Morski zabójca opee

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Opee.jpg
Morski zabójca opee
Planeta pochodzenia: Naboo
Środowisko:
  • Jezior
  • Morza
Przeciętna długość: 20 m
Kolor łusek: Czerwone
Kolor oczu: CzerwoneMorski zabójca opee to potwór morski żyjący w wodach Naboo. Posiada cechy wielu różnych zwierząt, wykształcone w czasie lat ewolucji. Ogromna szczęka przypomina rybią, ale osiem kończyn i opancerzone ciało mogą pochodzić od skorupiaków.

Ogólna charakterystyka

Opee może osiągać długość dwudziestu metrów, jednak zdarzają się również małe osobniki. Jest to jedno z trzech największych zwierząt morskich z Naboo. Pozostałe to potwór morski sando i szponiasta ryba colo.

Zwierzę charakteryzuje się dużą odpornością i elastycznością. Zdarzały się przypadki, że opee pokonywały dużo większe colo, używając do tego swoich ostrych zębów. Młode osobniki, połknięte w całości, potrafią nawet przegryźć się przez żołądki colo i w ten sposób wydostać się na zewnątrz.

Opee chowają się między skałami, czatują na zdobycz, a w trakcie pościgu chwytają ją długim, lepkim językiem. Osiągają niezwykłą prędkość dzięki niezwykle szybkiemu poruszaniu się. "Napęd" ów osiągają w taki sposób: nabierają w paszczę wodę, po czym wyrzucają ją na zewnątrz przez otwory w pancerzu. To, w połączeniu z poruszaniem się trzech par nóg i pary płetw umieszczonych na klatce piersiowej daje opee możliwość błyskawicznego przemieszczania się.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w pobliżu partnera, który chwyta je w paszczę po uprzednim zapłodnieniu. Przebywają tam przez trzy miesiące, aż do wylęgnięcia się młodych.

Przypadki spotkań

Najsłynniejsze odnotowane spotkanie opee miało miejsce w trakcie ataku wojsk Federacji Handlowej na Naboo w 32 BBY. Dwaj Jedi, Qui-Gon Jinn oraz Obi-Wan Kenobi, wraz z towarzyszącym im Gunganinem, Jar Jarem Binksem udali się do podwodnego miasta zwanego Otoh Gunga. Tam zostali przyjęci przez wodza Gungan, Bossa Nassa i poprosili o transport do stolicy Naboo, Theed. Otrzymawszy łódź wyruszyli w drogę. W trakcie podróży pojazd został schwytany i uszkodzony przez opee. Jednak zwierzę musiało wypuścić łódź, gdyż samo zostało zaatakowane przez dużo większego sando.

Źródła