Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


LE-BO2D9

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
LE-BO2D9.jpg
LE-BO2D9 "Leebo"
Producent Cybot Galactica
Model Droid naprawczy
Typ LE
Wysokość 170 cm
Płeć Oprogramowanie męskie
Kolor sensorów Czerwony
Wyposażenie Holoprojektor, wtyczka, dalekosiężny komunikator
Przynależność Dash RendarLE-BO2D9, znany też jako Leebo, to Droid naprawczy klasy LE produkcji Cybot Galactica. Najpowszechniej kojarzony był jako drugi pilot i asystent przemytnika Dasha Rendara.

Biografia

Wczesne lata

Nieznany jest świat, na którym stworzono LE-BO2D9, ani kiedy dokładnie się to odbyło, lecz jego pierwszą znaną placówką był kosmoport na Esseles, gdzie przydzielono go do pracy na stanowisku inspektora ds. bezpieczeństwa. Pewnego dnia sprawdzana przez droida jednostka odleciała przed zakończeniem inspekcji, unosząc ze sobą bezradnego LE-BO2D9. Choć posada na Esseles definitywnie dobiegła przedwczesnego końca, jego "wrodzone" umiejętności w zakresie techniki statków szybko zjednały mu wiele istot szukających kompetentnego i - co najważniejsze - darmowego mechanika.

Tym samym LE-BO2D9 - coraz częściej zwany po prostu "Leebo" - zaczął pędzić żywot jednego z tysięcy droidów, zmieniających właściciela co kilka lat. W trakcie przemierzania galaktyki wzdłuż i wszerz miał okazję kształcić się również w sztuce pilotażu, co dodatkowo zwiększyło jego wartość. Kolejni nabywcy instalowali w Leebo dodatkowe gadżety, takie jak np. holoprojektor.

Drugi pilot Outridera

LE-BO2D9 ze swoim panem.
Reaguje na Leebo, jeśli mu się w ogóle chce reagować. Uważa się za dowcipnego.
Dash Rendar do Luke'a Skywalkera[1]

Jakiś czas przed rokiem 2 BBY koreliański przemytnik Dash Rendar wziął Leebo jako substytut zapłaty od pewnego emerytowanego rodiańskiego komika, od którego droid nabrał przesadnego poczucia wartości własnego dowcipu. Dash wykorzystywał go z początku w charakterze mechanika-asystenta dla siebie i swojego drugiego pilota Eadena Vrilla. To razem z nimi Leebo musiał eskortować piękną gwiazdę HoloNetu Javul Charn. Gdy w niejasnych okolicznościach Vrill odszedł od zespołu, droid zajął jego miejsce na stanowisku drugiego pilota jednostki YT-2400 Outrider i, choć w miarę dobrze się z Dashem rozumieli, nie panowały między nimi do końca równe stosunki. Leebo musiał zwracać się do swojego pana per "kapitanie" albo "sir", a gdy nie był mu potrzebny, zostawał odłączony od zasilania. Z drugiej strony zdarzało mu się przywołać Dasha do porządku, a ten z reguły bardzo szanował jego opinię. Droid spędzał właściwie cały czas na pokładzie statku, którego stery przejmował, gdy Dash zajmował się obsługą wieżyczki. W trakcie wykonywania zadania Leebo pilnował Outridera i zapewniał swojemu właścicielowi bieżące informacje na temat statusu celu i najlepszej drogi do jego osiągnięcia.

Rendar objaśnia Leebo swój plan upozorowania śmierci.

LE-BO2D9 brał udział w ewakuacji Outridera z powierzchni Hoth po bitwie, a następnie wspierał Dasha w poszukiwaniach Boby Fetta na Ord Mantell i Gall, uczestniczył również w akcji przechwycenia planów drugiej Gwiazdy Śmierci z frachtowca Suprosa i bitwie nad powierzchnią Coruscant między siłami Rebelii i Czarnego Słońca. Gdy wszyscy myśleli, że fragment zniszczonego skyhooka pochłonął Outridera, jego obydwaj pasażerowie szybowali przez nadprzestrzeń, pozorując swoją śmierć, by uniknąć zemsty przestępczego kartelu. Dalsze losy Leebo i jego współpracy z Dashem pozostają nieznane.

Charakterystyka

Leebo w trakcie pracy.
Nigdy nie kupuj droida, którego programował były komik.
Dash Rendar do Luke'a Skywalkera[1]

Leebo był typowym, naznaczonym przez życie galaktycznego włóczęgi droidem, wykazującym pewien stopień niezależności i poczucia humoru, jednak nigdy nieprzechodzących w otwarte nieposłuszeństwo. Jego podstawową funkcją była mechanika, toteż bardzo często nosił przy sobie charakterystyczną skórzaną torbę z narzędziami. Wyposażono go w wiele niestandardowych sprzętów, takich jak sensory i wtyczki komputerowe. Leebo umiał również posługiwać się pewnymi rodzajami blasterów, choć rzadko korzystał z tej umiejętności.

Leebo charakteryzował się ponadto swoistym "zmysłem" organizacyjnym i ponadprzeciętną dla droidów inteligencją: potrafił znaleźć dla swojego pana najlepszą drogę nawet pośród całkowicie obcego i nieprzyjaznego środowiska. Służył też mu radą i sugestiami.

Ciekawostki

Leebo, podobnie jak jego właściciel, zostali stworzeni przez Steve'a Perry'ego w powieści Cienie Imperium, jednak jego rola została tam bardzo ograniczona: droid wypowiada właściwie tylko jedną kwestię. Znacznie bardziej rozbudowany udział przypadł mu w grze stanowiącej część franczyzy, gdzie Leebo pojawia się w przerywnikach filmowych i regularnych komunikatach co do statusu misji. W grze droid jest też dużo bardziej poważny, niż wydawałoby się to na podstawie opisu z powieści.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!