Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lekki frachtowiec YT-2400

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z YT-2400)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

YT-2400 to frachtowiec wyprodukowany przez Corellian Engineering Corporation w niesamowicie popularnej linii YT. Najbardziej znanym przedstawicielem serii YT-2400 (choć mocno zmodyfikowany) jest Outrider.

Historia i budowa

Jego bliski przodek, czyli YT-1300 był zbudowany jako zwykły lekki frachtowiec, następca jest już rasowym statkiem przemytniczym. Charakteryzuje się kokpitem umieszczonym na sterburcie, w którym znalazło się miejsce dla dwóch pilotów. Fabrycznie uzbrojony jest w jedną wieżyczkę z działkami laserowymi Zaprojektowano go z myślą, aby każdy właściciel mógł łatwo wprowadzić swoje własne, niekoniecznie legalne modyfikacje. W YT-2400 jest to jeszcze łatwiejsze niż w jego bezpośrednim poprzedniku - YT-2000. Fabrycznie wyposażono go w "zbyt silne" generatory, zatem statek ten dysponował nadmiarem energii do zasilenia zmodyfikowanych podzespołów. Większość części wchodzących w skład wyposażenia tej maszyny jest identyczna z tymi pochodzącymi z YT-1300, a znaczna część pozostałych wymaga tylko niewielkich przeróbek - co znacznie ułatwia dostęp do zapasowych części.

Wygląd zewnętrzny

YT-2400 widziany z tyłu

YT-2400 ma znany z innych maszyn CEC owalny kształt, z kabiną pilota po prawej stronie. Długa "tuba" zawiera z przodu właśnie mostek, a z tyłu główną kapsułę ratunkową mieszczącą sześć osób. Ta "tuba" przymocowana jest do głównego kadłuba za pomocą dwóch ramion. Główny, okrągły kadłub zawiera systemy statku oraz ładownię. Druga kapsuła ratunkowa oraz rampa załadowcza znajdowała się po lewej stronie - dokładnie naprzeciwko ramion łączących główny kadłub z "tubą" mostka.

Znane statki tego typu

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!