Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Korkie Kryze

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Korkie.jpg
Korkie Kryze
Miejsce pochodzenia: Mandalora[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 165 cm[1]
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Nowi Mandalorianie
Korkie Kryze był uczniem kształcącym się w królewskiej Akademii Rządowej oraz bratankiem Satine Kryze oraz Bo-Katan Kryze. Żył w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej.

Biografia

Korkie urodził się na Mandalorze[1], przed wybuchem wojen klonów. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku zaczął uczęszczać do królewskiej Akademii Rządowej, gdzie poznał Amisa, Lagos i Soniee.[2]

Korupcja na Mandalorze

Korkie w kwaterach.
Po upływie jakiegoś czasu, gdy wybuchły wojny klonów, a księżna Satine Kryze postanowiła utrzymać neutralność Mandalory, nastąpił interplanetarny kryzys. W związku z tym wydarzeniem Korkie, tak jak pozostała część społeczeństwa, zaczął odczuwać niedostatek. Podczas działań mających doprowadzić do rozwiązania kłopotliwej sytuacji rząd postanowił rozpocząć edukację kadetów swojej akademii w sferze walki z korupcją. W celu realizacji tego przedsięwzięcia księżna Kryze sprowadziła z Coruscant padawankę Jedi, Ahsokę Tano.

Gdy Togrutanka zjawiła się na planecie Korkiego, rozpoczęła pracę na powierzonym jej stanowisku. Podczas jednego z wykładów kobieta poinformowała uczniów, iż powinni kontrolować rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego. Dodała też, że powinnością każdego z nich winno być ujawnianie skorumpowanych urzędników.

Kadeci na wykładzie Ahsoki Tano.

Gdy prelekcja dobiegła końca, Korkie, w towarzystwie swoich przyjaciół, udał się do kwater kadetów. Tam nastolatkowie rozważyli usłyszane słowa, a ich interpretacja sprowadziła się do postanowienia skontrolowania rządowego magazynu, skąd była racjonowana żywność dla mieszkańców. Zgodnie z tą ideą towarzysze wyruszyli pod osłoną nocy do gmachu spichlerza. Tam, dzięki umiejętnościom Soniee, uzyskali dostęp do wrót budynku. W jego wnętrzu kadeci usłyszeli dziwne rozmowy. Chcąc sprawdzić kto był ich autorem, udali się w stronę dźwięku. Po dotarciu na miejsce, pozostając w ukryciu, byli światkami spotkania wysoko postawionego urzędnika rządowego, który przeprowadzał transakcję z przemytnikami. Widząc to, Soniee postanowiła nagrać cały proceder. Nieoczekiwanie Amis uznał tamtą sytuację za niebezpieczną, przez co postanowił ich opuścić. Gdy odchodził, przypadkowo ujawnił ich obecność, upuszczając datapad swojej koleżanki. Poskutkowało to tym, że członkowie nielegalnego spotkania rozpoczęli pościg za dziećmi. Na nieszczęście konspiratorów, nastolatkowie zdołali uciec.

Po długim biegu kadeci wrócili do swoich kwater, gdzie postanowili skontaktować się z księżną Kryze. Następnego dnia Korkie i towarzysze udali się do pałacu władczyni, gdzie przeprowadzili z nią rozmowę. Ku ich zdziwieniu Satine zbagatelizowała sprawę, nie chcąc zobaczyć nawet ich nagrania. Po spławieniu przez ciotkę Korkiego uczniowie postanowili znaleźć pomoc u premiera Almeka. Po skontaktowaniu się z zastępcą księżnej kadeci udali się na kolejny wykład z Ahsoką Tano. Podczas lekcji przyjaciele zwierzyli się Togrutance ze swoich działań, lecz ta potraktowała ich podobnie jak księżna. W związku z tym opuścili salę prelekcyjną, po czym udali się na spotkanie z premierem.

Korkie podczas walki.
Po przybyciu na umówione miejsce nastolatkowie zobaczyli oddział tajnej policji, który towarzyszył nagranemu dzień wcześniej urzędnikowi. Oficerowie poinformowali nowo przybyłych, iż wydano rozkaz ich aresztowania pod zarzutem zdrady, korupcji i planowania spisku. Słysząc to, uczniowie postanowili stanąć z mężczyznami do walki. Ich opór na niewiele się zdał przeciwko uzbrojonym wojownikom. Na szczęście dla nich z pomocą przybyła im Ahsoka Tano. Gdy Jedi pokonała funkcjonariuszy, stwierdziła, iż ojcem korupcji i czarnego rynku był premier Almec. Początkowo studenci nie chcieli jej w to uwierzyć, lecz z biegiem czasu zmienili swe podejście. Po dojściu do porozumienia wszyscy zgodzili się, by ujawnić działania szefa rządu księżnej Kryze.

Gdy Jedi i kadeci przybyli do apartamentu władczyni, okazało się, że została ona porwana, a jej osobiści strażnicy zabici. Fakt ten sprawił, iż Ahsoka postanowiła użyć uczniów do ujawnienia lokalizacji więzienia Satine. Podążając kolejnymi punktami planu, Togrutanka aresztowała nastolatków, po czym przekazała ich w ręce premiera Almeka. Mężczyzna ucieszył się ze współpracy z Jedi, a następnie przewiózł schwytanych do więzienia.

Kadeci przed rozpoczęciem buntu.
Tam Korkie trafił do jednej celi z przyjaciółmi. Ich areszt nie trwał długo, gdy zjawiła się Ahsoka, by poinformować ich o postępach swojego śledztwa. Togrutanka powiedziała, że nie uzyskała informacji na temat Satine, lecz jej nowy plan powinien doprowadzić do odzyskania władzy przez prawowitą władczynię. Kadeci przyjęli jej słowa z wdzięcznością, po czym cierpliwie czekali na jej znak do wszczęcia buntu.

Gdy jednak minuty mijały, a sygnał Ahsoki nie nadchodził, uczniowie zaczęli mieć wątpliwości co do jej powodzenia. Nieoczekiwanie w ich celi zjawił się mandaloriański strażnik, który rozkazał, by za nim podążali. Po krótkim spacerze okazało się, że Korkie oraz jego towarzysze zostali przyprowadzeni przed oblicze Almeka, który pochwycił Ahsokę oraz torturował Satine. Gdy Togrutanka zobaczyła, iż jeden z lojalistów zdrajcy ruszył, by założyć chłopcu obrożę paraliżującą, dała kadetom rozkaz do ataku. Zgodnie z jej poleceniem uczniowie zaczęli bunt, w wyniku którego większość służb Almeka została pokonana. Samozwańczy władca Mandalory postanowił się nie poddawać, lecz gdy Ahsoka założyła mu obrożę paraliżującą, zmienił zdanie. Jego kapitulacja poskutkowała przywróceniem do władzy Satine oraz ukróceniem działalności korupcji i czarnego rynku. Po ustabilizowaniu sytuacji Korkie uczestniczył w pożegnaniu padawanki Tano, po czym prawdopodobnie wrócił do swoich codziennych obowiązków.[2]

Dalsze losy

Starszy Korkie.
Dwa lata później, po tym jak kontrolę nad Sundari przejęła wpierw Straż Śmierci a później Darth Maul, Korkie wraz ze swoimi kolegami z akademii ponownie postanowili pomóc ciotce Korkiego, Satine. Została ona bowiem pojmana i aresztowana przez Pre Vizslę. Przy pomocy Bo-Katan Kryze, a więc także ciotki Korkiego dostał się on do więzienia i po pokonaniu znajdujących się tam strażników uwolnił Satine.

Wspólnymi siłami udało im się wydostać z miasta, po drodze walcząc z wiernymi Maulowi Mandalorianami. Na obrzeżach lądowiska Satine udało się w końcu wysłać wiadomość do Obi-Wana Kenobiego - w obrębie miasta wszelkie transmisje były bowiem blokowane. Korkie został zaraz też pozbawiony przytomności przez jednego z Mandalorian którzy ich dogonili, został więc zapewne aresztowany wraz z Satine.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Korkiego Kryze.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!