Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Miasto kości

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Miasto kości, widok z zewnątrz.

Miasto kości to znajdująca się w stolicy Mandalory, Keldabe, konstrukcja. Jej pierwotny charakter miał być rozrywkowy, brat Hayara zbudował ją około 20 BBY licząc, że nienaturalnych rozmiarów replika Mitozaura przyciągnie na Mandalorę turystów chcących ją zobaczyć - pomysł jednak nie wypalił a czaszka nie doczekała się otwarcia. Gdy po powstaniu Imperium na Mandalorę przybyli jego przedstawiciele szukając miejsca dla swojego garnizonu, kontakt z nimi nawiązali Hayar i Jarkyc wmawiając im, że czaszka jest prastara mandaloriańską świątynią i sprzedając ją chcącym w ten sposób zrobić wrażenie na Mandalorianach przedstawicielom Imperium.

Wysokie na kilka pięter i długa na 400 metrów konstrukcja została zmieniona więc w imperialny garnizon, przy pewnej pomocy mniej niechętnych Imperium Mandalorian takich jak na przykład Dred Priest.

Instalacja służyła Imperium przez kolejne lata, także w 3 ABY - wtedy stanowiła już bazę dla Supremy doglądającego na zlecenie Imperium handlu niewolnikami na planecie. W tym samym roku dowódca ten został jednak zabity w wyniku zainicjowanego przez Tobbiego Dalę wybuchu który zniszczył także całą konstrukcję.

Ciekawostki

Wcześniejsze źródła opisują tą instalacje jakby była prawdziwym obiektem - przykładowo w Aliens in the Empire znajduje się wpis "Mitozaur który miał pecha skrzyżować swe drogi z antycznymi mandaloriańskimi zdobywcami". Dopiero książka Komandosi Imperium: Legion 501 napisana przez Karen Traviss odmieniła pogląd na ten temat, jednoznacznie stwierdzając, że to sztuczna konstrukcja.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!