Monument

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Monument była to koreliańska barka przewożąca górników w ostatnich latach istnienia Republiki.

Charakterystyka

W 44 BBY Monument był statkiem, któremu minęły lata świetności. W swoim poszyciu posiadał wiele dziur spowodowanych przez uderzenie meteorów. Jego wnętrze wcale nie było lepsze, gdyż wszędzie cuchnęło prochem górniczym oraz ciałami różnorakich ras. Dodatkowo doki statku były na wpół zdemolowane, wszędzie walały się druty i kable.

Historia

W 44 BBY, gdy Obi-Wan Kenobi został skierowany do Korpusów Rolniczych na Bandomeer, Monument wybierał się w podróż na tą samą planetę z członkami Korporacji Pozaplanetarnej i Arconiańskiej Korporacji Wydobywczej. Gdy cała załoga była w komplecie, okręt opuścił Coruscant.

Podczas lotu natrafił na minę kosmiczną ukrytą w nadprzestrzeni. Wybuch ładunku spowodował uszkodzenie hipernapędu, przez co piraci, którzy odpowiadali za atak mogli przystąpić do działania. Podczas walk na pokładzie, młody Kenobi wykorzystał działa Monumentu, by zniszczyć statki najeźdźców. Gdy chłopak dodatkowo ruszył okrętem, spowodował rozszczelnienie kadłuba, gdyż zadokowane przy nim były dwa statki piratów. W związku z tym, Obi-Wan wylądował awaryjnie na nieznanej planecie.

Tam pasażerowie Monumentu odbyli krótką bitwę z pterosmokami, a po jej zakończeniu zajęli się naprawą uszkodzonego statku. Gdy ich praca dobiegła końca, okręt opuścił planetę i po jakimś czasie dotarł na Bandomeer.

Źródła