Erisi Dlarit

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Erisi Dlarit.

Erisi Dlarit była imperialną agentką, która jako pilotka Eskadry Łotrów szpiegowała Nową Republikę. Po ujawnieniu swojej prawdziwej tożsamości została zestrzelona przez Corrana Horna podczas wojny o bactę.

Biografia

Erisi urodziła się na planecie Thyferra zajmującej się produkcją i handlem bactą. Członkowie jej rodziny należeli do korporacji Xucphra, która w roku 7 ABY z pomocą Ysanny Isard przejęła kontrolę nad planetą. Erisi była bardzo lojalną córką, w przyszłości chciała kontynuować pracę rodziny w korporacji, ale jako młoda osoba była rządna przygód. Erisi była przeciwniczką Vratixów, tubylczej rasy Thyferry, którzy założyli własną grupę produkującą bactę - Ashern. Podczas galaktycznej wojny domowej korporacja Xucphra czuła pewne obawy przed Rebelią ze względu na swoje powiązania z Imperium. Strach przed utratą zysków po ewentualnym przejęciu Thyferry przez Rebeliantów zaowocował tym, że Erisi na rozkaz Dyrektor Wywiadu Imperialnego, czyli Isard, została szpiegiem Imperium. Jako doskonała pilotka, została przyjęta przez Eskadrę Łotrów w roku 6 ABY. Wzięła udział w licznych akcjach bojowych, mających na celu między innymi podbicie Borleias czy Coruscant.

Erisi miała również bliskie stosunki z Corranem Hornem, lecz ten kochał Mirax Terrik i odrzucił zaloty Erisi. Przez cały ten czas Dlarit przekazywała różnorakie dane na temat Eskadry Imperium. Wydała w szpony Imperium swojego kolegę, Brora Jace'a, a podczas przejęcia Coruscant oddała Corrana Horna Isard, która więziła go na Lusankyi. W wyniku tego rząd Nowej Republiki stwierdził, że Corran został zamordowany, a całą winę zrzucono na Tycha Celcha. Erisi jeszcze nie raz informowała Imperium o działaniach Eskadry Łotrów i Nowej Republiki. Podczas ucieczki Lusankyi z Coruscant zdecydowała pod pozorem pojmania dołączyć do Imperium i raz na zawsze zostawić Eskadrę Łotrów. Po tym wydarzeniu Eskadra Łotrów postanowiła odbić Thyferry z rąk korporacji Xucphra i Isard. Walki trwały wiele miesięcy. Erisi podczas tej pamiętnej wojny została zestrzelona przez swojego byłego towarzysza Corrana Horna. Eskadra Łotrów wyszła z tej bitwy zwycięską ręką.

Źródła

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.