Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Lagos

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy mandalorianki z okresu wojen klonów. Zobacz też: prom typu Sentinel.
Lagos.jpg
Lagos
Miejsce pochodzenia: Mandalora[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 165 cm[1]
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Nowi Mandalorianie
Lagos była uczennicą kształcącą się w królewskiej Akademii Rządowej. Żyła w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej.

Biografia

Lagos urodziła się na Mandalorze[1], przed wybuchem wojen klonów. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku zaczęła uczęszczać do królewskiej Akademii Rządowej, gdzie poznała Korkiego, Amisa i Soniee.[2]

Korupcja na Mandalorze

Wizyta w magazynie.

Po upływie jakiegoś czasu, gdy wybuchły wojny klonów, a księżna Satine Kryze postanowiła utrzymać neutralność Mandalory, nastąpił interplanetarny kryzys. W związku z tym wydarzeniem Lagos, tak jak pozostała część społeczeństwa, zaczęła odczuwać niedostatek. Podczas działań mających doprowadzić do rozwiązania kłopotliwej sytuacji, rząd postanowił rozpocząć edukację kadetów swojej akademii w sferze walki z korupcją. Dla realizacji tego przedsięwzięcia księżna Kryze sprowadziła z Coruscant padawankę Jedi, Ahsokę Tano.

Gdy Togrutanka zjawiła się na planecie Lagos, rozpoczęła pracę na powierzonym jej stanowisku. Podczas jednego z wykładów kobieta poinformowała uczniów, iż powinni kontrolować rząd w celu zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego. Dodała też, że powinnością każdego z nich winno być ujawnianie skorumpowanych urzędników.

Ucieczka.

Gdy prelekcja dobiegła końca, Lagos, w towarzystwie swoich przyjaciół, udała się do kwater kadetów. Tam nastolatkowie rozważyli usłyszane słowa, a ich interpretacja sprowadziła się do postanowienia skontrolowania rządowego magazynu, skąd była racjonowana żywność dla mieszkańców. Zgodnie z tą ideą towarzysze wyruszyli pod osłoną nocy do gmachu spichlerza. Tam, dzięki umiejętnościom Soniee, uzyskali dostęp do wrót budynku. W jego wnętrzu, kadeci usłyszeli dziwne rozmowy. Chcąc sprawdzić kto był ich autorem, udali się w stronę dźwięku. Po dotarciu na miejsce, pozostając w ukryciu, byli światkami spotkania wysoko postawionego urzędnika rządowego, który przeprowadzał transakcję z przemytnikami. Widząc to, Soniee postanowiła nagrać cały proceder. Nieoczekiwanie, Amis, który postanowił opuścić towarzyszy, przypadkowo ujawnił ich obecność upuszczając datapad swojej koleżanki. Poskutkowało to tym, że członkowie nielegalnego spotkania rozpoczęli pościg za dziećmi. Na nieszczęście konspiratorów, nastolatkowie zdołali uciec.

Po długim biegu, kadeci wrócili do swoich kwater, gdzie postanowili skontaktować się z księżną Kryze. Następnego dnia, Lagos i towarzysze udali się do pałacu władczyni, gdzie przeprowadzili z nią rozmowę. Ku ich zdziwieniu, Satine zbagatelizowała sprawę, nie chcąc zobaczyć nawet ich nagrania. Po spławieniu przez ciotkę Korkiego, uczniowie postanowili znaleźć pomoc u premiera Almeca. Po skontaktowaniu się z zastępcą księżnej, kadeci udali się na kolejny wykład z Ahsoką Tano. Podczas lekcji, przyjaciele zwierzyli się Togrutance ze swoich działań, lecz ta potraktowała ich podobnie jak księżna. W związku z tym, opuścili salę prelekcyjną, po czym udali się na spotkanie z premierem.

Rozmowa z Almekiem.

Po przybyciu na umówione miejsce, nastolatkowie zobaczyli oddział tajnej policji, który towarzyszył nagranemu dzień wcześniej urzędnikowi. Oficerowie poinformowali nowo przybyłych, iż wydano rozkaz ich aresztowania pod zarzutem zdrady, korupcji i planowania spisku. Słysząc to, uczniowie postanowili stanąć z mężczyznami do walki. Ich opór na niewiele się zdał przeciwko uzbrojonym wojownikom. Ku ich szczęściu, z pomocą przybyła im Ahsoka Tano. Gdy Jedi pokonała funkcjonariuszy, stwierdziła iż ojcem korupcji i czarnego rynku był premier Almec. Początkowo studenci nie chcieli jej w to uwierzyć, lecz z biegiem czasu zmienili swe podejście. Po dojściu do porozumienia, wszyscy zgodzili się, by ujawnić działania szefa rządu, księżnej Kryze.

Gdy Jedi i kadeci przybyli do apartamentu władczyni, okazało się, że została ona porwana, a jej osobiści strażnicy zabici. Fakt ten sprawił, iż Ahsoka postanowiła użyć uczniów do ujawnienia lokalizacji więzienia Satine. Podążając kolejnymi punktami planu, Togrutanka aresztowała nastolatków, po czym przekazała ich w ręce premiera Almeka. Mężczyzna ucieszył się ze współpracy z Jedi, a następnie przewiózł uwięzionych do więzienia.

Ahsoka Tano odwiedza uwięzionych kadetów.
Tam, Lagos trafiła do jednej celi z przyjaciółmi. Ich areszt nie trwał długo, gdy zjawiła się Ahsoka, by poinformować ich o postępach swojego śledztwa. Togrutanka powiedziała, że nie uzyskała informacji na temat Satine, lecz jej nowy plan powinien doprowadzić do odzyskania władzy przez prawowitą władczynię. Kadeci przyjęli jej słowa z wdzięcznością, po czym cierpliwie czekali na jej znak do wszczęcia buntu.

Gdy jednak minuty mijały, a sygnał Ahsoki nie nadchodził, uczniowie zaczęli mieć wątpliwości co do jej powodzenia. Nieoczekiwanie, w ich celi zjawił się mandaloriański strażnik, który rozkazał, by za nim podążali. Po krótkim spacerze, okazało się, że Lagos oraz jej towarzysze zostali przyprowadzeni przed oblicze Almeka, który pochwycił Ahsokę oraz torturował Satine. Gdy Togrutanka zobaczyła iż jeden z lojalistów zdrajcy wyruszył, by założyć Korkiemu obrożę paraliżującą, dała kadetom rozkaz do ataku. Zgodnie z jej poleceniem, uczniowie zaczęli bunt, w wyniku którego, większość służb Almeca została pokonana. Samozwańczy władca Mandalory postanowił się nie poddawać, lecz gdy Ahsoka założyła mu obrożę paraliżującą, zmienił zdanie. Jego kapitulacja poskutkowała przywróceniem do władzy Satine oraz ukróceniem działalności korupcji i czarnego rynku. Po ustabilizowaniu sytuacji, Lagos uczestniczyła w pożegnaniu padawanki Tano, po czym prawdopodobnie wróciła do swoich codziennych obowiązków.[2]

Dalsze losy

Starsza Lagos.
Po tym jak dwa lata później Sundari zostało przejęte przez Straż Śmierci a następnie Dartha Maula, księżna Satine Kryze została pojmana i wtrącona do więzienia. Lagos wraz z towarzyszami z akademii oraz Bo-Katan Kryze z wiernymi jej Mandalorianami brała udział w uwolnieniu Satine z więzienia. Ich misja powiodła się tylko do pewnego stopnia, Satine uciekła bowiem tylko na dość długo by wezwać na pomoc Obi-Wana Kenobiego, zaraz ponownie została aresztowana.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Lagos.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!