Ewan McGregor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ewan McGregor
Data urodzenia: 31 marca 1971
Miejsce urodzenia: Crieff, Szkocja
Narodowość: Szkot
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 177 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów: Brązowe
Wkład w uniwersum
Role:Ewan Gordon McGregor to aktor, reżyser i producent urodzony 31 marca 1971 roku w Crieff w Szkocji. Od 22 lipca 1995 roku jest żonaty z francuską scenograf, Eve Mavrakis, z którą poznał się na planie serialu Kavanagh QC. Para ma trzy córki — Clarę Mathilde (ur. w lutym 1996), Esther Rose (ur. 07.11.2001) oraz adoptowaną dziewczynkę z Mongolii. McGregor jest obecnie jednym z najpopularniejszych aktorów brytyjskich. W uniwersum Gwiezdnych wojen wcielił się w rolę Obi-Wana Kenobiego, którego kreował w trzech epizodach trylogii prequeli. W trylogii sequeli zaliczył swoje głosowe cameo w Przebudzeniu Mocy oraz Skywalker. Odrodzenie. W 2019 roku, podczas konwentu D23 Expo odbywającego się w dniach 23-25 sierpnia w Anaheim Convention Center w Anaheim w stanie Kalifornia ogłoszono, iż Ewan powróci do roli Obi-Wana Kenobiego w tworzonym na potrzeby Disney+ serialu aktorskim.

Kariera

Podobno już jako 9-latek chciał zostać aktorem. W wieku 16 lat rzucił szkołę (jak powiedział w jednym z wywiadów nie uczyli tam niczego co mogłoby mnie zainteresować albo nauczyciele nie potrafili zainteresować mnie danym przedmiotem) i zaczął pracować w Perth Repertory Theatre, tam pomagał przy budowie dekoracji, w garderobach, czasem statystował. Później przeniósł się do Londynu, gdzie dostał się na studia aktorskie w Guildhall School of Music and Drama. Przed kamerą debiutował w 1992 r. w serialu Lipstick on Your Collar. W 1993 zagrał Juliena Sorela w miniserialu BBC opartym na powieści Stendhala Czerwone i czarne. W 1994 r. wystąpił w jednym z odcinków Ostrego dyżuru, za co był nominowany do nagrody Emmy. Przełomem w karierze okazało się spotkanie z reżyserem Dannym Boyle'em i producentem Andrew Macdonaldem. Wspólnie nakręcili film Płytki grób, czarną komedię o trójce przyjaciół, którzy muszą poradzić sobie z trupem i walizką pieniędzy. Obraz ten spotkał się z aprobatą fanów i krytyków. Z kolei sukcesem na skalę światową okazał się drugi wspólny, obecnie kultowy film - Trainspotting (1996). Od tej pory kariera McGregora nabrała tempa. W 1999 roku wystąpił w filmie Mroczne widmo jako młody Obi-Wan Kenobi - postać, w którą wcześniej wcielił się sir Alec Guinness. McGregor występuje również w filmach Atak klonów (2002) oraz Zemsta Sithów (2005). W między czasie wyreżyserował jedną z historii składających się na film Opowieści z metra, został też producentem serialu dokumentalnego Long Way Round, ukazującego przygody, jakie przeżyli wspólnie podczas podróży dookoła świata Ewan McGregor i Charley Boorman, których łączy przyjaźń i wspólna miłość do motocykli. Zaczynając swą przygodę w Londynie dnia 14 kwietnia 2004 roku, przejechali oni na swych motocyklach całą Europę, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię, Syberię, Alaskę i Kanadę, a podróż zakończyli w Stanach Zjednoczonych, niewiele ponad trzy miesiące później. W 2005 roku aktor stanął na deskach teatru londyńskiego Piccadilly Theatre i wystąpił w musicalu Guys & Dolls, podkładał również głos w bajkach dla dzieci. W tym samym roku zaproponowano mu rolę Jamesa Bonda w filmie Casino Royale. W 2011] zagrał w produkcji Połów szczęścia w Jemenie, za którą otrzymał nominację do Złotego Globu. Zagrał również w serialu Fargo, dla którego kreacja w 2018 roku przyniosła mu nagrodę w postaci Złotego Globu.

Gwiezdne wojny

W uniwersum Gwiezdnych wojen, Ewan McGregor jest znany z portretowania Obi-Wana Kenobiego w czasach trylogii prequeli, w której przedstawiono życie legendarnego Jedi od czasów gdy ten był padawanem szkolonym przez Qui-Gona Jinna, poprzez trening Anakina Skywalkera, aż do czasów proklamowania Imperium Galaktycznego kiedy był już szanowanym mistrzem Jedi.

Od chwili ogłoszenia powstania trylogii sequeli, McGregor wielokrotnie wyrażał chęć powrotu do sagi Gwiezdnych wojen. W 2015 roku zaliczył głosowe cameo w Przebudzeniu Mocy, gdzie Obi-Wan Kenobi zwrócił się do poznającej tajniki Mocy, Rey. Cztery lata później ponownie użyczył swojego głosu Obi-Wanowi na potrzeby filmu Skywalker. Odrodzenie.

W 2019 roku, podczas konwentu D23 Expo odbywającego się w dniach 23-25 sierpnia w Anaheim Convention Center w Anaheim w stanie Kalifornia, szefowa Lucasfilm Ltd., Kathleen Kennedy oraz Ewan McGregor ogłosili, iż aktor powróci do roli Obi-Wana Kenobiego w tworzonym na potrzeby platformy streamingowej, Disney+, serialu aktorskiego, którego głównym bohaterem będzie Obi-Wan Kenobi.

Ciekawostki

  • Aktor działa czynnie na rzecz organizacji UNICEF, był gospodarzem dziecięcego spotkania G8.
  • Woli grać w produkcjach niskobudżetowych, gdyż uważa, że "dają możliwość rozwoju", a zapytany w jednym z wywiadów dlaczego w takim razie zgodził się zagrać w Gwiezdnych wojnach odpowiedział "bo to są Gwiezdne wojny!".
  • Został wybrany do roli Obi-Wana między innymi ze względu na podobieństwo fizyczne do Aleca Guinnessa, a cały proces przeistoczenia Ewana w Kenobiego można zobaczyć w krótkim filmie Becoming Obi-Wan na stronie StarWars.com.
  • Wuj McGregora, Denis Lawson odgrywa rolę Wedge'a Antillesa w oryginalnej trylogii oraz filmie Skywalker. Odrodzenie.
  • Specjalnie do roli Obi-Wana Ewan musiał rozpocząć ćwiczenia głosu oraz nauczyć się dialektu, który przypominałby sposób mówienia Aleca Guinnessa z poprzednich filmów.

Linki zewnętrzne