Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Fenn Shysa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
FennShysa.jpg
Fenn Shysa
Data i miejsce śmierci: 23 ABY, Shogun
Miejsce pochodzenia: Mandalora
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Fenn Shysa był Mandalorianinem, urodzonym w schyłkowym okresie Starej Republiki i żyjącym do czasów świetności Nowej Republiki. W czasie wojen klonów walczył w ramach dowodzonych przez Spara Mandaloriańskich Protektorów, po zakończeniu konfliktu sam został Mandalorem. Walczył z przybyłymi na Mandalorę handlarzami niewolników a także z rasą najeźdźców znaną jako Nagai. Wspólnie z siłami Rebelii a później Nowej Republiki walczył także w bitwach o takie miejsca jak Endor (przeciw Nagai, nie Imperium), Sajio czy też Mindor.

Biografia

Wczesne życie

Fenn urodził się na wybrzeżu największego kontynentu Mandalory, gdzie dorastał wraz ze swym przyjacielem, Tobbim Dalą. Obydwaj zostali milicjantami, prowadząc spokojne życie, ciężko pracując a po pracy pijąc mandalliański narkolet.

Mandaloriańscy Protektorzy

Gdy na Mandalorę przybył Spar i po obwołaniu się Mandalorem wskrzesicielem powołał do życia składającą się z lokalnej milicji i także byłych członków straży śmierci grupę zwaną Mandaloriańskimi Protektorami, Fenn Shysa oraz Tobbi Dala dołączyli do tejże grupy. Składająca się z 212 osób grupa miała swój udział w pozbawieniu władzy Nowych Mandalorian, w czasie wojny walczyli oni także na takich planetach jak Null, New Bornalex, Kamino, New Holstice czy Zaadja - podczas walk korzystali także z pomocy robotów bojowych znanych jako bitewni legioniści serii BL w których zaprojektowaniu Fenn Shysa miał swój istotny udział. Niektórzy uważali nawet, że to Fenn stał za powstaniem Pretektorów i był ich prawdziwym przywódcą, podczas gdy Spara używał tylko jako pozoranta, większość jednak przychylała się do opinii że Fenn był najwierniejszym zwolennikiem będącego Mandalorem klona.

Protektorzy wpadli jednak w końcu w zasadzkę, na planecie Norval II, gdzie mieli pojmać Padme Amidalę. Większość z nich zginęła - przetrwała tylko trójka - Fenn, Spar i Tobbi Dala. Po tej porażce cała trójka powróciła na Mandalorę.

Końcowy okres Wojen Klonów

Fenn Shysa w zbroi.
937 dnia po bitwie o Geonosis Fenn Shysa przybył do kantyny w Enceri gdzie podszedł do stolika gdzie siedział były komandos Republiki, Fi oraz towarzysząca mu Parja Bralor i ignorując dziewczynę mówiącą, że klon nie ma dla niego czasu i jest ranny, stwierdził, że już czas by komandos zrobił coś dla Mandalory, przedstawiając mu się wpierw.

Dzień później Fenn Shysa przebywał wraz z Sullem i Sparem w Keldabe, w Oyu'baat gdzie oczekiwali na przybycie Fi i Parji. Gdy Ci przyszli, Sull na powitanie podziękował Fi za uratowanie życia na Gaftikarze, a gdy Parja wytłumaczyła klonowi co się stało Fi i dlaczego jest inny niż Sull o go pamięta, Fenn przeszedł do rzeczy, ponownie prosząc Fi by ten się zgodził być Mandalorem-pozorantem. Ten jednak, podobnie jak biorący udział w rozmowie Sull, odmówił. Jedynie Spar przytaknął, dając Fennowi zgodę na rozgłoszenie, że jest on synem Fetta i jest rozważany jako nowy Mandalor - najwidoczniej bowiem fakt, że przyjął on ten tytuł podczas powoływania Protektorów nie był powszechnie znany. Obie grupki następnie się rozeszły, to jest Spar z Sullem i Shysą usiedli przy jednym stoliku, natomiast Fi z Parją przy drugim, gdzie oczekiwali na przybycie Bardana Jusika. Gdy chwilę później do kantyny dotarł Jusik a Sull rozpoznał w jego głosie głos swego dawnego dowódcy-Jedi wybuchło z tego powodu małe zamieszanie w którym Fi zaatakował Sulla. Parja natychmiast zajęła się uspokojeniem i powstrzymaniem Fi od dalszej walki, nad Sullem zapanował zaś Shysa zakładając mu blokadę i każąc obu ewentualny konflikt rozwiązać w bardziej pokojowy sposób. Parja, Fi i Bardan opuścili natomiast zaraz lokal.

Początkowy okres panowania Imperium

1096 dnia po bitwie o Geonosis Kal Skirata spotkał się w Keldabe, w Oyu'baat z Fennem Shysą. W rozmowie Fenn stwierdził, że muszą odnaleźć Bobę, syna Jango Fetta, bowiem Mandalora go potrzebuje, Kal jednak przypomniał, że nikt nie wie gdzie się on zaszył a także, że jeśli o funkcję Mandalora chodzi, to popiera on Shysę na tym stanowisku. W dalszej rozmowie obaj omówili kwestię garnizonu imperium na Mandalorze - Fenn podzielał nieufność Kala wobec Imperatora, argumentował jednak, że nie mogą odmówić Imperium. Fenn starał się także zrekrutować Kala do szkolenia nowych, młodych kadr Mandalorian, licząc, że zajął by się tym też Walon Vau, Kal jednak powrócił do kwestii Mand'alora przypominając, że przybył by namówić Shysę do objęcia tej roli. Kal wyjawił także że wie jaki los spotkał Arlę Fett i że ta żyje, budząc nadzieje u Fenna które zaraz jednak zostały zabite gdy poznał szczegóły jej stanu.

Dzień później, 1097 dnia po bitwie o Geonosis w Keldabe, w Oyu'baat świętowano, bowiem Fenn Shysa ogłosił się nowym Mand'alorem.

Czwartego tygodnia po nastaniu Imperium Fenn Shysa spotkał się z Kalem Skiratą w opuszczonym domku myśliwskim w Olankur. Spytał on Kala czy ten jest podejrzliwą osobą, a także czy nie ufa swojemu Mand'alorowi, Kal zwrócił jednak uwagę, że to Shysa nalegał by spotkali się w cztery oczy. Gdy Fenn powiedział że chłopiec Kala nie musi czekać na zewnątrz, Kal odparł, że Ordo po prostu lubi mieć oko na wszystko, następnie oboje wznieśli toast szklaneczkami Tihaaru, jednak Kal zakrył swoją gdy Fenn chciał mu dolać.

Shysa wyjawił, że tym razem jego celem nie jest rozmowa o ruchu oporu, i gdy Kal zgodził się na drugą szklaneczkę nalał mu oraz podał notes komputerowy z wykazem zamówień jakie Imperium składa na Mandalorze - figurowały tam klatki, kajdanki, drzwi, okręty, wszystko wykonane z beskaru. Wspólnie zastanowili się jak należy to interpretować i jakie może to stanowić zagrożenie dla Mandalory. Dalsza rozmowa dotyczyła Sithów oraz ogólnie Mocy i Fenn wyjawił w końcu cel spotkania - wspominając o spotkaniu w Oyu'baat Jusika stwierdził, że myśli o koncepcji w której Jusik dorobił by się gromadki wrażliwych na Moc Mandalorian. Kal starał się przekonać Mandalora, że nie jest to coś co można ot tak sobie zaplanować, zwrócił też uwagę że powinni radzić sobie teraz tak samo jak przez ostatnie kilka tysiącleci, bez takiego wsparcia. Pomimo prób Shysy starającego się przekonać Kala, że niczym nie różniło by się to od tego jak obecnie Mandalorianie kształtują swój genotyp, Kal nie dał się przekonać do tej idei, natomiast gdy Fenn rozważył możliwość wykorzystania któregoś z klonów skupionych wokół Skiraty jaki szpiega w garnizonie Imperium, ten stwierdził że one same musiały by się na to zgodzić, nie mając jednak zamiaru ich o to prosić. Na koniec rozmowy Fenn zapewnił jeszcze Kala, że mu ufa - po pożegnaniu z Shysą Skirata wsiadł do czekającego śmigacza i wraz z Ordem odleciał.

Jakiś czas później, następnego dnia po podaniu wszystkim mieszkańcom należącego do Kala Kyrimorut przez Uthan szczepionki na FG36 i jej testach, Kal skontaktował się, że Shysą przez komunikator, informując go do czego ma dostęp i jakie ma plany dotyczące uodpornienia Mandalory na śmiertelnie groźną broń Palpatine'a - Shysa zgodził się na zarażenie antywirusem populacji planety, stwierdzając także, że cieszy się, że Kal jest po ich, Mandalorian, stronie. Zaprosił go także by wpadł kiedyś do niego napić się.

Walka z niewolnictwem na Mandalorze

W nieznanym dokładnie roku Imperator Palpatine powierzył opiekę nad Mandalorą Supremie, którego zadaniem było zniewolenie mieszkańców Mandalory - zadanie które udało mu się zrealizować. Nieobecni, wykonujący długą misje Fenn Shysa i Tobbi Dala po powrocie z zaskoczeniem zobaczyli jakie zmiany zaszły na Mandalorze. Fenn natychmiast zabrał się za tworzenie ruchu oporu.

Fenn Shysa podczas poszukiwań Tessenta.
W bliżej nieokreślonym momencie Shysa został także wynajęty przez Follnor Callata by odzyskać cenny artefakt znany jako Tessent - podjął się on tego zadania by zdobyć dodatkowe środki które chciał przeznaczyć na walkę z łowcami niewolników na Mandalorze. Nie wiadomo jednak jakim rezultatem zakończyły się te poszukiwania.

W 3 ABY Fenn Shysa wraz ze swoimi podwładnymi zaatakował jedną z grup handlarzy niewolników na Mandalorze - szybko się z nimi rozprawili, jednak nieuwaga Fenna mogła kosztować go życie - na jego szczęście uratowała go przybywająca w swoich celach na planecie Leia Organa - sama niemogąca uwierzyć, że uratowała kogoś kto pojmał jej ukochanego - brała go bowiem za Bobę Fetta. Ten wyprowadził ją szybko z błędu, informując, że nie jest Bobą i się przedstawiając, następnie zaś wrócił, że swoimi towarzyszami do ich obozu, zabrali ze sobą także Leię.

W rozmowie z księżniczką Fenn zauważył, że oboje są podobni, i walczą przeciwko temu co złe, a o to co dobre, streścił jej także co doprowadziło do aktualnego stanu - Mandalory jako węzła komunikacyjnego dla handlarzy niewolników, choć trochę rozminął się w pewnych szczegółach opowiadając między innymi, że walczył podczas wojen klonów u boku Boby Fetta.

Następnie poprosił Leię by ta wyjawiła mu co robi na Mandalorze - jak się okazało przybyła na poszukiwania Dengara, którego to Fenn i jego podwładni pojmali, a który został wysłany przez Imperium właśnie za nim. Leia ucieszyła się, że jej problem jest rozwiązany i będzie mogła zabrać Dengara do kwatery Rebelii, Fenn wyprowadził ją jednakże z błędu informując, że ma zamiar wymienić łowcę na pojmanego towarzysza, Tobbiego Dalę, i jego ludzie są dla niego ważniejsi niż dobro rebelii.

Księżniczka nie poddała się jednak tak łatwo - w nocy spróbowała się wymknąć, ale natknęła się na Fenna, któremu wyjaśniła, że chciała jedynie się przejść. Ten jej nie uwierzył, zgodził się jednak na wspólny spacer, podczas którego Leia zdecydowała się go pocałować - ten nie opierał się, dając się podejść - gdy zajęli odpowiednią pozycję Leia wykorzystała swoją przewagę i pchnęła go na drzewo pozbawiając przytomności - od początku taki był plan, miała stanowić jedynie przykrywkę i odwrócić uwagę podczas gdy to C-3PO miał uwolnić Dengara, co też ten zrobił.

Shysa z podwładnymi śledził Leię, by przekonać się, że została ona zdradzona przez Dengara i pojmana przez siły Imperium - udało mu się pojmać i zająć miejsce jednego, że zwiadowców Imperium i jako taki razem z Leią i C-3PO dostał się do wnętrza miasta kości gdzie w odpowiednim momencie zaatakował drugiego z eskortujących Leię szturmowców, i wraz z nią ruszył by uratować swojego towarzysza, Tobbiego Dale. Udało im się pozbyć stojacego na warcie strażnika i wydostać pojmanego Mandalorianina z celi i udali się do hangaru, gdzie Shysa dał sygnał swoim ludziom na zewnątrz by rozpoczęli atak - dowodzący ośrodkiem Suprema profilaktycznie zamknął wszystkie drogi wyjścia uniemożliwiając im tym samym ucieczkę, musieli więc zostawić związanego Dengara - prezent dla Lei, i udać się do gabinetu Supremy by się z nim rozmówić. Udało im się dostać do jego gabinetu, jednak podczas walki z nim Tobbi został postrzelony, dając jednak okazję Fennowi do pokonania wroga - od zabicia Supremy powstrzymała go Leia informując, że mogą go jeszcze potrzebować. Następnie Fenn z Leią i C-3PO odeszli, zostawiając rannego Tobbiego który nalegał na takie rozwiązanie. Fennowi i towarzyszom udało się uciec dzięki pomocy uwolnionych niewolników którzy zostali by odwdzięczyć im się za wolność oraz Tobbiego który otworzył im z gabinetu Supremy wrota wylotowe, zaraz też je zamknął doprowadzając do zniszczenia jednostki która ich ścigała, a w rezultacie zniszczenia całego ośrodka miasta w kościach, samemu przy tym poświęcając swoje życie - choć i tak był śmiertelnie ranny.

Po dotarciu z powrotem do obozu jeden z podwładnych zameldował Shysie, że ponieśli podczas ataku jedynie lekkie straty, a większość uwolnionych zdecydowała się do nich dołączyć, następnie zaś Shysa siłą wydobył z Dengara informacje na temat Boby - a właściwie ich brak, łowca okazał się bowiem nie wiedzieć nic co mogło by się przydać Lei.

Walka z Nagai i pomoc Rebeliantom

Gdy w 4 ABY wojownicza rasa Nagai zaczęła atakować planety w sektorze Mandalory, walką z nimi powinien zająć się wielki admirał Josef Grunger odpowiedzialny za ten rejon przestworzy, jednak jako że dotarła do niego wieść o śmierci Imperatora, wolał on skupić się na walce z innym admirałem. Ochroną sektora Mandalory musieli zająć się wiec Protektorzy Fenna Shysy którym towarzyszył osobnik znany jako Bey, pół-Nagai.

Pomimo wysiłków Shysy wrogowi udało się założyć w sektorze kilka swoich baz - w końcu jednak protektorzy zdołali wyprowadzić silny kontratak na bazę Nagai założoną na Mandalli, skąd ponosząc duże straty przegonili najeźdźców.

Gdy Shysa usłyszał, że Nagai dotarli także na Mandalorę, powrócił na nią i wraz z ruchem oporu przegonił najeźdźców. Bey pomagał także w tej walce, skutecznie zwalczając siły Nagai - ani Shysa ani nikt inny nie był świadom, że był on tak naprawdę agentem Nagai, których analitycy uważali ze w wyniku mających miejsce wydarzeń Fenn połączy swe siły z Sojuszem Rebeliantów, jednocześnie poręczając za bohaterstwo i przydatność Beya który będzie mógł infiltrować dzięki temu sojusz.

Niedługo po odparciu ataku Nagai Fenn Shysa przybył do bazy rebeliantów na Endorze, gdzie "na dzień dobry" obezwładnił Hana Solo myśląc, że ten chce coś zrobić Lei. Z pokładu jej statku mógł też obserwować jak Han i Millennium Falcon zniknął w niewyjaśnionym skupisku energii które flot rebelii miała zbadać.

Jakiś czas później wciąż znajdując się na Endorze, rozmawiał z Leią opisując jej jak wyglądała walka z Nagai w sektorze Mandaloriańskim, niedługo później brał też wraz z siłami rebelianckimi udział w misji na Gado, gdzie jako jedyny z pilotów miał wątpliwości czy należy słuchać Hana który groził eksterminacją całej planety jeśli nie zostanie udzielona pomoc Lando, jednak zgodził się wykonać ewentualny rozkaz, za namową Beya.

Jakiś czas później Shysa wciąż znajdował się na Endorze gdzie brał udział w teście sprawdzającym umiejętności pilotażu przygotowanym przez Ackbara, starał się także flirtować z księżniczka Leią, ku niezadowoleniu Hana. Brał też udział w walce z przybyłymi siłami Nagai, pilotując myśliwiec Cabur, wraz z całą grupa Mandalorian składających się na Eskadrę Wskrzesiciela.

Fenn wraz z innymi Mandalorianami brał udział też udział w trzeciej bitwie o Sajio, podczas której między innymi udało mu się załagodzić kłótnie między Hanem Solo a jednym z Nagai znanym jako Knife - bowiem siły Nagai zjednoczyły się z silami Republiki i Mandalorian w walce z wspólnym wrogiem - Tofami. Po wygranej bitwie, gdy Sojusz na rzecz przywrócenia Republiki stał się ową Republiką i zaproponował Nagai pełne członkostwo w tejże strukturze, siły Fenna Shysy pomogły Nagai w odbiciu z rąk Tofów ich rodzinnego świata, Nagi.

Bitwa o Mindor

W roku 5 ABY Fenn Shysa został sprowadzony przez Lando Calrissiana na stację gdzie Leia i Nowa Republika miała problem z grupą Mandalorian, która przyjęła zlecenie od Imperium i która wzięła za zakładnika planetę, grożąc jej destrukcją jeśli zostaną zaatakowani. Po wylądowaniu Shysa zamienił z Lando kilka zdań na temat jego ubioru i tego jak bardzo lubi się on modnie ubierać. Po dotarciu do sali konferencyjnej Leia zamieniła parę słów z Shysą i ich opuściła, po czym Shysa zamienił parę zdań na jej temat z Landem następnie zaś wziął się za to po co przybył, to jest przekonanie mandaloriańskich najemników żeby zrezygnowali z wykonywania swego zadania - Ci byli jednak nieugięci nic nie robiąc sobie z tego, że sam Lord Mandalor im rozkazuje. Po ponad pół godzinie Lando zostawił Shysę na chwilę samego, a gdy wrócił, w międzyczasie dowiadując się, że Han i Leia polecieli w kierunku Mindora, przyznał ku zaskoczeniu samego Shysy, że Mandalorianie wygrali, pozwalając okupywać im planetę ile tylko chcą, zauważył jednak, że Imperium nie ma raczej zamiaru im płacić, bo to logistycznie niewykonalne obecnie a także że nigdy nie miało, chcieli ich bowiem wykorzystać. Zamiast więc bezsensownie kontynuować okupację Lando znalazł rozwiązanie problemu z którym nie radził sobie Shysa - po prostu wynajął całą grupę Mandalorian.

Fenn udał się w pobliże Mindoru na pokładzie Wspomnienia Aldreraana którym dowodził Lando. Mandalora niecierpliwił fakt, że stoją z założonymi rękami - choć jak Lando zauważył tylko on stał, Fenn się bowiem przechadzał po pokładzie - zamiast rzucić do akcji jego ludzi. Calrissian stwierdził, że jak chce to może ruszyć do walki, zauważył jednakże komandosi mandaloriańscy są jego podwładnymi, a nie Fenna. W dalszej rozmowie Lando wyjawił Shysie swój plan na uniknięcie rozbłysków słońca układu, a także wyjawił, że ma zamiar użyć komandosów by zajęli się przejęciem działa grawitacyjnego które mogło by zagrozić ich okrętowi.

Shysa walczył razem z innymi Mandalorianami o przejęcie kontroli nad działem, jednakże mroczni szturmowcy stawiali zaciekły opór i walka odbywała się właściwie o każde pomieszczenie - walczyli zaciekle aż do momentu gdy Lord Shadowspawn wysadził podłoże działa, wyrzucając je wraz ze znajdującymi się wewnątrz żołnierzami obu stron na orbitę.

Gdy Fenn wraz z dowódcą najemników i kilkoma innymi Mandalorianami starali się udawać kilkusetosobową grupę, by prawdziwa większość ich sił mogła zajść wroga z boku, z Fennem skontaktował się ponownie Lando, ten więc streścił mu sytuację, a gdy generał kazał im się wycofać, będą bowiem atakować bazę, Fenn odmówił stwierdzając, że i tak nie zdążą i niech robią co trzeba, a on i inni Mandalorianie zginą, co zirytowało Landa który nie mógł jednak wpłynąć na Shysę.

Mandalor kontynuował walkę, pozbywając się hełmu którego wyświetlacz został uszkodzony przez blasterowe trafienie. Gdy pozbył się wszelkich granatów i amunicji, rzucił się na szturmowców by walczyć z nimi wręcz - gdy miał jednak zagłębić swoje nakarwaszowe ostrze w jednym z nich zauważył, że ten w ogóle nie stawia oporu, powstrzymał się więc od zabicia go. Szturmowiec uniósł następnie dłoń by uścisnąć rękę Shysy i zwrócił się do niego w Mando'a proponując rozejm, a także przesłał pozdrowienia od Imperatora Skywalkera i zaprowadził Shysę i dowódcę najemników do pomieszczeń sterowania działem grawitacyjnym - Shysa nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. zamienił jeszcze parę zdań z szturmowcem który rozkazał siłom obronnym poddanie się, między innymi na temat holodramatu "Luke Skywalker i zemsta Jedi".

Mandalorianie, szturmowcy i cywile ewakuowani zostali z pułapki na pokład Lansjera - na którego to pokładzie po jakimś czasie szturmowcy zaczęli opętańczo krzyczeć. Shysa nie miał pojęcia co się dzieje ale krzyknął do innych Mandalorian żeby zabezpieczyli broń szturmowców, co ci zrobili, sprawiając, że rzeź która zaraz miała miejsce była mniejsza niż mogła być. Gdy tylko szturmowcy przestali spazmatycznie krzyczeć chwycili za broń, jeśli nie zdążono ich rozbroić i zaczęli strzelać, na co Mandalorianie odpowiedzieli ogniem - gdy Shysa zauważył, że strzały Mandalorian powodują ogromne straty wśród cywili kazał wszystkim przejść na walkę wręcz, co też wszyscy uczynili - Shysa także zaczął walczyć wręcz z przeciwnikami dźgając ich swymi ostrzami.

Śmierć

Shysa zginął na planecie Shogun, zabity przez Bobę Fetta. Za Mandalora wyznaczona została przez Kaminoanankę Taun We nagroda, w ramach zemsty za jego udział w ataku na Kamino wiele lat wcześniej. Jednak Fett zabił go nie dla nagrody, ale okazując mu łaskę - Shysa będąc rannym nie chciał dostać się w ręce tubylców, dodatkowo poświęcając swe życie mógł umożliwić przeżycie Fettowi. Fenn kazał także obiecać Fettowi ze ten zostanie po jego śmierci Mandalorem, w końcu stawiając na swoim i umieszczając na tym stanowisku Fetta - coś nad czym pracował już w czasie wojen Klonów.

Dziedzictwo

Fenn Shysa w białej zbroi.
Boba został Mandalorem zgodnie z wolą Shysy, wpierw niezbyt angażując się w tą rolę, jednak w 40 ABY w wyniku splotu pewnych wydarzeń przyjął on swe dziedzictwo stając się prawdziwym liderem Mandalory.

Na Mandalorze znajdował się także zbudowany przez Bobę prosty pomnik Fenna którego część stanowił jego mandaloriański hełm - w 41 ABY Goran Beviin zabrał ku temu pomnikowi przybyłą na planetę Jainę Solo, córkę Lei z którą kiedyś flirtował Fenn.

Wygląd i wyposażenie

Fenn Shysa był niebieskookim blondynem, uważanym za przystojnego, sam Han Solo w myślach był zazdrosny o kontakty Leii i Shysy obawiając się, że Mandalorianin może być przystojniejszy od niego.

Był jednym z niewielu ludzi potrafiącym mówić w Shyriiwooku, oprócz tego płynnie posługiwał sie jedynie Basiciem. Miał szeroki wachlarz umiejętności przydatnych w walce, zarówno jeśli chodzi o walkę wręcz, bronią białą jak i przy użyciu blasterów. Najczęściej widywany był w zielonej zbroi mandaloriańskiej ale miał też białą.

Podczas poszukiwania Tessenta oraz w początkowym okresie istnienia Nowej Republiki używał zmodyfikowanego frachtowca zwanego Free Mandalore.

Ciekawostki

W Race for the Tessent wydanym w Star Wars Gamer 9 jego nazwisko zapisywane jest jako Shyhsa.

Źródła

Poprzednik:
Mandalor Wskrzesiciel
Mandalor
19 BBY - 23 ABY
Następca:
Boba Fett

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!