Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Maul, Part V

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DM5.jpg
Darth Maul, Part V
Scenariusz: Cullen Bunn[1]
Ilustracje: Luke Ross[1]
Ilustracja na okładce: Rafael Albuquerque[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
19 lipca 2017[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Maul
Zeszyt/Tom: 5 z 5
Poprzedni: Darth Maul, Part IV
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: Przed Mrocznym widmem[3]


Darth Maul, Part V to piąty zeszyt mini-serii komiksowej Darth Maul. Komiks został wydany 19 lipca 2017 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. Twórcą scenariusza jest Cullen Bunn, zaś za rysunki odpowiada Luke Ross. Okładkę przygotował Rafael Albuquerque. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Darth Maul has kidnapped Jedi Padawan Eldra Kaitis… …and he's out for blood. But she's not going down without a fight. Duel![1](Marvel Comics, 2017)

Streszczenie

Na pokładzie stacji kosmicznej, Xev Xrexus wysłuchuje raportu na temat wydarzeń na powierzchni księżyca Drazkel. Podwładny kobiety informuje ją, że Eldra Kaitis stanowi nie lada wyzwanie dla ścigających ją licytujących. Słysząc to, organizatorka wyraża zadowolenie i mówi, że inwestycja jej klientów się sprawdza. Mężczyzna nie podziela jej entuzjazmu i zaznacza, że większość z uczestników łowów została uśmiercona, a część niedobitków postanowiła się wycofać. Xev pyta posłańca czy płatności od wysłanych na satelitę zostały zaksięgowane, a gdy otrzymuje potwierdzenie, oznajmia, że rozlew krwi był celem jej gości, więc wszyscy otrzymali to czego chcieli.

Na powierzchni księżyca Drazkel, Darth Maul prowadzi pojedynek z Eldrą Kaitis. Podczas gdy pełni determinacji Jedi i Sith stawiają sobie czoła, użytkownik ciemnej strony Mocy rozmyśla nad działaniami jakie podjął, aby znaleźć się w tym miejscu. Ścierając klingę miecza świetlnego z bronią przeciwniczki, Maul przyznaje w myślach, że jeśli jego niesubordynacja wyszłaby na jaw, jego mistrz srogo by go ukarał, lecz po chwili stwierdza, że podjęcie ryzyka było warte walki, którą w końcu przyszło mu stoczyć. Rozważając osobę Eldry, Zabrak przyznaje, iż jest ona silną w Mocy, zdolną wojowniczką, lecz mimo tych cech nie dorównuje jego umiejętnościom, przez co decyduje się ją powalić. Chcąc dowieść przed sobą o własnej wartości, Sith postanawia, że Twi'lekanka musi zginąć.

W innej części księżyca, grupa łowców nagród pod przewodnictwem Cada Bane'a obserwuje statki kosmiczne należące do Trandoshan i Weequayów, przy czym zastanawia się, który z nich jest lepszym okazem do uprowadzenia. Duros mówi Aurze Sing, aby podała swój typ, na co ta oznajmia, że trandoshański statek jest lepiej przygotowany do szybkich lotów, podczas gdy weequayański może zawierać więcej cennego ładunku. Bane nie może się zdecydować, dlatego oznajmia towarzyszkom, aby nie tracili więcej czasu i zaatakowali oba pojazdy. Po tych słowach natychmiast przystępuje do akcji i rzuca w stronę Trandoshan dwa granaty dymne. Gdy pociski docierają do celu, pilnująca frachtowca dwójka strażników dochodzi do wniosku, że zostali zaatakowani. Nim jednak wartownicy podejmują działanie, zostają wyeliminowani przez Bane'a, który wkracza w kłęby dymu i strzela do nich ze swoich pistoletów blasterowych LL-30.

Nieco dalej, oglądając rozgorzałą walkę, para Weequayów rozmawia między sobą na temat agresji łowców nagród na Trandoshan. Jeden z mężczyzn zastanawia się co powinni zrobić, na co drugi odpowiada mu, aby zignorowali sytuację, gdyż nie zawiera przyjaźni z jaszczurami, przez co nie będzie odgrywał bohatera. W tej samej chwili Weequayowie zostają postrzeleni przez Aurrę Sing, która w towarzystwie Vorhdeilo kieruje się w stronę ich statku. Gdy kobiety zbliżają się do swoich ofiar, Sing zamierza dobić jednego z mężczyzn, gdyż ten zdołał przeżyć atak. Culisettanka nie zgadza się na to, na co Aurra mówi jej, że nie potrzebują zakładnika. Vorhdeilo informuje towarzyszkę, że nie zamierza oszczędzić nieprzyjaciela, by brać go na zakładnika, a aby spożyć jego krew w ramach przekąski. Gdy wypowiedź łowczyni dobiega końca, obie kobiety kierują się na pokład weequayańskiego statku.

Aurra Sing zamierza dobić ocalałego Weequaya.

Widząc startujący pojazd, Cad Bane uruchamia swoje buty rakietowe i kieruje się w stronę sojuszniczek. Gdy wszyscy łowcy znajdują się na pokładzie, siedząca za sterami, Sing pyta nowo przybyłego o cel ich lotu. Duros stwierdza, iż ich zleceniodawca wydał im polecenie, aby unieszkodliwili wszystkie zbędne statki i właśnie to będzie stanowiło ich nowe zadanie. Dodaje, że gdy skończą postarają się odnaleźć Maula i gdy ten okaże się wciąż żywy, wezmą go na pokład.

Nie przerywając walki, Darth Maul i Eldra Kaitis konfrontują swoje siły. Twi'lekanka używając pchnięcia Mocą posyła w stronę Zabraka liczne odłamki skalne, które ten blokuje za pomocą swojego miecza świetlnego. Sith przyznaje w myślach, iż nie docenił swojej przeciwniczki, gdyż uznał ją za przegraną już na samym początku, przez co ta wykorzystuje jego nadmierną pewność siebie, aby zyskać nad nim przewagę. Na potwierdzenie jego założenia, Kaitis wyprowadza uderzenie, którym udaje jej się przeciąć szatę nieprzyjaciela, a przy okazji zadrasnąć jego skórę na klatce piersiowej. Wymiana ciosów chwilowo ustaje, dzięki czemu ścierający mają okazję wymienić się spojrzeniami. Maul oznajmia na głos, że tego rodzaju bitwa była wszystkim czego sobie życzył i ponawia natarcie.

Sith postanawia przejąć inicjatywę, przez co zmusza Jedi do obrony. Ponawiając uderzenia zauważa, że kobieta przeszła do taktyki, w której wyczekuje u niego jednego błędu, dzięki któremu byłaby w stanie zadać decydujący cios. Stwierdza w myślach, że nie jest to droga Zakonu Jedi, lecz wtedy Kaitis uskakuje przed nim i oznajmia, że nie zamierza dać się zabić. Dodaje, że nawet jeśli polegnie to jest zaledwie uczennicą, a nie w pełni wyszkolonym rycerzem. Słowa strażniczki pokoju sprawiają, że Maul wznawia walkę z nową furią. Po udanym powaleniu Twi'lekanki za pomocą kopnięcia, ta odwzajemnia mu się pchnięciem Mocą, które posyła go na skalną ścianę. Nie tracąc czasu, Eldra rzuca w stronę oszołomionego przeciwnika swój miecz świetlny, który wbija się w grań tuż nad jego głową. Zauważając, że broń go minęła, Sith drwiącym głosem oznajmia, że Jedi musi pamiętać o celowaniu w przeciwnika. Uśmiechając się, Kaitis odparowuje mu, że nie rzucała w niego. Na potwierdzenie jej wypowiedzi, skalna ściana zawala się na stojącego pod nią Maula, który niezdolny zareagować zostaje przysypany głazami.

Eldra podnosi swój miecz świetlny i odwraca się od rumowiska. Nagle wyczuwa jakiś ruch, lecz gdy się obraca Maul uwalnia się spod skał i przebija ją swoim mieczem świetlnym. Unosząc umierającą kobietę w powietrzu, Sith upomina ją, aby nie popełniała błędów, gdyż to nie przystoi Jedi. Gdy Twi'lekanka pada martwa, Zabrak niszczy jej broń, po czym rozkoszuje się swoim zwycięstwem. W myślach dochodzi do wniosku, że jej śmierć była pierwszą jaką zadał Jedi, lecz z pewnością nie ostatnią.

Darth Maul przybywa, aby zabić Xev Xrexus.

Wędrując przez pustkowia księżyca, Maul napotyka na swej drodze FE-B3, który pozbawiony wzroku desperackim głosem prosi o pomoc. Mężczyzna nie odpowiada na wezwania droida, lecz zbliża się do niego i jednym ciosem miecza świetlnego go unicestwia. Kontynuując marsz, do Zabraka podlatują podległe mu sondy DRK-1, które informują go o obecności wynajętych przez niego łowców nagród. Widząc przelatujący w pobliżu skradziony statek, Maul przyznaje, iż mimo, że jego zleceniobiorcy są słabi w Mocy, pragnienie otrzymania zapłaty dało im wystarczającą siłę, aby go odszukać. Stwierdza, że bez względu na ich zaangażowanie, nie zamierza z nimi więcej podróżować, a dług wobec nich nie będzie pierwszym, który powinien spłacić.

Na pokładzie stacji kosmicznej, Xev Xrexus używa podniesionego głosu, aby wezwać swoją służbę, gdyż skończyło jej się wino. Ku jej zaskoczeniu odpowiada jej Maul, który informuje, że wszyscy jej podwładni nie żyją. Reagując na jego słowa, Xrexus dochodzi do wniosku, że jeżeli wiedziałaby, że zostało jej tak mało czasu, skosztowałaby lepszego trunku. Gdy nowo przybyły się do niej zbliża, Xev zastanawia się czy może w jakiś sposób sprawić, aby ten ją oszczędził. Mężczyzna odparowuje, że pieniądze nie stanowią dla niego żadnej wartości, przez jego rozmówczyni wysuwa hipotezę, że poniesie śmierć w ramach zemsty za porwanie Jedi. Gdy jej oprawca nie odpowiada, kontynuuje wypowiedź i przyznaje, że wie, iż chodzi o zemstę, gdyż jemu podobni, czyli Sithowie, opierają na niej swoje działania. Gdy kobieta wypowiada nazwę zakonu Maula, ten unosi swoją broń i jednym ciosem pozbawia jej życia.

Darth Maul po rozmowie z mistrzem.

Na Coruscant, Darth Sidious pyta Dartha Maula czy teraz, gdy przelał krew padawanki, jego żądza krwi została zaspokojona. Pełen zdziwienia, uczeń pyta mistrza czy ten wiedział o wszystkich jego działaniach. Mroczny Lord odpowiada mu, że to on postawił go na ścieżce ciemności, więc nie powinien się dziwić, że jakiekolwiek odkrycie, którego dokona nie byłoby uprzednio znane jego osobie. Słysząc to, Maul dochodzi do wniosku, że został poddany próbie, w której została sprawdzona jego lojalność i że poniósł klęskę. Sidious informuje go, że w naturze Sithów znajduje się miejsce dla buntu, dlatego zapewnia go, że nie zrobił nic, co byłoby sprzeczne z ich ideałami. W związku z tym twierdzeniem, mentor pyta podwładnego czy czuje się usatysfakcjonowany niedawną walką. Uczeń zaprzecza, przez co zadowolony mistrz chwali go i odchodzi.

Wpatrując się w krajobraz planety-miasta, Darth Maul wspomina pierwszą śmierć zadaną Jedi. Niemal natychmiast dochodzi do wniosku, że jego pragnienie rozlewu krwi jeszcze bardziej się wzmogło. Przyznaje, że po pokonaniu Eldry Kaitis jedyne co musi zrobić to czekać na dalsze wydarzenia.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul, Part V.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2017, 19 lipca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $3.99

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Maul
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!