Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Redd Wessel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Redd Wessel.jpg
Redd Wessel
Data i miejsce śmierci: 11 ABY, nad Yinchorrem
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasny
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Generał
Redd Wessel był generałem wojsk lądowych Imperium Galaktycznego. W roku 11 ABY, po śmierci klona Imperatora Palpatine'a, poparł Carnora Jaxa jako nowego przywódcę Imperium. Ten zaprosił go do członkostwa w przewodzonej przez niego Imperialnej Radzie Tymczasowej. Ustanowił go również dowódcą tej części imperialnych sił zbrojnych, które uznały Jaxa za przywódcę Imperium.

Biografia

Redd był synem Marcellina Wessela, jednego z pierwszych imperialnych moffów. Młodzieniec, jak wielu młodych ludzi w jego czasach, bardzo pragnął służyć w siłach zbrojnych Imperium. Najbardziej chciał wstąpić do marynarki, tam też początkowo złożył swoje papiery. Testy sprawdzające w akademii pokazały jednak, że Wessel miał dużo lepsze predyspozycje do służby w wojskach lądowych. Pomimo pewnego rozczarowania, mężczyzna uznał, że nie warto się zrażać i kontynuował naukę w akademii oficerskiej. Miał ogólnie udaną służbę, co ułatwiło mu to, że już w czasach szkolenia bardzo dobrze opanował taktykę sił lądowych.

W trakcie swojej kariery doszedł do stopnia generała, co w warunkach wojsk lądowych praktycznie kończyło dalsze drogi dla awansu. Los jednak sprawił, że po tragicznej dla Imperium bitwie o Endor stanął na jego drodze żądny władzy gwardzista Carnor Jax. W roku 10 ABY dokonał on sabotażu ostatniego klona Palpatine'a. W chaosie, jaki zapanował po śmierci klona byłego władcy Imperium, zdrajca Jax chciał zagarnąć dla siebie władzę nad rządem.

W służbie u boku lorda Jaxa

Generał Wessel.

Nie wiadomo, czy Wessel wiedział o fakcie, iż to były imperialny gwardzista zamordował klona Palpatine'a. Niezależnie od tego, Redd widział w działaniach Jaxa szansę dla siebie na zrobienie kariery. Szybko poparł Carnora, stając się jednym z jego najwierniejszych popleczników. Jego postawa pomogła w przyciągnięciu do uzurpatora części rozproszonych imperialnych sił zbrojnych. Nie zmieniało to jednak faktu, że na tamten moment większa część osłabionego Imperium nie uznała władzy osoby, podejrzewanej zresztą po cichu o pomoc w zabiciu sklonowanego Imperatora. Lord Jax był jednak bardzo wdzięczny Wesselowi za pomoc w umacnianiu swojej władzy. Mianował go członkiem utworzonej przez siebie Imperialnej Rady Tymczasowej, obradującej na planecie Ord Crantell. W dodatku Wessel został mianowany dowódcą wszystkich sił zbrojnych podległych władzy Jaxa. Normalnie wyniesienie oficera wojsk lądowych na to stanowisko mogłoby wydawać się dziwne, jednak Carnor Jax jako dawny szturmowiec dużo lepiej czuł się przy oficerach armii naziemnej, preferując ludzi takich jak jego adiutant, a zarazem osobisty zabójca, porucznik Geff Blim, czy sam generał Wessel.

Świeżo zdobytej władzy w ocenie Jaxa zagrażał najbardziej jego dawny kolega, gwardzista Kir Kanos. Posądzał on go i członków Rady o spisek mający na celu zamordowanie Imperatora i przejęcie władzy. Jax bardzo się go obawiał, czemu dziwił się nieco Redd. On sam uważał, że Kanos jako samotny człowiek nie może być aż taki groźny, co jednak spotykało się z ostrą reprymendą jego zwierzchnika. Wessel towarzyszył Jaxowi w poszukiwaniach gwardzisty, przebywając razem z nim na flagowym okręcie Jaxa, Gwiezdnym Niszczycielu typu Imperial-I o nazwie Emperor's Revenge.

Ścigając Kanosa

Redd: "Żaden człowiek nie może stanowić aż takiego zagrożenia."
Carnor Jax: "Nie masz pojęcia, do czego on jest zdolny."
Carnor Jax, karcąc generała Wessela za niedocenianie Kira Kanosa.[1]
Nawet Wessel potrafił poczuć się źle w towarzystwie lorda Jaxa.

Wessel koordynował poszukiwania znienawidzonego przez swojego zwierzchnika Kanosa. Kiedy raporty wywiadu doniosły, że Kir ukrył się na odległej od zaludnionych światów planecie, Zaadja, natychmiast nakazał wysłanie okrętu desantowego Destiny celem jego schwytania. Zdołał on jednak uciec na czas, a drużyna szturmowców, która miała go aresztować, została częściowo wybita w wyniku eksplozji bomby podłożonej przez Kanosa we własnej kryjówce. Pomimo że Jax był wściekły z powodu wpadki, nie wyładował złości na dowódcy swoich wojsk, jak to zdarzało się już kilkukrotnie jego poprzednikom sprawującym najwyższą władzę nad Imperium. Najwyraźniej Jax cenił generała Wessela i nie obarczał go winą za niepowodzenie.

Niedługo potem doszły do uszu Wessela niepokojące wieści z odległej imperialnej placówki na planecie Phaeda. Raport z garnizonu donosił, że pewien wyszkolony w walce wojownik zabił w bójce w barze czterech oficerów i całą drużynę szturmowców. Opis wyglądu osobnika i używanego przez niego wibroostrza sugerował, że prawdopodobnie był to gwardzista Kir Kanos. Wessel poinformował o tym Jaxa, który zgodził się z tą oceną zdarzeń. Obaj skontaktowali się przez holoprojektor z dowódcą tamtejszego garnizonu, pułkownikiem Xexusem Shevem. W rozmowie z nim kategorycznie zabronili mu prób schwytania Kanosa przed ich przylotem na Phaedę, nakazując ograniczenie się do blokady garnizonu.

Generał nie bardzo wierzył w to, że pułkownik Shev podporządkuje się rozkazom. Według raportów wywiadu placówka na Phaedzie była zżerania korupcją i wysoce nieefektywna, a wszystko to miało się odbywać za milczącą zgodą samego Sheva. Redd uważał, że oficer może zachować się głupio, chcąc poprzez samodzielne schwytanie Kanosa uniknąć śledztwa w sprawie swojej placówki. Wessel przekazał te uwagi Carnorowi Jaxowi, chcąc przygotować go na ewentualną niemiłą niespodziankę. Lord jednak nie brał tej uwagi za bardzo do serca, ponieważ nie wierzył, że Shev byłby na tyle głupi by wysłać nieostrzelanych żołnierzy przeciwko wyszkolonemu gwardziście. Nie mówiąc już o tym, że w ten sposób Shev sprzeciwiłby się rozkazom Jaxa, za co musiałby odpowiedzieć przed nim samym.

Phaeda

Redd: "Obawiam się, że na Phaedzie nie ma czego oglądać, Lordzie Jax."
Carnor Jax: "Po mojej wizycie będzie tu jeszcze mniej do oglądania."
Generał Wessel i Carnor Jax tuż po przylocie na Phaedę.[1]
Wessel (z lewej) i lord Jax na czele sił imperialnych.

Po pewnym czasie Emperor's Revenge osiągnął przestrzeń Phaedy. Chwilę później Jax w towarzystwie Wessela, Blima i własnego elitarnego oddziału szturmowców Blackhole udał się na powierzchnię planety. Tam zostali przywitani przez dowódcę garnizonu. Bardzo szybko wyszły na jaw niekompetencje Sheva, który dopuścił do tego, że poszukiwany Kanos zdołał uciec. Jax kazał czym prędzej uśmiercić Sheva za to, że utrudnił schwytanie gwardzisty, choć za podobne przewinienie Wessela nie spotkała wcześniej kara. Xexus został skazany na śmierć, gdy tymczasem Redd nie został nawet posądzony przez Carnora o niekompetencję za porażkę na Zaadji.

Zastępcy Sheva zrelacjonowali ostatnie wydarzenia. Okazało się, że w tym samym czasie Xexus uzyskał od swoich informatorów informacje, że na jego planecie mieściła się ukryta placówka sił zbrojnych Nowej Republiki. Dodatkowo doniesiono, że Kanos udał się do tej bazy celem zdobycia schronienia. Shev szybko zorganizował atak, który dzięki Kirowi zakończył się totalną klęską i odwrotem sił imperialnych. Generał Wessel naciskał na Jaxa, by zezwolił na zbombardowanie z orbity miejsca, gdzie znajdowała się baza. Carnor jednak odmówił, ponieważ uważał za oczywiste, że Republikanie zdołali się już wycofać w zapasowe miejsce, a Kanos uciekł już daleko. Sytuacja szybko zaczęła się poprawiać. Miejscowy garnizon pośpiesznie ustalił, jakim statkiem gwardzista przybył na planetę, a dodatkowej pomocy udzielił miejscowy informator Tem Merkon, który doniósł o zapasowej bazie buntowników w pasmie górskim Collo Faualle.

Na rozkaz Jaxa Wessel i Blim zorganizowali zasadzkę na Kanosa w porcie kosmicznym. Mieli nadzieję, że zbieg będzie próbował uciec tym samym statkiem z planety. Tuż potem sprawdziły się informacje i do portu przyszła zamaskowana osoba w płaszczu Kanosa, która po krótkiej walce została obezwładniona przez szturmowców. Kiedy Wessel triumfalnie przedstawiał Jaxowi więźnia, został niemile zaskoczony. Po zdarciu płaszcza okazało się, że to miejscowa oficer Nowej Republiki, komandor Mirith Sinn, która udawała Kanosa celem odwrócenia uwagi Imperium. Kobieta została zabrana na przesłuchanie, a wściekły Wessel, podejrzewając, że Merkon to podwójny agent, wysłał drużynę szturmowców by go aresztować. Ci jednak zginęli w eksplozji bomby w jego mieszkaniu, co spowodowało jeszcze większą wściekłość generała. Jax nadrobił te wpadki, wyciągając informacje od Mirith Sinn pod groźbą wybicia wszystkich rebeliantów ukrywających się w bazie w Collo Faualle. Ta zeznała, że Kanos poleciał na Yinchorr przekazanym przez nią bombowcem TIE Scimitar. Wessel w to nie uwierzył, ponieważ Yinchorr była według oficjalnych danych nic nieznaczącą wyludnioną planetą. Jax jednak wiedział, że tam mieścił się dawny, tajny ośrodek szkolenia Gwardii Imperialnej, i że tym samym Kanos chciał z nim tam stoczyć pojedynek. Przed odlotem na Yinchorr lord Jax kazał by drugi niszczyciel, Steadfast pod dowództwem komandora Vivanta, zniszczył bazę buntowników. Obaj z Wesselem nie zdążyli się już dowiedzieć o sromotnej klęsce, jaką poniosły jednostki Imperium w następstwie bitwy, jaka wynikła po ich odlocie.

Yinchorr

"Wessel zachował się jak głupiec."
Carnor Jax niedługo przed pojedynkiem z Kanosem.[1]
Na pokładzie Emperor's Revenge.

Zaraz po przylocie na Yinchorr okazało się, że na orbicie planety znajduje się należący do Kanosa bombowiec Scimitar. Wessel nakazał schwytać go promieniem ściągającym, co też udało się bez żadnych problemów. Triumfujący Wessel przekazał Jaxowi, że prawdopodobnie złapali Kanosa przed lądowaniem na Yinchorrze i ściągają go na pokład. Jax wyczuł, że to może być pułapka, jednak nie mógł już zatrzymać rozpoczętego procesu wciągania statku do hangaru. Ku zdziwieniu Redda, Carnor w towarzystwie porucznika Blima i swoich mrocznych szturmowców wsiadł pospiesznie na prom typu Lambda i odleciał na Yinchorr. Pomimo zdziwienia tym faktem Wessel, jak gdyby nigdy nic, w towarzystwie silnej obstawy szturmowców udał się do głównego hangaru niszczyciela celem aresztowania Kanosa. Ku wielkiemu zdziwieniu zgromadzonych w kokpicie statku znajdował się tylko robot kelnerski typu Apa-5. Dopiero wtedy generał i towarzyszący mu oficerowie zdali sobie sprawę z tego, co zaszło. Robot tego typu mógł kontrolować lot tylko przez krótki czas, co sugerowało, że to Kir sprawował nad nim kontrolę. Podejrzewając, że bombowiec może być zaminowany, przerażony Wessel nakazał opuszczenie hangaru. Jednak tuż potem wszyscy obecni w pomieszczeniu zginęli w potężnej eksplozji, która oprócz ich śmierci spowodowała rozległe uszkodzenia Emperor's Revenge. Sam Jax, dzięki któremu Wessel zdobył władzę, zginął na Yinchorrze zabity przez Kira Kanosa.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!