Kuter szturmowy typu Mynock

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy typu statku. Zobacz też: inne znaczenia słowa mynock.
Kuter szturmowy typu Mynock
Podstawowe dane
Rodzaj: Kuter szturmowy
Specyfikacja techniczna
Długość: 44 m
Prędkość w atmosferze: 1050 km/h
Prędkość w kosmosie: 8
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 3 (w tym strzelcy: 1)
Pasażerowie: 24
Ładowność: 40 t
Cena: 250 000 cr (używany)



Kuter szturmowy typu Mynock to zaprojektowany na Korelii statek, który mieścił się parametrami pomiędzy promem desantowym a kanonierką i był idealną jednostką dla niewielkich, mobilnych oddziałów wojska spodziewających się walki zarówno w przestrzeni, jak i na powierzchni planety.

Charakterystyka

Opis statku

Wywodzący się od jednostki patrolowej, Mynock charakteryzował się znaczącą prędkością. Mógł pod tym względem stawać w szranki z większością starszych myśliwców, a z powodzeniem prześcigał praktycznie wszystkie frachtowce i wiele kanonierek. Dzięki temu stanowił idealną jednostkę do przebicia się przez blokadę oraz do misji desantowych czy ograniczonego wsparcia sił naziemnych. Pomagały mu w tym solidne osłony, mocny pancerz i zróżnicowane uzbrojenie. Do samoobrony Mynock wykorzystywał umieszczone w górnej wieżyczce poczwórne sprzężone działka laserowe. Do działań zaczepnych przeciw większym celom posiadał wyrzutnię rakiet oraz parę działek jonowych, natomiast siły naziemne mógł wspierać przy użyciu dwóch lekkich działek umieszczonych z przodu w dolnej części kadłuba.

Użycie statku

Głównym przeznaczeniem tych maszyn w siłach koreliańskich było prowadzenie ataków połączonych z desantem na cele naziemne - czy to stałe, czy ruchome. W zależności od sytuacji Mynocki albo wysadzały desant, a następnie wspierały go z powietrza, lub też najpierw przełamywały obronę przeciwnika, a następnie desantowały przewożony oddział, po czym zapewniały mu dodatkowe wsparcie ogniowe.

Profil statku odpowiadał zarówno siłom porządkowym, jak i grupom najemników oraz jednostkom specjalnym. Mynock nie cieszył się natomiast zbytnim powodzeniem wśród piratów, gdyż nie został zaprojektowany z myślą o abordażu w przestrzeni kosmicznej (jak chociażby prom typu Katarn) i operacje takie potrafiły być w jego przypadku dość niewygodne.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.