Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Izri Dazh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Izri Dazh
Data i miejsce śmierci: Przed 4975 BBY
Miejsce pochodzenia: Kesh
Kolor włosów: Brak
Przynależność: Neshtovar
Izri Dazh był mężczyzną rasy Keshiri żyjacym na Kesh w czasach wielkiej wojny nadprzestrzennej. Należał do Neshtovaru, a do roku 5000 BBY został jego przywódcą. Wtedy też, jako wysoki radca przewodził procesowi oskarżonej o herezje Adari Vaal. Zmarł w ciągu pierwszych dwudziestu pięciu lat panowania Zaginionego Plemienia na swojej planecie.

Biografia

Izri Dazh urodził się na Kesh wiele lat przed wybuchem wielkiej wojny nadprzestrzennej i został jednym z Neshtovari, jeźdźców uvaków, którzy sprawowali władzę nad Keshtah Minor. Z czasem stał się ich przywódcą i piastował stanowisko wysokiego radcy. Był on również twórcą legendy Zhariego Vaala, którego po śmierci wykreował na wielkiego Neshtovari. W roku 5000 BBY oskarżył badaczkę i wdowę po Vaalu, Adari, o herezję, gdyż wyniki jej badań geologicznych przeczyły głoszonej przez jeźdźców religii. Podczas popołudniowej sesji trzeciego dnia przesłuchania, Izri był obecny w Odwiecznym Kręgu w Tahv razem z oskarżoną. Zarzucił jej, że znalezione przez nią kamienie, które miały świadczyć o wulkanicznych pochodzeniu ich kontynentu, były najzwyklejszymi skałami, jakie powstały z krwi Zrodzonych z Nieba. Oskarżył ją również o gloryfikowanie Drugiej Strony oraz opowiadanie kłamstw o Wielkiej Bitwie, dodał jeszcze, że jej słowa sprowadzą na nich gniew i bóstw. Adari próbowała się bronić, lecz przerwała jej eksplozja w Górach Cejatan. Z zaskoczeniem stwierdziła, że nie były one wulkanami, na co Izri, któremu pomogła wstać, odparł, że teraz już były. Następnie wielki radca opuścił plac wraz z resztą Neshtovari. Jednak, kiedy następnego dnia stało się już jasne, że nic nie grozi miastu, poprowadził swoich ludzi z pochodniami pod dom Vaal, lecz ta zdołała uciec. Kiedy Adari powróciła trzy dni później, a jeźdźcy, który ruszyli jej śladem odkryli rozbitków z katastrofy Omenu, którą był wybuch sprzed kilku dni, Izri udał się tam, zaś Yaru Korsin, dowódca ocalałych, przedstawił ich jako Zrodzonych z Nieba. Początkowo Neshtovari był sceptycznie do tego nastawiony, nawet gdy Sithowie unieśli jego laskę za pomocą Mocy, lecz zmienił zdanie, gdy on sam znalazł się w powietrzu. Po ewakuacji rozbitków z gór, dokładnie tydzień od katastrofy, Izri powitał ich oficjalnie w Odwiecznym Kręgu i nazwał Zrodzonymi z Nieba. Następnie musiał opuścić swój dom, który zajęli przywódcy ocalałych, Yaru i Seelah, zaś gdy kilka dni później szósty jeździec zwrócił się do niego z prośbą o pomoc, gdyż Sithowie, którzy zamieszkali w ich domach na czas roznoszenia wieści, nie chcieli ich opuścić. Ostatecznie Dazh postanowił, że wszyscy Neshtovari muszą porzucić swoje domy na rzecz Zrodzonych z Nieba, aby w ten sposób im przypodobać.[1] Izri żył jeszcze przez jakiś czas pod władzą Plemienia, jednak zmarł przed rokiem 4975 BBY, zaś jego wnukowie dołączyli do ruchu oporu przeciw władzy.[2]

Charakterystyka

Izri Dazh był osobą bardzo religijną i trwałą w swoich przekonania. Bardzo trudno było go przekonać do zmiany zdania, zwłaszcza, gdy dotyczyło to szerzonej przez Neshtovari wiary w zrodzonych z Nieba. Jego skóra miała lawendowy kolor, a w roku 5000 BBY był już w podeszłym wieku oraz całkowicie łysy. Dodatkowo zmuszony był wtedy do poruszania się o lasce.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!