Dyskusja:Chronologiczny spis legendarnych książek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Mam bardzo ważne dla mnie pytanie: otóż chce zacząć czytać książki o Star Wars ale nie wiem od czego zacząć. Chodzi mi o to czy by ktoś tu nie mógł napisać od jakiej książki zacząć( bo nie chodzi mi aby zacząć od Mroczne Widmo) chciał bym czytać Star Wars od najstarszych lat po ostatnie. Chce czytać chronologicznie. Czy tak się da proszę o pomoc i podpowiedzi.Czyli proszę kogoś kto się na tym zna od czego zacząć. Pozdrawiam!!!

  • Podpisuj się pod swoimi wpisami na stronach dyskusji, czy na forum. :) Możesz to zrobić wstawiając ~~~~ cztery tyldy.
  • Raczej na Ossusie nie udzielamy odpowiedzi na takie pytania. Od tego są fora Bastionu czy SWEX. Tutaj dyskutujemy tylko o hasłach bibliotecznych. :)
  • Aby już odpowiedzieć na Twoje pytanie, to powinieneś raczej czytać chronologicznie, ale od starszych dostępnych książek. Wtedy zobaczysz jak ta galaktyka się zmieniała, eweoluowała i rozrastała się, a nie tylko "łykniesz" zdarzenia in-universe. Zacznij od Pakt na Bakurze czy Cienie Imperium (powieść). To są też już raczej białe kruki, więc jak uda Ci się je dorwać - będziesz podwójnie szczęśliwy! --signstraznik.png Yako Dyskusja  00:45, 6 lip 2011 (CEST)

zmiana chronologii książek

Witajcie,

Nie chcę być nie kulturalny, ale jeżeli ktoś nie czytał owych książek proszę nie zmieniać chronologii wydarzeń występujących w poszczególnych dziełach. Czytałem część tych książek wielokrotnie, zwłaszcza tą część z wojnami klonów i jestem pewien ich kolejności. Dla potwierdzenia warto przeczytać artykuł o Asajj Ventress (http://ossus.pl/biblioteka/Asajj_Ventress), w którym wymienione są po kolei wszystkie przygody z książek z Wojny klonów i dzięki temu łatwo uszeregować poszczególne książki.

Lecąc po kolei powinno być:

22 BBY Atak klonów (adaptacja książkowa) Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt

Pomiędzy 22, a 19 BBY Spisek na Cestusie Próba Jedi Wojny klonów Wojny klonów: Dzika przestrzeń Wojny klonów: Żadnych jeńców Wojny klonów: Gambit: Misja na Lanteeb Wojny klonów: Gambit: Oblężenie

21 BBY Komandosi Republiki: Potrójne Zero Komandosi Republiki: Prawdziwe barwy Punkt przełomu

Dla dowodów: Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt opowiadają o losach tuż po bitwie na Geonosis. Spisek na Centusie jest opisuje (szczególnie na początku) Anakina jako padawana, nie Rycerza Jedi. W Próbie Jedi na samym końcu Anakin jest mianowany na Rycerza Jedi. W wojnach klonów walczy już jako Jedi. A w kolejnych częściach Komandosów republiki jest napisana konkretna ilość dni jaka upłynęła od bitwy na Geonosis.

WIĘC PROSZĘ, JEŻELI SIĘ NIE ZNACIE, BĄDŹ NIE CZYTALIŚCIE NIE ZMIENIAJCIE FAKTÓW.

Chronologia wydarzeń i książek dotyczących wojen klonów jest sprawą drażliwą. Teraz, kiedy temat jest poruszany przez serial TCW, panuje tam bałagan taki, jak nigdy dotąd, i nietrudno jest znaleźć pewne sprzeczności, i to z nich zapewne wynikają różnice pomiędzy chronologią widniejącą uprzednio w tym haśle, a tą, którą Ty wprowadziłeś. Przede wszystkim poprzednia wersja była w 100% zgodna z tą chronologią, która widnieje w spisie na początku każdego wydania Amberu, dlatego też anulowałem Twoją edycję. Widzę jednak, że Cię to nie przekonuje, więc mogę tłumaczyć po kolei.
Bezpośredni kontakt - w tym przypadku akurat jestem gotów przyznać Ci rację, bo czas akcji jest niemal dokładnie podany w samej książce, i tu chyba jest błąd Amberu.
Spisek na Cestusie przeniosłeś z 21 BBY na pom. 22 BBY a 19 BBY. Nietrudno zauważyć, że rok 21 BBY znajduje się w tym przedziale, więc po prostu zmieniłeś datę z bardziej na mniej dokładną. Książka The New Essential Chronology umieszcza (bezpośrednio podając datę) wydarzenia ze Spisku na Cestusie w 21 BBY.
Próba Jedi - właściwie dokładnie jak wyżej. Przeniosłeś datę, podaną w TNEGtC, do mniej dokładnego przedziału. Tak więc niestety muszę po raz kolejny cofnąć Twoją edycję. Cieszę się, że wnikliwie analizujesz wydarzenia z książek i starasz się ulepszać Ossusa, ale w tym przypadku nie było to uzasadnione (przyznaję, poza Komandosami - tego nie wycofam). signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:40, 2 maj 2012 (CEST)
A, zapomniałem jeszcze o Punkcie przełomu. Data również pochodzi z ww. książki. signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:46, 2 maj 2012 (CEST)

ZAGINIONE PLEMIĘ SITHÓW

Witajcie,

temat ten kieruje osobą, które zajmują się edycją chronologicznego spisu książek i jej update-owaniem.


Moja sugestia dotyczy serii opowiadań: Lost Tribe of the Sith.

W Polsce zostały wydane jako 1 książka 352 stronicowa o nazwie Zaginione plemię Sithów, natomiast zagranicą widnieją jako małe opowiadania 30 stronicowe. Każde opowiadanie, to inna część.

Jako, że żyjemy w Polsce i ta strona odnosi się do Polaków, sugeruję, abyśmy umieścili Polską wersję tej książki, a nie jej anglojęzyczny odpowiednik. Proponuję serię 8 opowiadań zawrzeć pod jednym tytułem Zaginione plemię sithów z datami: 5000-3650 takimi jak są teraz.

Piszę tutaj, ponieważ może być to kwestia sporna i wolałbym wysłuchać opinii innych osób zajmujących się głębiej tematyką tej strony. Proszę z góry abyście pamiętali iż ta część strony ułatwia użytkownikom chronologiczne czytanie książek, a umieszczenie anglojęzycznych pozycji, zamiast polskich tylko to utrudnia, a wręcz uniemożliwia.

Książka Zaginione plemię Sithów jest zbiorem opowiadań powiązanych ze sobą, które jednak same w sobie są zamknięte fabularnie. Sugerowałbym podział wg. lat akcji danego opowiadania. Dodam jeszcze, że opowiadania posiadają polskie tytuły, wystarczy tylko przenieść hasła pod spolszczone nazwy.--Adakus 11:54, 20 gru 2012 (CET)
Masz zupełną rację tylko, że w Polsce została wydana jako jedna pojedyncza książka. Więc jak chcesz podzielić ją na rozdziały? Byłoby to tylko utrudnienie w znalezieniu odpowiedniej pozycji.
Chciał bym zwrócić uwagę na pewien szczegół, który widocznie tutaj umyka uwadze. Spis chronologiczny "książek" dotyczył pierwotnie raczej tylko powieści, więc nie bardzo rozumiem próby wsadzania tu zbiorów opowiadań. Jeżeli już łączyć powieści i opowiadania w jeden spis, to raczej nie powinno się tu wsadzać zbiorów opowiadań jako całości, lecz jedynie pojedzyńcze opowiadania, bo chronologicznie by tego właśnie z powodu specyfiki zbiorów opowiadań zawierających najróżniejsze samodzielne utwory odbywające się najczęściej w różnym czasie nie miało sensu i było by to niewykonalne. Jednak w takim razie było by na miejscu wsadzić także pozostałe opowiadania gwiezdnowojenne (jest ich grubo ponad sto). Dodatkowo zbiór opowiadań "Zaginione plemię Sithów" nie posiada rozdziałów, lecz samodzielne opowiadania ułożone chronologicznie. Jednak jeżeli łączy się tutaj powieści, powieści młodzieżowe, zbory opowiadań i opowiadania, to tytuł "chronologiczny spis książek" poniekąd robi się nieaktualny. dd 20:44, 20 gru 2012 (CET)

Tabelka

Czy dostaje od Strażników pozwolenie na zmienienie tej listy w tabelkę, tak jak w kanonicznym spisie? Lord Kenobi (dyskusja) 09:15, 29 sty 2016 (CET)

Ja nie mam nic przeciwko. signstraznik.png Shaak Ti Dyskusja  09:46, 29 sty 2016 (CET)
Jak dla mnie wszystkie listy możesz przerabiać szczerze powiedziawszy. --signstraznik.png Totus Dyskusja  11:31, 29 sty 2016 (CET)
Sama tabelka może nie będzie zła, może będzie ok, ale np zbędna jest moim zdaniem rubryka "Tytuł Oryginalny". Prędzej bym tam widział "Autor" i "Rok wydania oryginału/w Polsce" w jednej rubryce żeby było bardziej przejrzyście np "1995/1997" Drops99full (dyskusja) 14:25, 29 sty 2016 (CET)

Moim zdaniem tytuł oryginalny jest o tyle konieczny, iż wiele dzieł (głównie opowiadań, ale jednak lepiej, żeby ty było ujednolicone) nie zostało wydanych w Polsce.--signstraznik.png Totus Dyskusja  14:30, 29 sty 2016 (CET)

Zrobić tak jak jest obecnie, jak jest wersja polska to pisać polski tytuł, a jak nie ma to no już wtedy oryginalny. Drops99full (dyskusja) 19:43, 29 sty 2016 (CET)