Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Phaedę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaPierwsza bitwa o Phaedę została stoczona w 11 ABY pomiędzy siłami Imperium i Nowej Republiki na planecie Phaeda. Siły imperialne, dzięki informacją człowieka o imieniu Tem Merkon zaatakowały tajną placówkę Nowej Republiki na planecie. Bitwa zakończyła się klęską Imperium.

Historia

Przed bitwą

Phaeda w 11 ABY była stosunkowo spokojną planetą, wciąż należącą do Imperium, jednak Nowa Republika posiadała tam ukrytą bazę. W tym roku na planetę przybył Kir Kanos, były gwardzista imperialny, poszukiwany przez Imperium. W lokalnej kawiarence zabił czterech dowódców imperialnych, a później całą drużynę szturmowców. Nowa Republika zapewniła schronienie Kanosowi, ponieważ Imperium rozpoczęło poszukiwania tajemniczego zabójcy. Całą sprawą zainteresował się sam Carnor Jax, który to wydał rozkaz odnalezienia Kanosa. Jax zabronił też pułkownikowi Xexusowi Shev podejmować jakichkolwiek prób schwytania Kanosa. Shev zdobył jednak informacje od Tema Merkona, że w tajnej bazie Nowej Republiki ukrywa się Kir Kanos. Merkon znał położenie tajnej bazy, gdyż był podwójnym agentem i pracował jednocześnie dla Nowej Republiki i dla Imperium. Xexus Shev posiadając te informacje postanowił złamać rozkaz Carnora Jaxa i zaatakował placówkę Republiki.

Bitwa

Zwycięstwo Nowej Republiki

Wymarsz wojsk imperialnych obserwował Merkon. Wracając natknął się na Sisha Saddeta. Okłamał go, że to Kanos doniósł Imperium o tajnej bazie Republiki. Saddet, wraz z Merkonem w pośpiechu udali się do bazy, by zawiadomić Mirith Sinn, dowódczymi sił Nowej Republiki na planecie, o planowanym ataku. Sish przybył do bazy i zdążył tylko powiedzieć, że należy ogłosić alarm, po czym wszyscy usłyszeli wybuchy. Żołnierze Republiki natychmiast wybiegli zobaczyć co się stało. Natychmiast zobaczyli spore siły Imperium, które zaatakowały ich placówkę. Baza była atakowana z powietrza, przez myśliwce TIE oraz z lądu poprzez piechotę, AT-ST, a także przez ciężkozbrojne transportery kołowe typu A5. Republika od razu stanęła do walki z siłami pułkownika Sheva. Rozpoczęli między innymi ostrzał myśliwców z ciężkiej broni oraz wysłali w przestworza kilka myśliwców typu X-wing i A-wing.

Mirith Sinn wydała wkrótce nieprzemyślany rozkaz i wysłała drużynę niebieską jak najbliżej umocnionych pozycji, przez co została oskrzydlona przez siły Imperium, skazując się tym samym na śmierć. W tym momencie do walki dołączył się Kir Kanos w pełnej zbroi imperialnego gwardzisty. Pokazał swoje wspaniałe umiejętności w walce i zabił wielu Szturmowców, ratując tym samym drużynę niebieską. W pewnym momencie Kanosa zaatakował myśliwiec TIE. Kir okazał się strzelcem wyborowym i zabił pilota myśliwca, po czym bezwładna maszyna uderzyła w wojska Imperium. Chwile później siły Imperium wycofały się z walki. Nowa Republika wygrała tę bitwę.

Sinn wiedząc, że Imperium zaatakuje ponownie, z jeszcze większymi siłami, nakazała swoim żołnierzom ukryć się w górach Collo Fauale.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!