Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Gwiezdny skiff typu J

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
StarSkiffJ.jpg
Gwiezdny skiff typu J
Podstawowe dane
Producent: Theed Palace Space Vessel Engineering Corps
Rodzaj: Jacht kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 29,2 m
Szerokość: 49,3 m
Silniki: 2 silniki jonowe Sossen-7
Uzbrojenie: 2 działka laserowe
Różne
Rola: Transport osobisty
Właściciele: Padmé NaberrieGwiezdny skiff typu J był ostatnim statkiem kosmicznym używanym przez senator Padmé Amidalę. Został wyprodukowany przez firmę Theed Palace Space Vessel Engineering Corps.

Historia

Skiff typu J stał się transportem osobistym senator Amidali podczas wojen klonów, zastępując poprzedni pojazd - jacht Nubian typu H. Padmé użyła go m. in. by dotrzeć się na Cato Neimoidię, gdzie miała za zadanie szpiegować senatora Rusha Clovisa.

W 19 BBY, tuż po proklamacji Imperium poleciała tym statkiem na Mustafar, gdzie ostatecznie przekonała się, że jej mąż przeszedł na ciemną stroną Mocy. Na planecie odbył się pojedynek pomiędzy Sithem, a Obi-Wanem Kenobim, który również przyleciał skiffem. Jedi zwyciężył i zabrał umierającą Padmé do Polis Massa na pokładzie jachtu. Dalsze losy statku pozostają nieznane.

Charakterystyka

Gwiezdny skiff typu J był kontynuacją tradycji konstruowania w Naboo lśniących statków kosmicznych. Mimo jednak, że tak jak poprzednie jachty posiadał eleganckie chromowane poszycie i piękną linię, widocznym już było, że był to statek przystosowany na nowe, niebezpieczne czasy.

Świadczyły o tym przede wszystkim dwa działka laserowe, które były absolutną nowością wśród oficjalnych pojazdów rządowych produkowanych na Naboo. Ponadto, różne pokrywy i włazy umożliwiające normalny przegląd i ewentualną naprawę usterek w statku były już znacznie bardziej odsłonięte i łatwiej dostępne.

Jednak jacht, który był przewidziany jako środek transportu dla senatora musiał być pełen luksusu i elegancji. Tak też było i w tym przypadku. Płaty w kształcie litery V i kokpit umieszczony za nimi były tak ze sobą połączone, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni wewnątrz statku. W rezultacie, pojazd posiadał bardzo wiele pomieszczeń i skrytek, a nawet całkiem nieźle wyposażoną salę medyczną.

Stery i przyrządy w tym statku zostały rozmieszczone w podobny sposób jak w poprzednich jachtach produkowanych na Naboo. Oznaczało to, że ktoś, kto pilotował np. jacht Nubian typu H mógł bez przeszkód przesiąść się na skiff typu J. Mimo, że Padmé nie miała żadnych problemów z tym, aby samodzielnie pilotować swój statek, to zazwyczaj pozwalała się wyręczyć kapitanowi Typho lub też C-3PO.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!