Dyskusja Archiwisty:Jackosie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Witaj Jackosie!

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie potwierdź adres e-mail i zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise!

Szablony

Korzystaj z aktualnych szablonów a nie dodawaj pojedynczych parametrów. Kategoria:Infoboxy tu masz listę. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  18:11, 8 sty 2020 (CET)

Dodawane informacje do infoboksu

Gdy dodajesz informacje do infoboku dodaj również przypisy ze źródłem. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:03, 28 sty 2020 (CET)

Przypominam o konieczności dopisywania źródeł do dodawanych informacji. Zwłaszcza, gdy coś zostało już z tego powodu usunięte (data urodzenia Kestisa na przykład). Mam jeszcze uwagi co do Twojego hasła o młodym Ackbarze, w skrócie wypisane w opisie edycji, wieczorem postaram się napisać pełną wiadomość z wyjaśnieniem co i jak robić. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  11:59, 13 lut 2020 (CET)

Duża inspiracja wookiee.

Mam pytanie mocno inspirujesz się Wookiee czy po prostu zrzynasz? Pisanie na podstawie Wookieepedii jest niedopuszczalne piszemy tylko na podstawie źródeł czy to wydań polskich czy oryginalnych. PS: Pamiętaj o wcześniejszych uwagach dotyczących tworzenia stron. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  14:54, 29 lut 2020 (CET)

Witam, Nie, nie zrzynam. Inspiruję się czasami. Możecie usunąć tamte informacje, postaram się już tak nie robić. Przepraszam
Ok uznam to za początki sam pamiętam jak zaczynałem. Mam nadzieję że będziesz dalej tworzył. Staraj się stosować do rad innych. PS: odpisujemy w dyskusjach osób, które do nas napisały a nie w swojej i podpisujemy sie ~~~~~ --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:15, 29 lut 2020 (CET)

Data

Witam. Prosiłbym, abyś przyjrzał się zmianom jakich dokonałem w twoim artykule. Po krótce: pamiętaj o źródłach i kategorii oraz zwróć uwagę na zmiany w infoboksie - datę zapisujemy jako liczbę (tzn. bez BBY) a słowo "kanon" bez linku i z małej litery. Takie wypełnienie sprawia, że szablon sam wypełni sekcję "Systemy datowania". Ponadto, jedna sprawa. Gdy tworzysz kanoniczną wersję legendarnego hasła i nazwa jest zajęta, poproś jednego ze strażników o przeniesienie (nie stosujemy już dopisku "/Kanon", a zamiast niego, dopisujemy "/Legendy" przy legendarnych hasłach). Pozdrawiam:) Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 16:01, 5 mar 2020 (CET)

Strony w edycji

Czołem. Jak jakaś strona jest oznaczona szablonem "WEdycji" to nie wprowadzaj tam żadnych zmian, zwłaszcza związanych z treścią. Wywołać to może konflikt edycji z innym użytkownikiem, który tę stronę oznaczył.--signstraznik.png Totus Dyskusja  07:48, 13 mar 2020 (CET)

Chodzi o to, że Kwiatkowski może w danej dokładnie chwili pracować nad artykułem, więc Twoja edycja wywołała by konflikt edycji i tak by została nadpisana. Jedynie przyzwalamy na pilne techniczne w takich przypadkach, ale tymi raczej zajmujemy się my jako Strażnicy. POzdr --signstraznik.png Totus Dyskusja  08:58, 13 mar 2020 (CET)

Legendy a kanon

Nie tworzymy artykułów kanonicznych usuwając z nich legendarne informacje. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  18:45, 15 mar 2020 (CET)

Kategoryzacja oraz interwiki

Witam zauważyłem że nie kategoryzujesz stron oraz nie dodajesz interwiki. Proszę zapoznaj się z tymi aspektami tworzenia stron i zacznij je dodawać. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  18:45, 15 mar 2020 (CET)

Najpierw kategorie później interwiki i nie ograniczaj się do jednej tylko staraj się jak najpełniej uzupełniać te parametry. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  19:02, 15 mar 2020 (CET)

Interwiki

Pamiętaj o dodawaniu zagranicznych interwiki w swoich artykułach, jak również o dodawaniu polskich interwiki na zagranicznych stronach. Pozdrawiam, Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 18:04, 16 mar 2020 (CET)

Rzeczywiście, też nie znalazłem odpowiednika dla twojego artykułu. Jednak chodziło mi o ogólną zasadę. Ponadto pamiętaj o dodawaniu polskich interwiki na zagranicznych stronach (albo przynajmniej na Wookieepedii). Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 18:30, 16 mar 2020 (CET)

Zalążki, wszędzie zalążki

Siema. Super, że chcesz tworzyć na ossusie i w ogóle. Ale miałbym jedną prośbę. Tworzysz bardzo dużo stron, jednak większość jest zalążkami, czasem nawet ciężko to uznać za zalążek. Od dawna staramy się raczej iść w jakość niż ilość, dlatego staraj się, w miarę możliwości oczywiście, tworzyć mniej artykułów, ale bardziej wypełniać je treścią, żeby nie pojawiało się u nas dziesiątki zalążków na kilka kompletnych stron. Nie jest to żaden przytyk w Twoją stronę, tylko taka mała rada, żeby ossus był lepszy. Pozdr.!--signstraznik.png Totus Dyskusja  18:07, 16 mar 2020 (CET)

To nie problem. Jeśli nie masz więcej źródeł to nie ma spiny. Możesz śmiało tak dalej działać. Bardziej miałem na myśli przypadek, gdy masz do nich dostęp, ale by ci się nie chciało bardziej tego opisywać. Sorka, jesli to tak zabrzmiało xP --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:37, 16 mar 2020 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Totus!

Kategoryzacja grafik

Cześć. Zauważyłem, że dodałeś nową grafikę do hasła o Enricu Pryde. Mam drobną uwagę na ten temat. Pamiętaj, aby dodawać grafiki do prawidłowych kategorii. Dodany przez Ciebie plik, według danych z szablonu pochodził, z The Rise of Skywalker: The Visual Dictionary, a Ty wrzuciłeś go do kategorii dotyczącej stricte filmu. Niewielki błąd, ale starajmy się segregować pliki bardziej szczegółowo, zwłaszcza, że kategoria już istniała. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:20, 24 mar 2020 (CET)

Nawet jeśli dana kategoria nie istnieje, zawsze można utworzyć nową. Nie ma problemu, służę pomocą. --signstraznik.png Melethron Dyskusja  20:54, 24 mar 2020 (CET)

Grafiki a polskie znaki

Cześć. Kiedy przesyłasz nowe grafiki staraj się proszę unikania umieszczania w ich nazwach typowo polskich liter np. "ł" itd. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  15:30, 31 mar 2020 (CEST)

Dodawanie Kanonu

dzień dobry widzę że masz świetne artykuły i umiesz tworzyć kanon do stron a ja nie umiem dodaj kanon do Sifo Dyas, Avenger Quinlan Vos Gwardia Imperialna, CC-3636

I jeszcze Kanon do Satine Kryze, Pre Vizsla, Nal Hutta, Raymus Antilles, Breha Organa, Mortis, Córka, All Terrain Recon Transport, Polis Massa -- Miłosz Pikos (dyskusja) 31 mar 2020, 17:42 (CEST)

1stK

Hej. Zauważyłem już nie pierwszy raz, że zamieniasz szablon 1st na 1stK. Poczytaj proszę do czego służy szablon 1stK - link tutaj. Pozdrowienia i owocnego pisania, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  23:16, 3 kwi 2020 (CEST)

Nowy Zakon Jedi

Drobna sprawa. Nowy Zakon Jedi istniał w legendach. Na stronach kanonicznych lepiej używać coś à la "nowe pokolenie Jedi". Po prostu to może być mylące jak mamy NZJ na kanonicznej stronie o Luke'u. Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 18:57, 4 kwi 2020 (CEST)

Przepisywanie z Wookiee

Siema. Drobna uwaga. Nie przepisuj z wookiee niczego, nawet pozycji w infoboksie, nawet jeśli jest to podparte przypisem. Chyba, że sam bezpośrednio potwierdziłeś tę informację w źródle. Wiele razy szukałem wzmianki, że Palpi urodził się 65 lat przed imperium, ale nigdy nie znalazłem. Wookiee też ma błędy, nawet w takich informacjach z przypisami. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:18, 4 kwi 2020 (CEST)

Własnie o to chodzi. Słyszałeś o dacie. Sprawdziłeś na wookiee (skąd ją pewnie twoje pierwotne źródło wzięło również). Ale nie sprawdziłeś w źródle, czy to prawda xP--signstraznik.png Totus Dyskusja  21:40, 4 kwi 2020 (CEST)

Kategoria/interwiki

Hej. Pamiętaj proszę o dodawaniu odpowiednich kategorii i interwiki w artykułach. Umknęły Ci one w artykule o Remim. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  22:37, 7 kwi 2020 (CEST)

Przekierowania z nazwisk

Często takie przekierowania jak Hux, Holdo są pozostałością po czasach gdy istniała jedna taka postać i nie posiadała imienia czy kolejnego członu nazwy. Jeżeli nadal istnieje to są zazwyczaj dwa powody, albo nie została zauważona albo pozostała do czasu aż nie będzie do niej żadnych linkowań by nie tworzyć błędnego wrażenia braku hasła. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  16:03, 19 kwi 2020 (CEST)

Bazowanie na źródłach

Czołem. przypominam że każda informację dodana do artykułów trzeba potwierdzić bezpośrednio w źródłach. Ani wookiee ani też ossus nimi nie są. Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  18:16, 20 kwi 2020 (CEST)

Podpis

Siema. Zastanawia mnie jedna rzecz. Skąd u Ciebie w podpisie zła data. Nie korzystasz z automatycznego podpisu? Masz go albo jako drugi przycisk od prawej nad oknem tekstowym, albo po prosty 4 tyldy ~~~~. Pozdr --signstraznik.png Totus Dyskusja  21:11, 4 maj 2020 (CEST)

Przypisy w leadzie

Hej. Jeśli artykuł ma formę zalążka (patrz Ilum) to na spokojnie możemy zostawić przypisy w leadzie, aby wszystko było jasne co do pochodzenia tekstu. Jeśli natomiast jest on odpowiednio rozbudowany, z podziałem na sekcje, wtedy przypisy z leadu można usunąć. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  13:50, 16 maj 2020 (CEST)

Przekierowania z nazwisk

Siema wiemy o wielu przekierowaniach z nazwisk są one często pozostałościami z czasów gdy istniała jedna postać o tym nazwisku lub nie miała imienia jeżeli wciąż istnieją to przez to że przekierowanie jest aktywne i na niektórych stronach używane. Staram się to porządkować lecz w grę wchodzą również inne stare szablony na stronach więc nie trzeba dawać szablonu kasowanko to często tylko zaburza link. --signstraznik.png Kwazi93 Dyskusja  15:46, 9 sie 2020 (CEST)

OPolskie tytuły Mando

Cześć, te polskie tytuły, które pododawałeś są oficjalne, czy to Twoje tłumaczenia?--signstraznik.png Totus Dyskusja  13:31, 26 wrz 2020 (CEST)

Kontakt

Cześć. Mógłbyś skontaktować się ze mną przez discord? Mam pytanie odnośnie The Mandalorian. Darth Plagueis the Wise (dyskusja) 22:51, 13 lis 2020 (CET)

Grafiki

A, ok. Dzięki za radę, będę się stosował. GoodBear2600 (dyskusja) 09:41, 16 lis 2020 (CET)

Gideon

Cześć, co masz na myśli, nazywając swoją edycję artykułu o Gideonie "XD?"?

Prośba

Hej taka mała prośba. Czy po skończeniu pisania jakiegokolwiek artykułu mógłbyś go wsadzać o tutaj? Po prostu zastępujesz nim stare artykuły, które wiszą tam od np miesiąca ok? Byłbym mega wdzięczny. Pozdrawiam! --Czerwony 20 (dyskusja) 18:49, 21 lis 2020 (CET)