Oczyszczenie Serenno

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oczyszczenie Serenno.jpg
Oczyszczenie Serenno
Data: Około 19 BBY
Miejsce: Serenno
Przyczyny: Uznanie hrabiów Serenno zdrajcami wspierającymi Konfederację Niezależnych Systemów.
Skutki: Rzeź oskarżonych o zdradę przywódców Wielkich Rodów przez ich dziedziców, którzy objęli później ich stanowiska.
Uczestnicy:
Oczyszczenie Serenno było wydarzeniem mającym miejsce na planecie Serenno, krótko po zakończeniu wojen klonów. W jego wyniku wszyscy przywódcy Wielkich Rodów Serenno zostali zabici przez własnych synów, którzy objęli po nich ich stanowiska. Masakra dokonała się z polecenia Dartha Vadera i była przeprowadzona podczas jego wizyty w Wielkim Domu Zgromadzeń.

Historia

Przyczyny

Gdy w roku 22 BBY wybuchły wojny klonów pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Konfederacją Niezależnych Systemów rządzący wtedy planetą Serenno, hrabia Dooku objął przywództwo nad Separatystami, jako uczeń Mrocznego Lorda Sithów Dartha Sidiousa. W trzecim roku konfliktu Dooku zginął z ręki Anakina Skywalkera, który wkrótce potem zdradził Republikę i przyłączył się do Dartha Sidiousa, który obalając Jedi przekształcił dotychczasowy ustrój polityczny w Imperium Galaktyczne.

Przebieg

Po ustanowieniu nowego porządku, Imperator wysłał swego nowego ucznia, Dartha Vadera na Serenno, by jako specjalny wysłannik Imperium spotkał się z rządzącymi planetą arystokratami z Wielkich Rodów. Po przybyciu na miejsce, Lord Sithów oznajmił swoim gospodarzom, że w wyniku wspierania w czasie wojen klonów hrabiego Dooku, zostali uznani winnymi zdrady stanu, za co będą musieli ponieść konsekwencję. Słysząc jego słowa, głos zabrał przywódca rodu Borginów oznajmiając, że charakter rządów hrabiego Serenno nie pozwalał im na jakiekolwiek słowa sprzeciwu, dlatego nie mieli innego wyjścia, jak tylko go popierać. Sith nie zgodził się z nim, twierdząc, że każdy z arystokratów miał do wyboru wygnanie, tak jak to uczyniła Kostanza Dooku, lecz nikt oprócz niej i jej syna nie opuścił rządzonej przez Dooku planety. Kontynuując poinformował zebranych, że będą mieli szansę oczyszczenia zszarganej reputacji. Vader chciał, by każdy z dziedziców towarzyszących głowom Wielkich Rodów, zabił własnego ojca, a następnie przejął jego tytuł i przysiągł wierność Imperium. Na zakończenie wypowiedzi dodał, że jakakolwiek odmowa wykonania jego żądania, zakończy się śmiercią wszystkich zebranych.

Słysząc czego zażyczył sobie ich gość, arystokraci podnieśli liczne głosy sprzeciwu. Twierdzili, że cyborg nie miał prawa do takich działań, dlatego chcieli skontaktować się z Palpatine'em. Adan Dooku podszedł do imperialnego, po czym stwierdził, że jego plan to barbarzyństwo. Wtedy dowiedział się, że cała galaktyka cierpiała w czasie wojen, dlatego nadszedł czas na pogrążenie w bólu Serenno i oczyszczenie go dzięki krwi. Podczas tych słów, jeden z dziedziców, Rodas Borgin dobył sztyletu i zaatakował własnego ojca, zadając mu śmiertelny cios. Jego czyn wywołał ogólne zdziwienie, lecz po chwili pozostali synowie hrabiów, przyłączyli się do niego i brutalnie zabili własnych ojców. Gdy rzeź dobiegła końca, zbrodniarze, nowi hrabiowie Wielkich Rodów uklękli w kałużach krwi zabitych przywódców i przysięgli Darthowi Vaderowi wierność Imperium Galaktycznemu. Podczas ich pokłonu, Sith ogłosił, że od tamtej chwili nowym władcą Serenno został Adan Dooku.

Skutki

Następnie Imperium oficjalnie ogłosiło, że głowy Wielkich Rodów zostały odsunięte od władzy, a ich obowiązki przejęli ich najstarsi synowie. Nazwano to wydarzenie Oczyszczeniem Serenno. Lata później, w roku 3 BBY Rodas Borgin usiłował zdobyć tytuł regenta dla Brona Dooku, syna zamordowanego Adana. W celu otrzymania pomocy spotkał się z agentem wywiadu Imperium, Jahanem Crossem. Podczas ich rozmowy, arystokrata zaznajomił swojego gościa z prawdziwą wersją wydarzeń z dnia, w którym doszło do przewrotu, ujawniając tym samym kłamstwo jakim Imperium karmiło mieszkańców galaktyki.

Źródła