Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Przejęcie Mandalory

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Satine vs Vizsla.jpg
Przejęcie Mandalory
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce
Wynik Przejęcie przez Straż Śmierci władzy od Nowych Mandalorian
Strony
Nowi Mandalorianie Kolektyw Cienia Straż Śmierci
Dowódcy
Satine Kryze
Siły
Mandaloriańska policja Żołnierze Czarnego Słońca i Syndykatu Pyke Żołnierze Straży Śmierci
Straty
Nieokreślona ilość policjantów Brak BrakPrzejęcie Mandalory było kulminacyjnym momentem prowadzonej przez Straż Śmierci kompanii mającej na celu pozbawienie władzy pacyfistycznej frakcji Nowych Mandalorian. Wydarzenie to miało miejsce w nieokreślonym momencie wojen klonów.

Przyczyny

Straż Śmierci od dawna chciała przejąć kontrolę nad Sundari od frakcji Nowych Mandalorian. Okazja do tego zdarzyła się jednak dopiero, gdy siły organizacji trafiły na ledwie żywych Dartha Maula i Savage'a Opressa, z którymi to zawiązali sojusz. Wspólnymi siłami zmusili oni do współpracy siły Huttów i Czarnego Słońca, przyłączyli się do nich także członkowie Syndykatu Pyke. Tak stworzone siły gotowe były do przejęcia Sundari.

Przebieg

Zgodnie z opracowanym planem, siły Syndykatu Pyke i Czarnego Słońca dostały się do miasta poprzez doki handlowe, następnie zaś starali się opanować miasto atakując szereg miejsc w mieście, w tym Park Pokoju oraz centrum bankowe. Mieszkańcy miasta przerażeni byli faktem, że lokalne siły policyjne nie są w stanie sobie poradzić z atakiem i zapewnić im bezpieczeństwa.

Uwolnienie pojmanych policjantów.

Niezadowolony lud zgromadził się na placu przed Pałacem Królewskim, wyrażając swe niezadowolenie z sytuacji. Przemowę starającej się uspokoić mieszkańców Satine przerwało przybycie Pre Vizsli, Bo-Katan Kryze i jeszcze jednego Mandalorianina. Pre zapewnił zebranych obywateli miasta, że Straż Śmierci zapewni im bezpieczeństwo, nie wspominając oczywiście o fakcie, że obie grupy są w zmowie.

Tak jak zapowiedział tak też się stało, w różnych częściach miasta różne grupy Straży obezwładniły atakujących. Bo-Katan zajęła się pojmaniem sił Czarnego Słońca w Parku Pokoju, sam Pre Vizsla zaś pojmał uciekającego z centrum bankowego Savage'a Opressa, pokonując go w pozorowanym pojedynku na miecze świetlne.

Straż Śmierci zdobyła sobie w ten sposób poparcie ludu miasta, dzięki czemu Pre mógł pozbawić księżną Satine władzy o czym to też chwile później poinformował zgromadzony na placu przed pałacem lud, zapewniając, że Mandalora powróci do swych wojowniczych tradycji. Wywołało to entuzjastyczny odzew zgromadzonych, Pre Vizsla i Straż Śmierci osiągnęli tym samym swój cel i zmarginalizowali frakcję Pacyfistów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!