Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dash Rendar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

DashRendarNEGTC.jpg
Dash Rendar
Miejsce pochodzenia Korelia
Rasa Człowiek
Wzrost 180 cm
Kolor włosów Czerwone
Kolor oczu Zielone
Przynależność
Dash Rendar był koreliańskim pilotem. Początkowo próbował zrobić karierę jako imperialny oficer, jednak przez intrygę księcia Xizora, jego plany spełzły na niczym. Rendar stał się wtedy niezależnym łowcą nagród i pracował między innymi dla rebeliantów. Pomógł przejąć plany Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Biografia

Dash Rendar urodził się na Korelii. Był synem właścicieli RenTrans, dobrze prosperującej firmy, która zajmowała się transportem towarów w Jądrze Galaktyki. Rendar zdołał dostać się do akademii imperialnej na Caridzie. Miał nadzieję ukończyć ją i zostać oficerem.

Historia potoczyła się jednak inaczej. Sabotaż przeprowadzony przez księcia Xizora doprowadził do katastrofy jednego z frachtowców RenTrans i uszkodzony statek uderzył w Muzeum imperialne zabijając brata Dasha.

Rozwścieczony Palpatine rozkazał wtedy przekazać cały majątek Rendarów Xizorowi, wygnał rodzinę Dasha z Imperium, a jego samego wydalił z akademii. Młody mężczyzna został wtedy niezależnym pilotem, łowcą nagród, najemnikiem i przemytnikiem.

Dash Rendar i Leebo w kokpicie Outridera.

Kilkakrotnie skrzyżowały się jego ścieżki z Hanem Solo, którego poznał jeszcze w akademii. Pracował razem z nim zarówno dla Lando Calrissiana, jak i dla Katyi M'Buele. Dorobił się wtedy wystarczających pieniędzy, aby kupić sobie frachtowiec YT-2400 Outrider. Podczas postoju na Rodii zaś, w zamian za przewiezienie aktora komediowego, dostał od niego w ramach zapłaty droida - LE-BO2D9, znanego jako Leebo. Po jakimś czasie, robot stał się drugim pilotem Outridera.

Jakiś czas później, Solo związał się z Rebelią. Dash zdecydował się jednak pozostać niezależnym. W tym czasie kupił sobie drugi statek: Outrunner. Około 1 ABY pracował zaś razem z Tashem i Zakiem, aby zniszczyć sztuczną inteligencję liniowca Star of Empire. Później zaś zaczął pracować dla Sojuszu Rebeliantów. Robił to jednak dla pieniędzy, a nie z przyczyn ideologicznych.

Gdy Imperium zaatakowało Hoth, Rendar właśnie kończył dostarczać do bazy Echo żywność. Zdecydował się wziąć aktywny udział w bitwie. Zasiadł za sterami dostępnego śmigacza śnieżnego i zniszczył jedną z nacierających maszyn AT-AT. Później uciekł z planety.

Po pojmaniu Hana Solo w Mieście w Chmurach, Dash zdecydował się pomóc Calrissianowi w uratowaniu dawnego przyjaciela. Efektem tych starań była walka z IG-88D na Ord Mantell i namierzenie statku Boby Fetta na Gall.

Póżniej, Dash poleciał na Bothawui i wziął udział w operacji pojmania frachtowca Suprosa. Współpracował wtedy z rebelianckimi pilotami - Lukiem Skywalkerem i Acem Azzameenem. Mimo trudności misja się udało, a w jej efekcie udało się przejąć komputer z planami Drugiej Gwiazdy Śmierci i dostarczyć do na Kothlis, do bazy rebeliantów.

Następnie poleciał na Coruscant i pomógł Luke'owi i Lando zinfiltrować pałac księcia Xizora. Uciekając z planety jego Outrider zderzył się z kawałkiem złomu kosmicznego i eksplodował. Dash jednak przeżył i kilka miesięcy po tym wydarzeniu natrafiła na niego Guri. Miało to miejsce w kantynie na Hurd's Moon.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!