Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Myśliwiec TIE/in/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Tieinterceptor.jpg
TIE Interceptor
Podstawowe dane
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: TIE
Rodzaj: Myśliwiec przechwytujący
Specyfikacja techniczna
Długość: 9,6 m
Wysokość: 4,9 m
Silniki: Podwójny silnik jonowy SFS P-s5,6[źródło?]
Przyspieszenie maksymalne: 4240 G[źródło?]
Prędkość w atmosferze: 1250 km/h
Prędkość w kosmosie: 110-111 MGLT
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: 4 działa laserowe SFS L-s9,3
Kadłub:
Osłony: Brak
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: Brak
Ładowność: 75 kg
Przynależność: Imperium GalaktyczneMyśliwiec TIE/in, znany również jako TIE Interceptor, to myśliwiec przechwytujący typu TIE (w slangu żołnierskim nazywany „skosem"). Udoskonalona wersja TIE, przystosowana specjalnie do walki kołowej i przechwytywania maszyn szturmowych. Podczas prac projektowych znana jako TIE/x3.[źródło?]

Charakterystyka

T/I został zaprojektowany jako przeciwwaga dla zaskakująco skutecznych i sprawiających myśliwcom imperialnym dużo kłopotów X-wingów. Głównym jego zadaniem była walka z myśliwcami przewagi powietrznej. Zwrotniejszy i szybszy niż swój poprzednik podsiadał wzmocniony kadłub i szersze pole widzenia w kabinie. Podwójny silnik jonowy, który był napędem tej maszyny można było rozsynchronizować[źródło?], co pozwalało na wykonywanie wielu pozornie niemożliwych manewrów i zaskoczenie niejednego zbyt pewnego siebie pilota Rebelii. W większości sytuacji bojowych T/I uważany był za odpowiednik X-wingów. Nie był jednak tak wielozadaniowy, ale za to lepiej sprawdzał się w zadaniach wymagających walki z myśliwcami. Brak osłon był w stanie nadrobić prędkością i zwrotnością, a dzięki silnemu uzbrojeniu mógł zestrzelić Y-wingi lub B-wingi bez większych problemów.

T/I stosowane były często jako daleka eskorta dużych okrętów, a także osłona atakujących bombowców. Niektórzy ważniejsi dowódcy imperialni wywodzący się spośród pilotów myśliwskich często posiadali w swoich hangarach własnego dyspozycyjnego T/I, zazwyczaj wyposażonego w dodatkowe udogodnienia w rodzaju osłon lub hipernapędu (co jednak znacznie zwiększało wagę maszyny, obniżając przez to jej osiągi). Na T/I latał między innymi baron Soontir Fel.

Modele

  • AMT/ERTL
    • TIE Interceptor - model plastikowy

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!