Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Tem Merkon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Merkon.jpg
Tem Merkon
Data i miejsce śmierci: 11 ABY
Miejsce pochodzenia: Phaeda
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Nowa Republika
Tem Merkon to mężczyzna rasy ludzkiej żyjący na planecie Phaeda. Zdradził Nową Republikę i zapłacił za to życiem.

Biografia

"Tak giną wszyscy zdrajcy."[1]
- Mirith Sinn po śmierci Tema Merkona

Nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Merkon, ale wiadomo, że żył jeszcze w czasach świetności rycerzy Jedi. Mieszkał na Phaedzie. W roku 11 ABY planeta była w rękach Imperium, ale Nowa Republika miała na planecie ukrytą bazę. Merkon pracował dla Republiki jako szpieg - donosił o wszystkim co działo się w mieście. Był jednak zdrajcą i za pieniądze sprzedawał informacje o Nowej Republice imperialnym.

W tym samym roku na planetę przebył Kir Kanos, były imperialny gwardzista, poszukiwany przez Carnora Jaxa, który niegdyś również był gwardzistą, ale zdradził Palpatine'a, uszkadzając jego klony, co w głównej mierze przyczyniło się do śmierci Imperatora. Kanos, który pozostał wierny Palpatine'owi, szukał zemsty i zamierzał zabić Jaxa. Niedługo po wylądowaniu na Phaedzie, zabił czterech oficerów imperialnych, a chwile później całą drużynę Szturmowców. Merkon widział całe zajście i zaproponował schronienie Kanosowi. Były gwardzista nie mając większego wyboru zgodził się. Merkon ukrył go w swojej tajnej kryjówce i obiecał mu, że przyprowadzi osoby, które mogą mu udzielić pomocy. Wkrótce wrócił wraz z Mirith Sinn i Sisha Sadeeta - ludźmi Nowej Republiki. Zabrali Kanosa do bazy Republiki i nakazali Merkonowi ostrożność, argumentując, że nie mogą go stracić, gdyż jest ich oczami i uszami w mieście.

Merkon drogo zapłacił za zdradę Nowej Republiki.

Zaraz po ich odjeździe, Merkon pospieszył do pułkownika Xexusa Sheva. Poinformował go o Kanosie i tajnej bazie Republiki. Shev wściekł się, bo wiedział, że Merkon już od dawna wie o bazie Republiki. Merkon sprzedał jednak te informacje za sporą sumę. Jakiś czas później, Merkon obserwował jak siły Imperium przygotowują się do bitwy. Wracając do domu natknął się na Sadeeta. Żeby nie wyszła na jaw jego dwulicowość, okłamał Sisha, że Imperium odkryło bazę dzięki informacją Kanosa. Sish zabrał Merkona do bazy Republiki, by ostrzec swoich towarzyszy o planowanym ataku. Ledwie poinformowali o tym Mirith, a usłyszeli strzały. Bitwa się rozpoczęła. Nie wiadomo, czy Merkon brał udział w walkach. Republika zwyciężyła dzięki zaangażowaniu w walkę Kira Kanosa. Po bitwie Sadeet wypomniał Merkonowi, że Imperium jeszcze do niedawna nie wiedziało o bazie Republiki. Tem na swoją obronę odpowiedział, że Imperium ma wielu wrogów. Później Merkon postanowił wrócić do miasta, gdzie miałby obserwować ruchy Imperium. Sadeet nabrał jednak podejrzeń i postanowił śledzić informatora. Jego obawy okazały się uzasadnione. Merkon ruszył do Carnora Jaxa, który przybył na Phaedę w poszukiwaniu Kanosa. Tem sprzedał Jaxowi informacje o gwardziście i ukradkiem starał się wrócić do domu. Tam czekali już na niego Mirith i Sadeet. Ironicznie spytali o audiencję u Jaxa i zauważyli bogactwa, które Merkon przechowywał w domu. Merkon próbował się tłumaczyć, że przecież Kanos jest imperialnym i dlatego go wydał, proponował również podzielić się pieniędzmi. Po chwili zaczął uciekać, jednak za nim krył się Massimo, porucznik Nowej Republiki. Massimo wbił sztylet w ciało Merkona, który zmarł od tego ciosu. Jakiś czas później, po Merkona przybyli Szturmowcy, którzy chcieli wyciągnąć od niego inne informacje, gdyż nie wiedzieli o jego śmierci. Gdy znaleźli jego ciało, wybuchła ukryta pod nim bomba, zabijając wszystkich obecnych w pomieszczeniu.

Ciekawostki

W radiowej adaptacji Karmazynowego Imperium Merkonowi głos podkładał Wayne A. Evenson.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!