Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Darth Maul, Part IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy komiksu z mini-serii wydawnictwa Marvel Comics. Zobacz też: komiks wydany przez wydawnictwo Dark Horse Comics.
Darth Maul 4 cover.jpg
Darth Maul, Part IV
Scenariusz: Cullen Bunn[1]
Ilustracje: Luke Ross[1]
Tusz: Luke Ross
Litery: Joe Caramagna
Redakcja: Jordan D. White
Ilustracja na okładce: Rafael Albuquerque[1]
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Marvel Comics
21 czerwca 2017[2]
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Darth Maul
Zeszyt/Tom: 4 z 5
Poprzedni: Darth Maul, Part III
Następny: Darth Maul, Part V
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: Przed Mrocznym widmem[3]


Darth Maul, Part IV to czwarty zeszyt mini-serii komiksowej Darth Maul. Komiks został wydany 21 czerwca 2017 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. Twórcą scenariusza jest Cullen Bunn, zaś za rysunki odpowiada Luke Ross. Okładkę przygotował Rafael Albuquerque. Historia przedstawiona w komiksie należy do nowego kanonu, powstającego we współpracy z Lucasfilm Story Group.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Darth Maul and his crew of bounty hunters have captured Eldra, the hunted Jedi Padawan! But Xev Xrexus will not give up her prize without a fight. There's a new bounty out…and the reward for whoever defeats Maul and captures the Padawan is worth dying for. Not to mention, Eldra isn't leaving without a fight, either…[1](Marvel Comics, 2017)

Streszczenie

Na pokładzie stacji kosmicznej, Xev Xrexus przemawia do uczestników niedawno zakończonej aukcji. Organizatorka wydarzenia informuje zebranych, że statek, którym odlecieli porywacze wygranej przez Jee Krę, Eldry Kaitis, rozbił się na powierzchni pobliskiego księżyca. Zaznacza, iż mimo katastrofy, wciąż pobiera odczyty sugerujące, że pasażerowie pojazdu przeżyli. Kryminalistka oznajmia, iż Twi'lekanka jest tylko padawanką, lecz w jej opinii bardzo zaradną i zdolną, a jej ciemiężcy na pewno dodadzą pikanterii w łowach, które zamierza zorganizować. Zdaje sobie sprawę, iż wielu z uczestników licytacji czuje się zawiedzionych, że to nie oni złożyli zwycięską ofertę za Jedi. Dochodzi też do wniosku, że większość z jej słuchaczy zamierzała zabić Eldrę Kaitis, dlatego proponuje otwarte zawody, w których każdy będzie mógł zasmakować żywej rywalizacji. Zaznacza, iż wcielenie tego pomysłu w życie wymaga opłaty, dzięki której każdy z zainteresowanych zostanie przetransportowany na powierzchnię satelity.

Na księżycu Drazkel, Cad Bane zauważa nadciągającego Dartha Maula, który prowadzi skrępowaną Eldrę Kaitis. Duros wyraża zdziwienie na widok zleceniodawcy, a gdy ten podchodzi na bliższą odległość, wyjawia mu, iż zaczynał się martwić kto uregulowałby należność za jego pracę gdyby ten był martwy. Wypowiedź mężczyzny przerywa Aurra Sing, która oglądając poszycie rozbitej kanonierki typu Shekelesh dochodzi do wniosku, iż ładunek wybuchowy, który doprowadził do katastrofy został przygotowany w taki sposób, aby zadał jak najmniejsze szkody pojazdowi i jego pasażerom. Słysząc to, Maul informuje towarzyszy, że sprawcy ich nieszczęścia pragną dostać padawankę. Skrępowana, Eldra kąśliwie zauważa, że posiada imię, co spotyka się z gniewnym spojrzeniem Sitha. Nie chcąc dopuścić do kłótni, Bane stwierdza, że bez względu na okoliczności muszą jak najszybciej znaleźć drogę ucieczki ze skały, na której się znaleźli.

Grupa łowców nagród pod dowództwem Cada Bane'a wyrusza na łowy.

Gdy jego wypowiedź dobiega końca, Sing zauważa lądujące na księżycu statki i wyraża obawę, iż nowo przybyli nie są zespołem ratunkowym. Słysząc jej słowa, Cad dochodzi do wniosku, że Xev Xrexus zrobiła z nich zwierzynę łowną, gdyż sposób w jaki uprowadzili Eldrę postawił ją w złym świetlne w oczach licytujących, dlatego zapragnęła się zrehabilitować, a także podwoić swoje zyski. Kaitis jest zszokowana, że cała sytuacja jest spowodowana jej osobą, na co zwraca uwagę Maula. Zabrak informuje ją, że jej przeznaczeniem było umrzeć od chwili gdy postawiła stopę w obrębie świątyni Jedi, dlatego dodaje, że to cała ich grupa jest obiektem pościgu. Z lekkim zadowoleniem na twarzy, Twi'lekanka odparowuje mu, iż sami sprowadzili na siebie ten los. Bane jest pod wrażeniem jej zadziorności, lecz nade wszystko przyznaje jej rację. Słuchając go, Maul oznajmia, że się rozdzielą. Mężczyzna decyduje się odciągnąć nieprzyjaciół poprzez zabranie Eldry ze sobą, podczas gdy Cad i jego łowcy nagród zajmą się pozyskiwaniem statku, dzięki któremu będą mogli uciec z księżyca. Dodaje także, aby zleceniobiorcy uszkodzili każdy pojazd, który nie będzie im potrzebny oraz zabili każdego kto wejdzie im w drogę.

Duros chwali jego podejście, a następnie pyta go, dlaczego sądzi, iż nie odlecą z księżyca bez niego. Maul odpowiada mu, iż zakłada, że pragnienie łowców do otrzymania zapłaty za ich usługi sprawi, iż nie zostanie porzucony. Po tych słowach Sith zaczyna prowadzić skrępowaną Jedi z dala od reszty zespołu, a Bane informuje Sing i Vorhdeilo, iż mają do ukradnięcia kolejny pojazd. Culisettanka pyta towarzyszy czy ktokolwiek widział Troo-tril-teka, na co Aurra odpowiada jej, że Chadra-Fan najpewniej zginął w katastrofie ich statku.

W innej części powierzchni księżyca, poważnie ranny Tek-tek czołga się po ziemi desperacko szukając pomocy. Ku swojemu zdziwieniu zauważa FE-B3, którego natychmiast prosi o pomoc. Protokolant mówi mu, iż jego prośba jest nad wyraz dziwaczna, co wprawia go w osłupienie. Chadra-Fan pyta co się z nim dzieje, na co dowiaduje się, że droid czuje się w obecnej sytuacji bezużyteczny. Maszyna dodaje z sarkazmem, iż być może gdyby miała swoje oczy mogłaby pomóc rannemu.

Darth Maul uwalnia Eldrę Kaitis z kajdan.

Maszerując przez pustkowia, Darth Maul prowadzi skrępowaną Eldrę Kaitis, a także rozmyśla nad bieżącymi wydarzeniami. Jego kontemplacja zostaje zakłócona przybyciem sond DRK-1, które informują go o zbliżającym się nieprzyjacielu. Gdy Sith informuje o tym Jedi, ta, ku jego zaskoczeniu, proponuje, aby ją uwolnił, gdyż mogłaby mu pomóc w walce. Kobieta dodaje, że dodatkowo jest w stanie obronić własną osobę, przez co jej ciemiężca nie będzie się musiał obawiać, że przypadkowy przeciwnik pozbawi ją życia odbierając tym samym szansę jemu. Słuchając jej słów Maul bierze zamach i unicestwia nałożone Twi'lekance kajdany. Gdy ta odzyskuje wolność, Zabrak wręcza jej skonfiskowany wcześniej miecz świetlny.

Nie mija dużo czasu gdy do wrogich sobie towarzyszy dociera grupa Pyków. Będąc otoczonymi, Eldra życzy Maulowi wsparcia Mocy, lecz ten odparowuje, aby zachowała to życzenie dla siebie, gdyż Moc jest z nim przez cały czas. Rozpoczyna się walka, w której początkowo Jedi i Sith są zmuszeni do odbijania blasterowych strzałów. Będąc w defensywie, Zabrak rozmyśla nad osobą swojej kompanki i odkrywa, że nie ma w niej strachu. Nieoczekiwanie sytuacja nabiera nowego tempa, gdy agresorzy zostają zaatakowani przez sondy podległe Maulowi. Zmuszeni do zmiany frontu, Pykowie odsłaniają się na atak mężczyzny, który błyskawicznie do nich doskakuje, a następnie unicestwia przy pomocy swego miecza. Gdy wszyscy wrogowie kończą martwi, z demonicznym uśmiechem na twarzy, Maul odwraca się do stojącej nieopodal Eldry i zauważa jej gniewne oblicze.

Darth Maul stawia czoła członkom Syndykatu Pyke.

Prowadząc poszukiwania padawanki Kaitis, grupa Trandoshan zatrzymuje się, gdyż jej przywódca natrafia na czyiś ślad. Mężczyzna dochodzi do wniosku, że w niewielkim odstępie czasu ktoś tędy przechodził, dlatego informuje swoich towarzyszy, że to on zmierzy się z młodą Jedi. Gdy to mówi rozlega się głos należący do Cada Bane'a, który oznajmia, iż w okolicy nie ma ich zdobyczy. Skupiając na sobie uwagę Trandoshan, Duros stwierdza, że jeśli przywódca grupy jest zainteresowany, może spróbować pojedynku z nim. Słysząc propozycję, rozmówca łowcy natychmiast wyraża zainteresowanie i poleca swoim kompanom, by w razie jego śmierci puścili Bane'a wolno, gdyż to będzie jego nagrodą. Cad dziękuje mu za szczodry gest, na co natychmiast dowiaduje się, że Trandoshanin nie zamierza dzisiaj umrzeć. W tej samej chwili, przywódca wrogiej grupy zostaje zaatakowany przez Vorhdeilo, a jego podwładni przez Aurrę Sing, która ostrzeliwuje ich z karabinu snajperskiego. Do powstałego zamieszania dołącza również Bane, który używając swoich pistoletów blasterowych LL-30 eliminuje nieprzyjaciół i oznajmia im, że od samego początku nie zamierzał grać według zasad.

Maszerując skalną granią, Eldra nazywa swego oprawcę Sithem. Maul przyznaje jej rację, co od razu powoduje u niej zadawanie pytań. Twi'lekanka mówi, iż sądziła, że wszyscy Sithowie zostali zgładzeni, na co Zabrak informuje ją, że dzięki Jedi niemal wszyscy członkowie jego zakonu zostali zabici, lecz mimo tego wciąż istnieją. Słysząc to, Kaitis chce wiedzieć dlaczego jej nieprzyjaciel postanowił ujawnić swoją obecność właśnie teraz, a nie jak to zazwyczaj bywało, prowadzić swą działalność z ukrycia. Maul odpowiada jej, że nie przeżyje wystarczająco długo, aby móc zdradzić poznany przez siebie sekret. Padawanka zastawia się czy mężczyzna nie wziął pod uwagę, że mogłaby spróbować uciec w czasie walk, którym stawiają czoła. Zabrak dochodzi do wniosku, że to byłoby sprzeczne z jej naturą, nawet jeśli nie byłaby przedstawicielką Zakonu Jedi.

Eldra Kaitis i Darth Maul walczą przeciw wspólnemu wrogowi.

Po krótkim przemyśleniu jego słów, Eldra dobywa swojego miecza, a następnie pyta Maula dlaczego zwleka z czekającą ich walką. Sith informuje ją, że ich starcie będzie świętym rytuałem, którego żaden pospolity kryminalista nie będzie mógł zakłócić. Kaitis odbiera jego słowa w zgoła inny sposób i oznajmia, że ten nie chce mieć świadków, którzy daliby świadectwo o jego działaniach. Padawanka zauważa, że to musiało być przyczyną ich odłączenia się od łowców nagród. Dodaje też, iż wyczuwa, że jej rozmówca coś ukrywa, dlatego chce wiedzieć kim jest osoba, która wzbudza w nim taki strach.

Nieco później, wspólnymi siłami Maul i Kaitis odpierają kolejne ataki agresorów. W czasie walki, Sith analizuje osobę swojej towarzyszki i dochodzi do wniosku, że jej działania są podsycone gniewem. Stwierdza, iż w innych okolicznościach padawanka mogłaby być przeciągnięta na ciemną stronę Mocy, lecz jego działania wydały na nią wyrok śmierci, gdyż jego mistrz nie może się dowiedzieć o jego niesubordynacji. Gdy ostatnie starcie dobiega końca, Twi'lekanka oznajmia, iż nie muszą być wrogami i prowadzić ze sobą walki, gdyż jedynym warunkiem ku temu jest porzucenie przez Zabraka ścieżki mroku. Słysząc to, Maul mówi, iż być może zbyt wysoko ją ocenił skoro wygłasza takie przemowy. Eldra odpowiada mu, iż chciała dać mu szansę zanim ten zostanie upokorzony, a następnie zbity. Sith zastanawia się czy członkowie Zakonu Jedi, którzy starli się z Sithami dali im podobny wybór zanim ich zabili. Wiedząc, że prowadzenie dalszej dyskusji nie ma sensu, Jedi uruchamia miecz świetlny, czemu natychmiast wtóruje jej przeciwnik. Gdy obie strony są przygotowane, ustawiają się do pojedynku.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Darth Maul, Part IV.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2017, 21 czerwca USA --- Marvel Comics 32 strony Druk (miękka) $3,99

Przypisy

Linki zewnętrzne


Darth Maul
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!