Zewnętrznych Rubieżach.

Biografia

Przez większość imperialnych, Rax Joris był uznawany za osobę brutalną, grubiańską i skorumpowaną. Po przekształceniu Imperium Galaktycznego, Rax dowodził garnizonem wojsk imperialnych na rozwiniętej w niewielkim stopniu planecie Dosuun. Wybudował tam złożony kompleks więzienny, który służył mu przede wszystkim jako narzędzie rozrywki. Gdy Joris był znudzony, wypuszczał bezbronnych więźniów z ich celi, by obserwować ich daremne próby ucieczki. Jednakże nikomu z osadzonych nie udało się "wygrać" z Raxem. Więźniowie ginęli z rak imperialnych, lub od strzału samego Jorisa.

"Okazuje się, że nie doceniłem cię... Jedi."[1]
— Ostatnie słowa Jorisa.

W roku 14 ABY na Dosuunie wylądował młody rycerz Jedi, Jaden Korr. Mężczyzna został schwytany przez żołnierzy Jorisa i uwięziony. Wkrótce Rax wypuścił Korra, podobnie jak wielu innych przed nim. Choć pozbawiony broni, Jaden okazał się dla imperialnego niespodziewanie wymagającym przeciwnikiem. Jaden okazał się być bardziej skuteczny, niż przewidywał Joris i korzystając jedynie z Mocy oraz przejętej od przeciwników broni konwencjonalnej pokonał oddziały imperialne, wliczając w to także maszyny AT-ST. Widząc zagrożenie, Joris, który strzelał do ofiary z bezpiecznych pozycji, uciekł do hangaru. Przewidując, że Jedi go znajdzie, uzbroił się i zaczaił na Jadena w górnej części pomieszczenia. Jednakże Korr uniknął jego ostrzału, i zabił Jorisa, odzyskując swój miecz świetlny, utracony przy aresztowaniu.

Ciekawostki

Przypisy

  1. It seems I underestimated you... Jedi.

Źródła