Dzień Poświęcenia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Dzień Poświęcenia to nazwa uroczystości jakie miały miejsce w roku 4975 BBY w Tahv na Kesh. Było to świętowanie dwudziestopięciolecia rozbicia się na planecie oraz ich powrotu do miasta.

Przyczyny

W ciągu dwudziestu pięciu lat od rozbicia się pancernika Omen w roku 5000 BBY oraz powstania Zaginionego Plemienia Sithów, Yaru Korsin zrozumiał, że nie mieli możliwości powrotu do reszty galaktyki i nikt ich nie odnajdzie. Postanowił więc, zgodnie z sugestią swojej żony Seelah, że Sithowie opuszczą świątynię w Górach Takara i zamieszkają w Tahv, które miało od tego momentu stać się stolicą Kesh. Korsin chciał, aby rocznica ta była wydarzeniem radosnym, a nie żałobą, oraz zasygnalizować, że zamierza na zawsze pozostać wśród Keshirich.

Przebieg

Gdy wszystkie przygotowania były już zakończone, zorganizowano huczne uroczystości na obszarze byłego Odwiecznego Kręgu, które rozpoczęło ogłoszenie przez Wielkiego Lorda powrotu Obrońców do swoich podopiecznych, które wywołało okrzyki radości zebranych tłumów. Następnie znajdujący się na podwyższeniu, do którego prowadziły szerokie schody po obu stronach obstawione stojącymi na baczność Sithami, Yaru wraz z Seelah witali kolejnych gości ogłaszanych przez Gloyda, w tym Adari Vaal. Kolejnym punktem uroczystości była demonstracja Strażników Zrodzonych z Nieba, jeźdźców uvaków dowodzonych przez córkę Korsinów, Nidę. Po przelocie, który według Seelah nie był idealny, oddział wylądował u stóp schodów, a ich dowódczyni ruszyła w górę na spotkanie z rodzicami. następnie rozpoczęła się kolejna część uroczystości, gdy dwunastu Mieczy Sithów pod wodzą arcylorda Jariada Korsina, ubranych w czarne stroje i ceremonialne maski Keshirich, wybiło się wysoko w powietrze i wylądowało na oczyszczonym naporem Mocy obszarze. Sithowie następnie wykonali serię ćwiczeń z mieczami świetlnymi w dłoniach. Gdy pokaz się zakończył, starszy syn Seelah i brata Yaru, Devore'a, wszedł na platformę, gdzie został przywitany przez ojczyma.

Źródła