Anakin Sal-Solo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Anakin Sal-Solo był droidem, który kontrolował Stację Centerpoint w 40 ABY i był przekonany, że jest reinkarnacją Anakina Solo.

Wygląd

Anakin Sal-Solo miał (podczas pozycji stojącej, lecz Ben Skywalker zastał go zgiętego wpół i pochylonego) 4 metry wzrostu. Był masywną maszynerią, przypominającą nieco człowieka. Jego kanciasta głowa rozmiarów biurka była naszpikowana antenami, małymi monitorami, gniazdami sensorów i obiektywami holokamer. Korpus natomiast składał się z kilku modułów, z czego każdy był przynajmniej wielkości głowy. Moduły połączone były ze sobą durastalowymi przewodami oraz transpastalowymi włóknami, które przewodziły światło. Ramiona maszyny stanowiły grube, cylindryczne chwytaki zakończone tępymi palcami. Nogi zastępowała droidowi gruba płyta z osłoniętymi repulsorami. Wszystkie elementy miały różne kolory - czarne, srebrzyste i zielone. Maszyna przemawiała elektronicznie syntetyzowanym głosem prawdziwego Anakina Solo.

Przeznaczenie

Anakin Sal-Solo został stworzony na polecenie Thrackana Sal-Solo, który chciał uruchomić Centerpoint i wykorzystać jej niszczycielski repulsor do walki z Sojuszem Galaktycznym. Jednak prastara technologia reagowała jedynie na dotyk Anakina Solo, który zginął trzynaście lat wcześniej podczas wojny z Yuuzhan Vongami. By obejść ten problem, Korelianie skonstruowali droida, którego wyposażyli we wszystkie niezbędne dane biometryczne (odciski palców, fale mózgowe itd.) Anakina i zaprogramowali go tak, by myślał, iż jest odrodzonym najmłodszym dzieckiem Hana i Leii. Android był przekonany, że gdy był Anakinem i umarł, jego duch dał się ściągnąć na Centerpoint, by zamieszkać w sklonowanym ciele i pomóc swoim przodkom - Korelianom.

Umiejętności

Specjaliści Thrackana wyposażyli droida w mechanizm obronny przeciwko Jedi. Gdy w pobliżu znajdowała się osoba wrażliwa na Moc, sensory zamontowane w głowie maszyny (śledzące fale mózgowe wszystkich istot w pobliżu) notowały wzrost aktywności ośrodka mózgowego tejże osoby i uaktywniały się. Gdy ktokolwiek chciał użyć Mocy, wylatywał metr nad ziemię dzięki zainstalowanym pod podłogą repulsorom, a wyładowania elektryczne zakłócały koncentrację delikwenta, porażając jego ciało.

Droid potrafił także przyciągać do siebie niektóre przedmioty, gdyż miał zamontowane ukierunkowane emitery pól magnetycznych. Maszyna była jednak pewna, że włada Mocą.

Historia

Tego samego roku, kiedy został skonstruowany android, na Centerpoint z misją zniszczenia Stacji udali się Jacen Solo i Ben Skywalker. Na jej pokładzie rozdzielili się i po jakimś czasie młodszy z Jedi trafił do sterowni olbrzymiego obiektu, w której zastał droida przedstawiającego się jako Anakin Solo. Ben starał się wyjaśnić, że Korelianie wmówili mu wszystko to w co wierzy, ale droid początkowo nie brał go na poważnie. Uważał że włada Mocą i postrzegał samego siebie jako bardzo dużego, kilkunastoletniego chłopaka o wyjątkowo grubych kościach i silnie rozwiniętych mięśniach, by mogły wytrzymać dużą masę jego ciała. Ben spróbował zastosować inną taktykę - jako że miał przy sobie holokamerę, nagrał nią wizerunek androida i jego "pozdrowienia do rodziców", a następnie mu pokazał. Na początku maszyna nie chciała mu wierzyć, ale po chwili coraz bardziej przekonywała się do ponurej prawdy. Ben powiedział mu, że musi zniszczyć Stację za pomocą karty danych, która wywoła awarię systemów. Droid wziął od niego kartę i zaczął badać Centerpoint, uzyskując dostęp do nieodwiedzanych wcześniej sektorów systemu. W końcu przyznał, że nie jest Anakinem Solo, a Anakinem Sal-Solo, synem Thrackana. Cały czas uważał się jednak za istotę ludzką i po jakimś czasie Skywalker także zaczął go tak traktować. Anakin Sal-Solo nie chciał zniszczyć Stacji, gdyż znajdowało się na niej zbyt wiele istot żywych, ale postanowił poświęcić sam siebie. Wysłał więc do systemu niszczące procedury i kazał Benowi uciekać z pokoju sterowania. Droid zniszczył sam siebie i ciężko uszkodził Centerpoint, wyłączając ją z gry na najbliższe kilka miesięcy.

Źródła