Zapraszamy do udziału w konkursie


Biblioteka Ossus:Sala Zgromadzeń/Archiwum 3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Archiwum 3

"Vongowie"

Apel do userów Ossusa: nie pisze się 'Vongowie", tylko YUUZHAN VONGOWIE. Wkurza mnie poprawianie tego w różnych artykułach. Czy to nie jest naruszanie Przenajświętszego Neuralnego Punktu Widzenia? Dla mnie jest, bo mnie to wkurza, a mówienie Vong jest obraźliwe, gdyby ktoś czytał książki. Ewentualnie mogę sie zgodzić na teaki pisanie, ale JA będę pisał zamiast członkowie Nowej Republiki lub Imeprium - niewierni, a na Jedi - Jeedai. To tyle -> Yun-Yuuzhan 13:53, 19 paź 2006 (CEST)

LOL LOL LOL, dzięki Y-Y za poprawienie humoru :D jesteś typowym przykładem młodego człowieka, u którego rzeczywistość miesza się z fikcją. "Vongowie" to zwyczajny skrót; owszem - w uniwersum SW jest ono dla Yuuzhan obraźliwe, jednak nie na Ziemi... chill, man, albo mama Ci zabierze książki bo to dla Ciebie zbyt niebezpieczne. --Shedao 13:58, 19 paź 2006 (CEST)
Spoko. Więc zaczynam pisać artykuły z Jeedai. Dla Ciebie to obraźliwe?
Bardzo. Lecz się, mały. --Shedao 14:40, 19 paź 2006 (CEST)
Jak dzieci....Nie możecie przestać? I dojść do jakiegokolwiek porozumienia?! Napisałem raz w artykule ,,Vongovie" bo: 1.Nie lubię ich, bo przez nich poszło w cholerę pół galaktyki, 2.Użyłem tego jako skrótu, ale uważam iż należy stosować poprawną nazwę: Yuuzhan Vong. W końcu Ossus jest ENCYKLOPEDIĄ!!! Archiwista:Sali
No panooowie! Trzymajcie poziom dyskusji. Bo oboje dostaniecie chwilowego, profilaktycznego bana dla ostudzenia emocji. :) Zadam pytanie do speców od Yuzków: czy np w którejś książce NEJ Luke Skywalker mówi o Yuuzhanach po prostu Vongowie? --Yako 17:25, 19 paź 2006 (CEST)
O ile dobrze pamieam to NIE. A jak Corran uzył to Tahiri go od razu poprawiła :P -> Yun-Yuuzhan 17:35, 19 paź 2006 (CEST)
Specjalnie dla Ciebie znajdę fragment, gdzie Luke określa ich mianem Vongów... a nawet jakbym nie znalazł, to nie jest to żaden argument na poparcie twoich wniosków, człowieku! Mnie za to wkurzają takie dziwne apele. Czy to też nie jest naruszenie Neutralnego Punktu Widzenia? :P Poza tym - dziękuję że robisz nam taką łachę, akceptując słowo Vongowie w zamian za Jeedai i niewiernych. Chylę czoła. PS. Straszne... --Sky 21:27, 19 paź 2006 (CEST)

Yun-Yuuzhan, tylko czekałem aż taki apel ogłosisz... przecież to jest chore! MóWIENIE VONG JEST OBRAźLIWE TYLKO DLA YUUZHAN VONGóW! TY JESTEś CZłOWIEKIEM! A może masz zaburzenia osobowości? Przepraszam że tak na Ciebie najeżdzam ale naprawdę to co zaproponowałeś jest niepoważne... JEDI pisze się JEDI a nie JEEDAI i moim zdaniem nie masz prawa tak pisać w różnych hasłach, bo to nie jest poprawna pisownia tego słowa... podobnie jak nie możesz określać obywatelów Nowej Republiki i Imperium mianem niewiernych w normalnych hasłach. Więc posłuchaj: my nie jesteśmy Yuuzhan Vongami. Ty też. Dlatego pisanie samo Vongowie jako skrótu nie jest dla nas obraźliwe, ok? W Nowej erze Jedi (okresie historycznym), gdy spojrzysz na tekst to zorientujesz się że piszę często tak: raz Yuuzhan Vongowie, raz Yuuzhanie, raz Vongowie, raz najeźdźca i potem znów Yuuzhan Vongowie itd. Tak mniej-więcej to wygląda, a służy to NIE POWTARZANIU SIę co chwilę określenia "Yuuzhan Vongowie" w tekście, żeby jakoś w miarę dało się to czytać. Naprawdę to by było monotonne gdybym cały czas pisał wyłącznie "Yuuzhan Vongowie". Więc proszę Cię - lepiej tego nie poprawiaj. Bo po co? I tak to potem zmienię, żeby się lepiej czytało. Powtarzam - my NIE JESTEśMY Yuuzhan Vongami. Mam nadzieję że Cię nie uraziłem i apeluję - wyluzuj. Pozdrawiam. Sky

Jakoś wcześniej nie było takich problemów. Proponuję po prostu - niech każdy robi swoje i będzie dobrze :) Wewnętrzne spory nas zjedzą Panowie, więc proponuję wziąć się za nowe hasełka... Mamy jesczze kilka innych encyklopedii do przegonienia! :) --Yako 21:33, 19 paź 2006 (CEST)

Sky? Czy ty masz jakąś obsesję? ,,Yun-Yuuzhan, tylko czekałem aż taki apel ogłosisz". Mówisz nam wszystkim o poprawności, a sam nie chcesz się do niej zalecać. Powtarzam jeszcze raz: Ossus to ENCYKLOPEDIA! Oficjalnie tzeba pisać Yuuzhan Vong! Nazwa Rasy! Nie chcę Cię urazić, rozumiem, że nie chcesz żeby nazwa zbyt często się powtarzała, ale...bez przesady. W końcu to Yuuzhan Vongowie...(Bardzo ważna rasa Gwiezdnych Wojen!)Coś co zagroziło całej galaktyce SW! Najlepiej odwiedźmy Wookieepedie i zobaczmy jak Oni nazywają Yuuzhan Vongów. Uczmy się od lepszych. Sali 21:47, 19 paź 2006 (CEST)
Sali, przecież Sky ma tutaj absolutną rację. Nie róbcie wiochy, panowie, bo się przykro robi :| --Shedao 22:18, 19 paź 2006 (CEST)
Sali, nie mam obsesji. Yun-Yuuzhan sam kreuje swój wizerunek na wielkiego fana Yuuzhan, więc wiedziałem że prędzej czy później z takim apelem wystąpi. Formę, w jaką ujął ten apel, pozostawiam bez komentarza, bo najzwyczajniej w świecie dostanę bana za obrażanie użytkownika, a chciałbym jeszcze trochę na Ossusie popracować. Jeśli nie rozumiesz o co mi chodzi to proponuję nie zabierać głosu w dyskusji. Jak chcesz pogadać to masz moje gg: 6207449, może wtedy się zrozumiemy, nie ma po co zaśmiecać Sali Zgromadzeń --Sky 23:12, 19 paź 2006 (CEST)
 • Powinno być "Yuuzhan Vong", gdyż jest to w pełni poprawna nazwa tej rasy. Żadne tam vongi tylko Yuuzhan Vongi. Argument, że to słuzy nie powtarzaniu w aspekcie zabraniania pisania "niewierni" czy tez Jeedai jest co najmniej kuriozalny, gdyż one też mogą służyć niepowtarzaniu np. wyrazu Jedi.

NPOV na Ossusie jest między innymi, aby nie powstawały tutaj walki zwolenników Rebeli i Imperium. Chcąc, nie chąc YV też to musi dotyczyć.--Pafawag 22:36, 19 paź 2006 (CEST)

Sali, prawdę mówiąc to nie chce mi się z Tobą sprzeczać. Doszło do takiej sytuacji, że zaraz będą walki o to czy Vongowie, czy Yuuzhanie czy Sruzaanie... Może dajmy już temu spokój?

Pafawag - Określenia "Jeedai" czy "niewierni" są stosowane jedynie z punktu widzenia Yuuzhanów (i co, dostanę teraz w łeb od Saliego i Yuna za niepoprawną bo niepełną nazwę?)... więc to nie ma nic do rzeczy... może niektórzy myślą, że chodzi mi o pisanie po prostu "Vongowie zaatakowali galaktykę" itp. rzeczy, na dodatek po raz pierwszy w artykule... nie... załóżmy mam nowy podpunkt w tekście, więc wymieniam po raz pierwszy nazwę "Yuuzhan Vongowie" (..zaatakowali itd.). Natomiast w kolejnym zdaniu napiszę już samo: Yuuzhanie lub Vongowie... ew. trochę później... Sali -> Ja NIE NAZYWAM Yuuzhan Vongów VONGAMI czy YUUZHANAMI, stosuję ich pełną nazwę! A to, że nie za każdym razem (czytaj: jeśli jest nowe hasło to oczywiście pełna nazwa w tekście, jednak jeśli powtarza się dużo razy to można raz czy drugi napisać jeden z członów, tragedia się nie stanie), to chyba nie jest katastrofa! Wydaje mi się że chyba mnie źle zrozumiałeś... nieważne. I tak się dziwnie składa, że dobrze wiem co zrobili Yuuzhan Vongowie, nie musisz mnie pouczać mistrzu. Też wyluzuj. Pozdrawiam :) Sky

Pafawag (i inni), stosowanie różnych określeń jest zgodne z zasadami języka polskiego i zdrowym rozsądkiem. To dwie naczelne zasady, którymi kierować się musi każdy autor, niezależnie od swoich prywatnych poglądów. Ten kij ma dwa końce, czyli konieczność odmieniania zgodnie z zasadami polskiej gramatyki. To likwiduje dowolność przeróbek i zamyka możliwość tworzenia "nowomowy", jak słowo vongi.

Argumentacja z niewiernymi i Jeedai jest śmieszna, zarówno z punktu widzenia uniwersum Star Wars, jak i z punktu widzenia poprawności językowej. Samo słowo Jedi się nie odmienia i ciężko je czymkolwiek zastąpić. Zauważ(cie) jednak, że zbitki rycerze Jedi czy mistrzowie Jedi są już rozbijane i stosowane wymiennie, jak rycerze Jedi, rycerze czy Jedi.

Proponuję wymienne stosowanie trzech nazw:

 • Yuuzhan Vong
 • Yuuzhan (l.p. Yuuzhanin, l.m. Yuuzhanie, Yuuzhan etc.)
 • Vongowie (Vongów etc. - tylko w liczbie mnogiej)

Zdroworozsądkowe podejście do tematu zaowocuje tekstami, które da się czytać. Robienie komukolwiek na złość, podobnie jak strzeliste akty wiary w YV, to wyłącznie działanie na niekorzyść Ossusa i oznaka niedojrzałości. --Piotr Mikołajski 23:15, 19 paź 2006 (CEST)

Chyba będziesz naszym Ossusowym głosem rozsądku :] Podpisuję się pod tym co napisał Piotr, nic dodać, nic ująć. Może z dopiskiem, że jeśli nazwa pojawia się w tekście pierwszy raz, musi być pełna, czyli Yuuzhan Vong(owie). Piotrze -> jeśli twoja propozycja się przyjmie, to proponuję Ci spać ze spluwą w łóżku, bo jeszcze Yun-Yuuzhan zdobędzie twój adres dzięki IP i zabije cię we śnie w imię Yun-Yammki za bluźnierstwa wobec bogów... --Sky 23:23, 19 paź 2006 (CEST)
Zgadza się, za pierwszym razem powinno się stosować pełny zapis. To zresztą też jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem - żeby stosować skróty, trzeba najpierw je wyjaśnić. --Piotr Mikołajski 23:35, 19 paź 2006 (CEST)
 • Sky, a samo słowo Vongowie zdaje się, że nie występuje w Uniwersum Star Wars w znaczeniu tej rasy. (a jak wystapiło to Tahiri poprawiła Horna ;)). Takie określenie, więc nie występuje i nie jest poprawne w uniwersum SW ;) Z tego co pamiętam sam wyraz w Yuuzhanskim był obrażliwy i coś tam określał, chyba najniższą kastę czy Zhańbionych. Niech może ekspert od YV się wypowie. Ale ogólnie, jak dla mnie, zastosowanie wyrazu Vong było by takie same jak napisanie białas jako wymiennik Adama Mickiewicza w jego biografii.
 • Piotrze co jest niepoprawnego językowo w wyrazie Jeedai? A co do zdrowego rozsądku to on jest jak dupa. Każdy ma... ;)
 • Aha, a jako ciekawostkę społeczno-przyrodniczom podam, że... nie lubię YV jak i NEJ :]--Pafawag 23:54, 19 paź 2006 (CEST)
Dobra...Dajmy już temu spokój...Po prostu wróciłem ze szpitala 19.X.i dziwnie się czułem po operacji,wyzywałem, wszystko mnie bolało itd... z tego powodu przepraszam.Nie kłóćmy się jak dzieci, bo to do niczego nie prowadzi. I jeszcze skończymy jak Empire i co? prawie 1400 haseł na marne? Dobra. Dzięki tej dyskujsi KAŻDY jasno widzi na czym stoimy. (od tego są dyskusje co nie?) dziękuję wszystkim za wkład w nią, doszliśmy do wspólnych wniosków, większość jest za, działamy razem i to się liczy. napiszę/napiszmy ostatni raz OFICJALNIE dla wszystkich:(proszę o ew. poprawki)Sali
 • Yuuzhan Vong-Gdy występują, po raz pierwszy w tekście, bądź zdanie, gdy wyrażamy się z szacunkiem
 • Yuuzhan (l.p. Yuuzhanin, l.m. Yuuzhanie, Yuuzhan etc.)-normalne zdania np:Corran Horn zabił Yuuzhanina.
 • Vongowie (Vongów etc. - tylko w liczbie mnogiej)-mówiąc o kaście zhańbionych, proste, nieznaczące zdania.
Pafawag i Sali, odsyłam do Etykiety i mojego dopisku. Encyklopedię tworzymy na Ziemi i opisuje ona wydarzenia fikcyjne. Jeżeli ktoś się czuje urażony stosowaniem zasad języka polskiego, to powinien niezwłocznie wyłączyć komputer i udać się do specjalisty - mówię serio i bez złośliwości. A teraz garść wyjaśnień:
 • Ossus tworzony jest w języku polskim, czy to się komuś podoba, czy nie. Oznacza to, że argumentacja określenie X nie występuje w uniwersum jest bezsensowna - w tekstach polskich będą w tym uniwersum występowały te wyrażenia, które wprowadzą tłumacze / wydawnictwo. Ponieważ język polski jest skomplikowany, to wszelkie wyrażenia są płynne i nie ma stałego i niezmiennego zbioru takich wyrażeń.
 • W Ossusie zdarzają się pozorne odstępstwa od stosowania języka polskiego - przykładem może być proponowany przeze mnie (i zatwierdzony) zapis o nietłumaczeniu nazw statków i okrętów. Jest on jednak zgodny z regułami obowiązującymi w naszym języku, gdzie nie tłumaczy się nazw własnych. Dlatego mamy w książkach samoloty Fi 156 Storch, F6F Hellcat czy lotniskowiec "Zuikaku", a nie Fi 156 Bocian, F6F Wiedźma czy lotniskowiec "Szczęśliwy Żuraw".
 • Słowo Jeedai będzie niepoprawne z punktu widzenia zasad języka polskiego. To zapożyczenie z języka obcego do opisania rzeczy, która ma swoją polską nazwę. Analogie z normalnego życia to helikopter (zapożyczenie z angielskiego, prawidłowym słowem jest śmigłowiec) czy rotor (prawidłowym słowem w terminologii lotniczej jest wirnik). To, że oba słowa są często używane, nie oznacza że są poprawne.
 • Tworzenie tutaj alternatywnych zasad gramatycznych języka polskiego nie świadczy najlepiej o osobach to proponujących. Odmiana nazwy Yuuzhan Vong, jaką zaproponowałem wyżej, jest zgodna z zasadami języka polskiego, nie komplikuje nikomu życia, jest też naturalna i neutralna światopoglądowo. Nie da się tego powiedzieć o tych propozycjach:
  • Sztywne trzymanie się wyłącznie terminu Yuuzhan Vong, które będzie niezgodne z zasadami tworzenia tekstów (unikanie powtórzeń).
  • Propozycja oczko wyżej - Yuuzhan Vong [...] zdanie, gdy wyrażamy się z szacunkiem oraz Vongowie [...] mówiąc o kaście zhańbionych, proste, nieznaczące zdania - która jest sztucznym komplikowaniem życia.
 • Porównując obie propozycje do naszych przykładów ze świata rzeczywistego, Pafawag domaga się stosowania sztywnego i formalnego języka ustaw, który niczego nie wyjaśnia, a na dodatek utrudnia czytanie tekstu. Sali zaś domaga się pisania nazwy lotniskowca "Zuikaku" jako ずいかく (albo w Kanji: 瑞鶴), aby wyrazić szacunek wobec Japończyków i trzymać się zasad ich języka. Obaj zapominają, że nie piszemy tutaj traktatów dyplomatycznych, wobec czego jedynymi zasadami nas obowiązującymi są zasady języka polskiego. --Piotr Mikołajski 09:57, 20 paź 2006 (CEST)
Dobra! Teraz przestało mnie to bawić! Chciałem to jakoś pokojowo zakończyć, bez wzajemnych oskarżeń, i wytykania co złe konkretnym osobom, ale się nie da. ,,Róbta co chceta" nie wiem jak wy, ale ja biorę się za robienie nowych haseł. I proszę bez epitetów,i opisów że sali jest zły i taki i owaki bo woli inaczej niż my. Skoro tak uważacie, to pewnie tak jest. I nie odbierzcie tego jako odpowiedzi: ,,Ja się z wami nie bawię! idę w inny kąt piaskownicy :D" Po prostu chciałem dojść do pokojowego porozumienia, ale Ok. róbcie jak wy uważacie. Ja się dopasuję do waszego zdania. Sali
Czyli mam rozumieć, że to nie jest encyklopedia, a użytkownicy nie przestrzegają neutralnego punktu widzenia. Ja uważam tylko, że nie powinno się pisać Vong. To, że tak uważam, nie znaczy, że nie odróżniam świata PRAWDZIWEGO od FIKCJI. Po prostu to nie powinno znaleźć się w encyklopedii. I jeszce jedno pytanie: więc skoro uważacie, że Vong mozna uzywać, czy mogę pisać Imperialec?

-> Yun-Yuuzhan 15:49, 20 paź 2006 (CEST)

Nie. nie możesz. A ja proponuję zakończyć tę dyskusję, bo do niczego ona nie prowadzi. Dalsze drążenie tematu jest wysoce.... niewskazane. A wszystkim radzę DOKŁADNIE czytac, to co pisali ich przedmówcy. --Yako 16:19, 20 paź 2006 (CEST)

Dyskusję można zakończyć, tylko że zakończenie jej na zasadzie dalsze drążenie tematu jest wysoce niewskazane do niczego nie prowadzi. Osoby chcące zachowania czystości języka polskiego będą likwidowały powtórzenia, osoby chcące zachowania szacunku wobec YV będą to poprawiać na swoją modłę. Sensu w tym żadnego nie będzie, za to sporo energii pójdzie w gwizdek. --Piotr Mikołajski 17:04, 20 paź 2006 (CEST)
Piotrze - zgadzam się co do wyżej opisanych przez Ciebie zasad, o to mi od początku chodziło ale wydaje się że Yun zrozumiał że chciałbym używać tego określenia zamiast Yuuzhan Vongów, a mi chodzi wyłącznie o unikanie powtórzeń... przecież to proste... Sali -> czy ktoś tutaj bije się ze sobą czy wypuszcza jakieś straszne oskarżenia czy bluzgi na siebie? To normalna dyskusja, gdzie zdania są bardzo podzielone... i nie ma sensu się nią bulwersować, zresztą Piotr napisał tylko wszelkie zasady itp. jakie powinno się stosować, a nie atakował nikogo, więc nie rozumiem skąd ten bulwers. A to czy zaakceptują te zasady inni to odmienna sprawa. Jak dla mnie jedną z podstawowych zasad tworzenia tekstu to unikanie zbyt częstych powtórzeń - i chyba to jasne. Zresztą jeśli ktoś jest choć trochę inteligentny to zrozumie zdanie "Vongowie zaatakowali Bimmiel" (zwłaszcza, jeśli linijkę czy dwie wcześniej pojawia się określenie "Yuuzhanie" czy "Yuuzhan Vongowie" - chodzi tutaj o Yuuzhan Vongów, nikt ich nie obraża, ani nie ma też na myśli kasty Zhańbionych, zresztą pierwszy raz słyszę o tym że tak się ich określało, kto wie, może to prawda. Ale tak naprawdę to jest bzdet, wszystko zostało powiedziane w tej sprawie... Więc Yun proszę cię, nie poprawiaj wszelakich określeń Yuuzhan na "Yuuzhan Vongowie", żeby to wszystko jakoś wyglądało... no chyba że koniecznie musisz, choć nie widzę w tym żadnego sensu... zostawmy tak jak jest i będzie ok. Nie powiedziałem i nie powiem już nic nowego, jeśli nie potrafisz tego zrozumieć to trudno. Wyłączam się. --Sky 18:27, 20 paź 2006 (CEST)
To może piszmy teraz tylko Qymaen jai Sheelal zamiast Grievous albo nie używajmy obraźliwego pojęcia Generał w stosunku do dowódcy Sepera... tfu! Konfederacji Wolnych Systemów!' (to była ironia, więc bez obrazy Yun). A tak w ogóle to istnieje wiele pojęć zastępczych do Yuuzhan Vong i nie są to tylko Yuuzhan i Vong--Prymonek 18:41, 20 paź 2006 (CEST)
Ale tak szczerze mówiąc to nie do konca wiem na czym ta czystość ma polegać, że niby _tylko_ w ten sposób da się usunąc powtórzenia. A w innymi metodami się nie da? Przecież nikt nie pisze w tekscie o Warszawie Wars albo Sawa jako nazwy tego miasta. Podobnie nie spotkałem się, żeby ktoś dzielił np Ułan Bator. Zresztą ty Piotrze jak widać na piedestale stawiasz czystość języka polskiego i bronisz pisania tylko Vong tak jakby to była jedyna możliwość nie powtarzania nazwy tej rasy. Ja tymczasem stawiam na piedestale Neutralny Punkt Widzenia właśnie po to, aby zapobiec ewentualnym wojnom edycyjnym. A może po prostu wy nie widzieliście jak zazarte "dyskusje" mogą byc pomiędzy fanami Rebelii i Imperium? :] - Tyle kwestii najważniejszych. Teraz pewne bonusy.
Odnośnie słowa Jeeadai. To zdaje się, że Jedi również pochodzi z obcego języka. To jak dla mnie, że Jeedai nie, bo ma polski odpowiednik jest takie nie na miejscu ;)
Również było napisane, że wyraz Vong jest neutralny światopoglądowo. To w takim razie skąd ta cała dyskusja? Zresztą jest pewne zdanie w tej dyskusji, bardzo fajne. Napisałem raz w artykule ,,Vongovie" bo: 1.Nie lubię ich, bo przez nich poszło w cholerę pół galaktyki, Tutaj użyto wyrazu Vong, który właśnie według autora nie jest neutralny.
Pierwsze słyszę, żeby generał albo Grievous było dla kogoś obrażliwe. Była jakas publikacje w ktorej ten pan się obraził? :] --Pafawag 19:00, 20 paź 2006 (CEST)
Ale tak szczerze mówiąc to nie do konca wiem na czym ta czystość ma polegać, że niby _tylko_ w ten sposób da się usunąc powtórzenia. A w innymi metodami się nie da?
 • Czystość ma polegać na stosowaniu zasad języka polskiego oraz stosowaniu się do reguł pisania tekstów. A co do innych metod - zaproponujesz jakieś inne metody, które pozwolą na usunięcie powtórzeń, nie wprowadzą zamieszania do tekstu i będą jednoznacznie identyfikowały, o kim mowa? Skoro już dyskutujemy o konkretach, to wypadałoby podawać swoje rzeczowe propozycje...
Przecież nikt nie pisze w tekscie o Warszawie Wars albo Sawa jako nazwy tego miasta.
 • I słusznie, bo Warszawa to jeden wyraz.
Podobnie nie spotkałem się, żeby ktoś dzielił np Ułan Bator.
 • To też nie jest dziwne - oryginalna nazwa to jeden wyraz (Улаанбаатар - Ulaanbaatar) i dlatego nie będzie on przez nikogo dzielony. Inna sytuacja będzie w przypadku paru roślin, np. bieluń dziędzierzawa może być też zapisywany jako bieluń, zaś pokrzyk wilcza-jagoda jako wilcza-jagoda. Zresztą P.T. zainteresowanych odsyłam do odpowiednich wpisów ([1], [2] czy [3]) w Poradni Językowej PWN, które dotyczą podobnych problemów.
Zresztą ty Piotrze jak widać na piedestale stawiasz czystość języka polskiego i bronisz pisania tylko Vong tak jakby to była jedyna możliwość nie powtarzania nazwy tej rasy.
 • Wskażesz paluszkiem cytat, gdzie bronię pisania tylko Vong? Bo coś mi się widzi, że przeoczyłeś pewien niewielki, ale dość ważny akapit...
Ja tymczasem stawiam na piedestale Neutralny Punkt Widzenia właśnie po to, aby zapobiec ewentualnym wojnom edycyjnym. A może po prostu wy nie widzieliście jak zazarte "dyskusje" mogą byc pomiędzy fanami Rebelii i Imperium? :]
 • Mylisz NPOV z absurdalnymi żądaniami osoby (osób?), która uwierzyła w jakąś misję, uznaje się za przedstawiciela omawianego gatunku i czuje się zniesławiona faktem stosowania zasad języka polskiego. Dla przypomnienia - omawiamy fikcyjną rzeczywistość, w której fikcyjna rasa posługuje się fikcyjnym językiem z fikcyjnymi zasadami. W myśl owych fikcyjnych zasad pewne sformułowania są dla owej rasy znieważające. Przepraszam bardzo, ale branie całej tej historii na serio (poza np. dyskusjami w Usenecie czy SWPL) nadaje się wyłącznie do konsultacji ze specjalistami.
 • NPOV to przedstawianie wydarzeń w neutralny sposób. Złamaniem NPOV będzie zatem stwierdzenie YV zamordowali jednego z ostatnich Camaasi, ale już NPOV będzie stwierdzenie YV zabili jednego z ostatnich Camaasi. Gdyby ciągnąć ten absurd dalej, to jedynym NPOV dla miłośników YV byłoby sformułowanie YV uhonorowali jednego z ostatnich Camaasi. Nie dajmy się zwariować...
 • Jeśli chodzi o zażarte dyskusje między fanami Rebelii i Imperium, to w swoim życiu widziałem ich już trochę, a i zdarzało mi się udzielać upomnień na SWPL za takie pyskówki. Dlatego też wiem, że w przypadku takich debat trzeba podjąć jakieś konkretne decyzje. Najlepiej takie, które będą zgodne ze zdrowym rozsądkiem, nie będą precedensami i w miarę możliwości będą ponadczasowe.
Odnośnie słowa "Jeeadai". To zdaje się, że Jedi również pochodzi z obcego języka. To jak dla mnie, że "Jeedai" nie, bo ma polski odpowiednik jest takie nie na miejscu ;)
 • Mam małą propozycję - jeżeli chcesz dyskutować poważnie, to nie trolluj. Oszczędzi to wszystkim sporo czasu oraz nerwów. Powyższe zdanie uważam za trollowanie, albo za objaw kompletnej nieznajomości zasad języka polskiego - obie opcje są IMHO wysoce niestosowne w takiej dyskusji. Przykro mi, ale z wiekiem spada tolerancja dla takiego poziomu argumentacji... --Piotr Mikołajski 22:14, 20 paź 2006 (CEST)
No skoro jesteś tak uparty by stosowac niepoprawną nazwę... --Pafawag 22:58, 20 paź 2006 (CEST)
 • Przypominam o tym, że tu nie są sami eksperci od Yuuzhan. Nowicjuszy może dziwić to, że w co drugim zdaniu powtarza się Yuuzhan Vong lub Yuuzhan. Ja bym się skupił bardziej na pisaniu haseł niż takich bezcelowych kłótniach. Yun, najwyżej napisz gdzieś o tym, że Vong dla Yuzków jest chańbiące.--Prymonek 09:03, 21 paź 2006 (CEST)
 • Pafawag, czy mógłbyś swoją wypowiedź podeprzeć jakimiś argumentami? I nie mówię tu o wydumanych argumentach w stylu YV uważają to za obraźliwe, ale argumentach językowych? Na razie nie doczekałem się ani Twojej propozycji innego sposobu na unikanie powtórzeń, ani rzeczowych kontrargumentów do moich (dość długich) wypowiedzi. --Piotr Mikołajski 10:55, 21 paź 2006 (CEST)

Etykieta

Jako, że biblioteka dochodzi do pewnego momentu w którym trzeba dać jakiś regulamin odnośnie dyskusji, żeby ludzie się niepozagryzali skopiowałem Wikową Wikietykietę na Ossus. (Nie trzeba będzie daleko chodzić, by ją znaleźć ;)). Proszę, aby każdy się z nią zapoznał i jak najczęściej się do niej stosował. Dostępna jest po tym adresem: Biblioteka Ossus:Etykieta --Pafawag 23:29, 19 paź 2006 (CEST)

Odwet

Według mnie przesadą jest akcja odwetowa użytkownika Biblioteka Ossus rocks na Empirepedii, za wandalizm na Ossusie. Jest to niepotrzebne robienie wrogości między Empire a Ossusem. Jak to Yako mówi Jeden Świat, Jeden Kraj, Jeden Fandom. --Bastion_3557 14:49, 5 lis 2006 (CET)

Wcale bym się nie zdziwił jakby się okazało, że oba te ataki przeprowadziła ta sama osoba. DantE 15:03, 5 lis 2006 (CET)
Ciekawa teoria jako, że atak na Empire nastąpił około 23 godziny po ataku na Ossus. (atak na Ossus nastąpił 3 listopada o 02:21, a na Empire 4 listopada o 01:19 - podobny czas działania) --Bastion_3557 15:15, 5 lis 2006 (CET)

Ja wierzę, że nikt z "Ossusowców" tego nie zrobił. Poprostu chyba za długo był spokój i ktoś, podejrzewam że nie związany głębiej z żadną z bibliotek, zatęsknił do czasów waśni i postanowił nabrudzić, aby.... no właśnie. Po co? Zauważcie na podobieństwo nicków obu tych osób. Olejmy sprawę, i niech ten ktoś nie ma radochy ze swego działania... --Yako 15:57, 5 lis 2006 (CET)

Hasła: Onimi, Tahiri Veila i Gilad Pellaeon

Uważam, że te trzy hasła powinny zostać natychmiast usunięte, ponieważ są zrobione strasznie na odwal (autor dzieckiem neostrady?), w dodatku są to trzy ważne postacie, o których można powiedzieć o wiele, wiele, WIELE więcej - a obecnie jednak hasła te są, w związku z czym niektórym może się wydawać, że nie ma już palącej potrzeby zrobienia ich. Powinny zostać usunięte natychmiast (poza tym widać, że autor uznał je za skończone i nie ma najmniejszego zamiaru ich poprawić). Szablon tu nie załatwi sprawy.

nie wiem co sądzą o tym admini, ale jestem za wprowadzenie szablon 48H ostrzejsza wersja szablonu do poprawki, jeżeli w ciągu 48 godzin nie nastąpią znaczące zmiany to artykuł zostanie usunięty --Bastion_3557 12:29, 11 lis 2006 (CET)

Hasła zostały ciachnięte --Yako 13:47, 11 lis 2006 (CET)

Super, Yako - good job :) --Shedao 13:52, 11 lis 2006 (CET)

Czat Ossusowy

Czat Ossusowy już działa w wersji testowej: www.ossus.pl/chat. Zanim jednak zostanie dodany do menu ktoś znający się na webdesignie powinien jakoś "ubrać" ową stronę - aby nie wygladała tak skromnie :).

Jeśli znajdę trochę czasu to postaram się coś pokombinować, niemniej - sprawa jest otwarta także dla Was :) Może ktoś zna HTML i chce się pobawic? Zapraszam!

Kolejna kwestią jest nazwa chata. Powinien się on jakoś nazywać Starwarsowo :) Kantyna już jest zajęta :P Jakieś propozycje? --Yako 00:57, 12 lis 2006 (CET)

Mamy już na Ossusie salę zgromadzeń... Więc może Kawiarenka >>Pod wesołym Archiwistą<<? ;) NLoriel 10:05, 12 lis 2006 (CET)

NLoriel, podoba mi się to :D --Shedao 10:13, 12 lis 2006 (CET)

A może Dexter's Dinner?--Prymonek 10:10, 12 lis 2006 (CET)

Mi również podoba się propozycja NLoriela :) Kurczę, tylko trzeba by jakoś ten czat ładnie graficznie zrobić, żeby pasował trochę do biblioteki :) Ale ogólnie fajny pomysł Sky

Propozycja NL jest spoko. Taka wesoła :) Ale Dexter's Dinner jakoś bardziej wpada w ucho. A może >>U Sarlacca<<?:) / Albo klasycznie coś z senatem. Tak czy siak. Jestem za >>Pod wesołym Archiwistą<<


A może użyć chata jako stronę specjalną (problem z designem z głowy) wygrzebałem na Meta-Wiki phpFreeChat. Używający AJAX. Linki:

Bastion_3557 15:29, 13 lis 2006 (CET)

Dzięki! Zrobię sobie herbaty i posiedzę nad tym... --Yako 16:02, 13 lis 2006 (CET)

Propozycja N'L przeszła i dziś Czat.... to znaczy Kawiarenka będzie miała swą premierę. :) Stay Tuned! --Yako 23:28, 14 lis 2006 (CET)

I już działa Kawiarenka... link po lewej. jak wróce z wykłądu napiszę newsy do Aktualnych wydarzeń biblioteki. Miłego czatowania!

Jeszcze jedna sprawa co do możliwości prowadzenia jakichkolwiek rozmów/ dyskusji na czacie. Bo bardzo rzadko można tam kogokolwiek spotkać.A prowadząc tam jedną z rozmów wpadliśmy na pomysł ustalenia godziny.(wszyscy byli za) tak więc:

 • codziennie, gdy ktoś ma chęci to niech będzie na czacie o godzinie 21.Uznaliśmy 21 za godzinę w miarę ,,neutralną".
 • Proszę o ewentualne dalsze ustalenia godzin.
                            Sali

Poprawki i zmiany

UWAGA UWAGA dziś (12.11.2006) w nocy będę wprowadzał pewne niewielkie zmiany na serwerze. Ossus może być wtedy niedostępny. Co ważniejsze, prosiłbym, aby od godziny 23 nie wprowadzać żadnych zmian, nie poprawiać.... w ogóle nie edytować stron, bo owe zmiany mogą się po prostu nie zapisać, i pójdą na próżno. DZIĘKUJĘ! --Yako 14:27, 12 lis 2006 (CET)

Upgrade serwera przebiegł (chyba) bezproblemowo. Zobaczymy jak bedzie działał przez kilka nastepnych dni :) Dziękuję --Yako 23:40, 12 lis 2006 (CET)

Strefa Czasowa

Czy mi się wydaje czy na Ossusie jest inna strefa czasowa?? Bakuś

A ustawiłeś sobie właściwą strefę czasową w preferencjach? Trzeba ustawić czas zimowy. DantE 17:47, 3 gru 2006 (CET)

Dzięki za pomoc Bakuś 20:03, 3 gru 2006 (CET)

Współpraca z maluczkimi

Dzisiejsza afera z naruszeniem praw autorskich Nadiru Radeny przez zakon Force Crusaders nasunął mi refleksję co do sensowności współpracy Ossusa z pomniejszymi stronami. O ile Bastion czy ICO są konieczne i niezbędne dla dalszego rozwoju, to IMO współpraca z takimi Force Crusaders czy SW Universe jest tylko jednostronną nobilitacją - niedługo dojdzie do tego, że będziemy akceptować strony domowe pojedynczych userów :P do czego zmierzam - uważam, iż Ossus powinien prowadzić współpracę (wyświetlaną na stronie głównej) tylko z serwisami, które rzeczywiście coś wnoszą, a nie tylko nowego członka kapituły (vide SW Uniwerse, FC przynajmniej próbowali xDDD). --Shedao 13:05, 4 gru 2006 (CET)

Z Force Crusaders sprawa jest prosta. Zostali Przyjacielem Ossusa w zamian za hasła jakie umieszczą na Ossusie ze swojej biblioteki, a mają tego trochę. Jeśli chodzi o SW Universe to proszę pytać Yako o szczegóły. Nie będziemy akceptować stron domowych. Współpracę na zasadzie przyjaciel Ossusa, będziemy zawierać tylko z serwisami,które mogą coś zaproponować, głównie chodzi o hasła. DantE 18:22, 4 gru 2006 (CET)

Okej, już odpowiadam. SWU to starwarsowa część największego serwisu o Fantastyce - "Poltergeista". Star Warsy są (jakkolwiek by patrzeć) pewną częścią świata s-f i fantasy. Porozumienie z Polterem - jako największym serwisem o fantastyce jest chyba na miejscu... Ze względów marketingowych. Podobnie ma się sytuacją z serwisem Kotor2.pl... --Yako 18:52, 4 gru 2006 (CET)

Liczba mnoga

No właśnie... Jak powinniśmy pisać Ssi-ruukowie czy Ssi-Ruuk. Pierwsza jest poprawna wg. norm języka Polskiego, a druga - jest zgodna z universum SW. Bo wg. SW liczba pojedyncza to Ssi-ruuvi, a liczba mnoga to Ssi-ruuk. To jak powinno być? --Yako 17:43, 11 gru 2006 (CET)

Małe uzupełnienie. Starwarsowo jest tak:
 • Pojedyncza: Ssi-ruu
 • Mnoga: Ssi-ruuk
 • forma dzierżawcza (?): Ssi-ruuvi
W Pakt na Bakurze konwencja dotycząca liczby wydaje się być zachowana, natomiast odmiana jest tradycyjna, przez dodanie polskich końcówek fleksyjnych. Mamy Ssi-ruukowie jako mianownik liczby mnogiej (z wyjątkiem tylnej okładki, na której jest Ssi-ruuk), Ssi-ruuków w dopełniaczu i bierniku l.mn., Ssi-ruukami w narzędniku l.mn. itd. Formy dzierżawczej na szybko nie wypatrzyłem, ale chyba jest jak dopełniacz.
Porównanie wariantów:
przypadekSWPL
l.p.l.mn.l.p.l.m.
MSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruuSsi-ruukowie
DSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruukaSsi-ruuków
CSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruukowiSsi-ruukom
BSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruukaSsi-ruuków
NSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruukiemSsi-ruukami
MSsi-ruuSsi-ruukSsi-ruukuSsi-ruukach
WSsi-ruu!Ssi-ruuk!Ssi-ruuku!Ssi-ruukowie!
Ja osobiście mam trudność w podjęciu decyzji, ale obstawałbym raczej za wersją drugą, bo bardziej po polsku (czyli artykuł główny pod adresem Ssi-ruukowie, plus przekierowanie spod Ssi-ruuk oczywiście). A w ciekawostkach można opisać ten problem dogłębniej :)
No chyba, że ktoś ma pomysł, jak pożenić te dwie odmiany, żeby zachować ten fajny starwarsowy flavor?
NLoriel 19:04, 17 gru 2006 (CET)
Chyba nic mądrego się tutaj nie wymyśli... Zgadzam się, że artykuł główny pod Ssi-ruukowie. Zatem chyba problem rozwiązany... --Yako 01:45, 18 gru 2006 (CET)

Google

Google kieruje, na www.outlander.pl/ossus/... --Bastion_3557 13:36, 25 gru 2006 (CET)

Na ro nic się nie poradzi. Po prostu robocik musi jeszcze raz przelecieć stronę. Chyba, ze są jakieś ręczne metody "wymuszenia" skanowania o których nie wiem... --Yako 14:20, 25 gru 2006 (CET)

Google zaindeksowało już stronę główną pod prawidłowym adresem. Teraz trzeba tylko czekać kiedy robocik przejrzy całą encyklopedię. Strony można do Google zgłaszać ręcznie co zresztą zrobiłem wcześniej. DantE 20:26, 27 gru 2006 (CET)

Ikonka do interwencji?

Przydałaby się jakaś ikonka / link do zgłaszania problemów z hasłami, coś na kształt funkcji "zgłoś post moderatorowi". Dziś padliśmy ofiarą kolejnego trolla o nicku Chucknorris, który zaatakował hasła Palpatine i Yuuzhan Vongowie.--Piotr Mikołajski 10:50, 20 paź 2006 (CEST)

Nie wiem, czy jest to możliwe przy wiki, ale chyba nie jest to tak absolutnie potrzebne. Palpatine został "naprawiony" po jakiś 4 godzinach od edycji tego Chucknorris'a. A tak na przyszłość, zablokowaliście mu IP? hagis 23:56, 19 sty 2007 (CET)

Wyszukiwarka w Firefox

Wyszukiwarka działa bez problemów pod różnymi wersjami FF (od 1.0 do 1.5). W przypadku instalacji automatycznej, nie ma potrzeby restartu FF. Wyszukiwarka działa od razu. DantE 08:22, 25 paź 2006 (CEST)

Stare wyszukiwarki będą też działać bez problemów w nowym Firefoksie (wersja 2.x). Jeśli ta jest dobrze zrobiona (nie testowałem), to powinna również dać się zainstalować w Netscape, Mozilli, Sea Monkey i Flocku. Za jakiś czas będę aktualizował kilka starych wyszukiwarek starwarsowych do formatu OpenSearch, więc zrobię i do Ossusa. --Piotr Mikołajski 22:11, 28 paź 2006 (CEST)
Nie działa z nową domeną (kieruje na www.outlander.pl/ossus) --Bastion_3557 22:01, 21 gru 2006 (CET)

Już to poprawiliśmy. powinno działać. Trzeba po prostu jeszcze raz zainstalować wyszukiwarkę u siebie. Na serwerze są poprawne pliki. Jeśli instalowałeś poprzednio - to u siebie na komputerze masz starszą wersję. Daj znać, czy się udało. --Yako 22:08, 21 gru 2006 (CET)

Nazewnictwo statków

Czemu wszystkie nazwy statków są po angielsku? Przecież przetłumaczono większość z nich w książkach, komiksach etc. Chociażby Chimera, która na polskiej encyklopedii jest Chimaerą ~Yun

Hasło jest pod nazwą angielską, ale z polskich nazw są przecież przekierowania. DantE 18:42, 7 lis 2006 (CET)
 • Zapraszam do przeczytania tego. --Pafawag 18:44, 7 lis 2006 (CET)

Wookieepedia

Zgodnie z ustaleniami czata, zgłosiłem Ossus do tytułu Oficjalny przyjaciel Wookieepedii. Przez 3 tygodnie odbywać się będzie głosowanie nad tą propozycją, w którym mogą brać udział wszyscy użytkownicy i jeśli głosowanie będzie pomyślne otrzymamy tytuł Oficjalnego przyjaciela Wookie. Jest to pierwszy krok w celu nawiązania współpracy z Wookiepedią. DantE 13:36, 12 lis 2006 (CET)

Ja już swój głos oddałem!--Prymonek 14:01, 12 lis 2006 (CET)

Miss i Mister Star Wars

Na wookie mają takie konkursy. Może i powinniśmy takie lub podobne organizować?--Prymonek 18:32, 12 lis 2006 (CET)

ja nie widzę potrzeby --Bastion_3557 18:34, 12 lis 2006 (CET)
w sumie fajna zabawa, ale z tym poczekajmy aż będziemy mogli sobie przebierać w artykułach :) --Shedao 18:37, 12 lis 2006 (CET)

reklama po lewej

piszę, to do osób zajmujących się techniczną stroną ossusa. Ta reklapa po lewej powinna być zaraz po dolnym menu (przeslij plik, etc.), a nie po zakończeniu się ramki na srodku. Darth petter 12:14, 14 lis 2006 (CET)

To juz poprawilismy. powinno byc wszystko ok :) --Yako 14:34, 14 lis 2006 (CET)

niestety u mni nadal nie jest ok. gdy tekst jest długi, to reklama wydłuża okno, a jesli jest bardzo krótka, to staje się tłem dla lewego menu. Darth petter 11:22, 2 gru 2006 (CET)

A jakiej przegladarki uzywasz? W Firefoxie jest ok, w IE się czasem krzaczy, ale doprady nie wiem, czym to jest spowodowane... kod HTML przegladalem kilkanascie razy i jest ok. Moze CSS? --Yako 15:46, 2 gru 2006 (CET)

Szablony

Moim zdaniem, wszystkie szablony powinny mieć grube obramowania oraz w miarę inne kolory. Ale najważniejsze, by nie odstraszały!--Prymonek 15:23, 10 gru 2006 (CET)

Zabawne nazwy

Taki swoisty zbiorek zacząłem sobie robić: Archiwista:NLoriel/zabawne nazwy. Gdyby ktoś miał coś fajnego, można dorzucać :) NLoriel 13:14, 11 gru 2006 (CET)