Kathleen Kennedy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kathleen Kennedy
Data urodzenia: 5 czerwca 1953
Miejsce urodzenia: Berkeley, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykanka
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów: Brązowe
Wkład w uniwersum
Produkcja:Kathleen Kennedy jest amerykańską producentką filmową oraz prezesem Lucasfilm Ltd.. Pełni rolę producenta wykonawczego Przebudzenia Mocy, siódmej części Gwiezdnych wojen. Zajmowała się również produkcją ósmej części, Ostatni Jedi, a także dwóch filmów z serii Anthology, Łotr 1 i Han Solo. Dodatkowo była odpowiedzialna za wyprodukowanie dziewiątego epizodu sagi.

Biografia

Kathleen Kennedy jest producentką ponad 60 filmów, które w sumie dostały 120 nominacji do Oskara, zdobyły 25 Oskarów i zarobiły 11 mld dolarów na całym świecie. Ona sama była nominowana do nagrody Akademii siedmiokrotnie. Wśród jej produkcji można znaleźć takie filmy jak Lista Schindlera, Park Jurajski, E.T., czy Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki.

Kathleen Kennedy współpracowała z wieloma sławnymi reżyserami jak Steven Spielberg, David Fincher, Martin Scorsese, Clint Eastwood, Robert Zemeckis, M. Night Shyamalan, Frank Oz, Peter Bogdanovich i Richard Donner.

W 1982 założyła firmę Amblin Entertainment razem ze swoim przyszłym mężem Frankiem Marshallem (za którego wyszła w 1987 roku) i Stevenem Spielbergem]]. W 1992 roku natomiast, współtworzyła firmę The Kennedy/Marshall Company, którą kierowała aż do 2012 roku, kiedy to George Lucas zaproponował jej posadę prezesa Lucasfilm Ltd.

Linki zewnętrzne