Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Barel Ovair

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Barel Ovair.jpg
Barel Ovair
Rasa: Człowiek
Kolor oczu:
Przynależność:
Barel Ovair był żyjącym na kilkadziesiąt lat przed wybuchem wielkiej wojny galaktycznej szpiegiem Sithów, a zarazem mistrzem Zakonu Jedi, który potajemnie infiltrował. Barel Ovair, podobnie jak jego ojciec i dziadek, szpiegował, na zlecenie Imperatora Imperium Sithów, Republikę Galaktyczną oraz Zakon Jedi. Pod pozorem zgłębiania tajemnic Mocy, wraz z niczego nieświadomym padawanem Eisonem Gyntem badał grobowce starożytnych Sithów, w rzeczywistości mając na celu zniszczenie ich duchów, które mogły zagrozić Imperatorowi, po jego ujawnieniu się po ataku na Republikę. Do historii przeszła jego misja na Yavin 4, do grobowca Nagi Sadowa. Zakończyła się ona przejęciem ucznia Ovaira przez ducha Mrocznego Lorda Sithów, co zaowocowało stoczonym kilka lat później na Coruscant pojedynkiem i ostatecznym zniszczeniem ducha Sitha.

Biografia

Infiltrowanie Zakonu

Eison Gynt był Jedi w czwartym pokoleniu, powszechnie uważany za najbardziej obiecującego padawana w Zakonie. Mając podobne dziedzictwo, szanowany badacz Jedi, mistrz Barel Ovair, uczynił Gynta swoim uczniem.
Archiwista Jedi Gnost-Dural.[1][2]
Eison Gynt, uczeń Barela.

Barel Ovair urodził się ponad sto lat po zakończeniu wojny domowej Jedi. Podobnie jak jego ojciec i dziadek infiltrował Zakon Jedi dla Imperatora Sithów. Jako Jedi Barel zdobył powszechny szacunek, oraz tytuł mistrza Jedi. W tym czasie w świątyni szkolił się młody, niezwykle obiecujący nautolański padawan, przedstawiciel czwartego pokolenia swego rodu w Zakonie, Eison Gynt. Barel Ovair postanowił wziąć młodzieńca na swego ucznia. Razem, pod pozorem zgłębiania tajemnic Mocy, obaj mężczyźni podróżowali przez galaktykę wyruszając na coraz bardziej niebezpieczne misje. Idąc śladem przodków, Ovair odwiedzał grobowce starożytnych Sithów. Jego padawan nie wiedział, że celem nauczyciela jest nie badanie Mocy, lecz zniszczenie duchów starożytnych lordów, by po rozpoczęciu wojny z Republiką, nie stanowiły one zagrożenia dla Imperatora.[2]

Misja na Yavin 4

Razem, Ovair i Gynt podróżowali przez galaktykę, badając tajemnice Mocy. Przez lata, obaj stawali się coraz bardziej ambitni, ostatecznie podejmując niebezpieczną misję. Wyruszyli na wyprawę, mającą na celu zbadanie świątyń Sithów na Yavinie 4.
— Gnost-Dural o podróżach ucznia i mistrza.[3][2]
Walka w grobowcu Nagi Sadowa.

W roku 3956 BBY Barel i Eison udali się na ryzykowną misje na czwarty księżyc Yavina. Tam mężczyźni odnaleźli starożytną, wybudowaną przez Massasskich wojowników na cześć Nagi Sadowa, który osiadł tam po porażce Sithów w wielkiej wojnie nadprzestrzennej. Gdy zbliżyli się do wejścia, odkryli, że Sadow poprzez wynaturzone eksperymenty zamienił Massassów we władające ciemną stroną bestie, które przetrwały na Yavinie setki lat. Rozpoczęła się potyczka z przeważającymi siłami wroga. Chociaż obaj zaciekle stawiali opór, pod naporem Massassów musieli wycofać się w głąb świątyni, która okazała się być grobowcem Sadowa. W końcu, wyczerpani, trafili na sarkofag Mrocznego Lorda, spowity niezwykle silną energią ciemnej strony. Ovairowi nie udało się zgładzić ducha, więc opuszczając ucznia, postanowił wrócić na Coruscant.[2]

Powrót na Coruscant

Brutalna walka pomiędzy tą dwójką rozegrała się na oczach całej Republiki. Przejęta Moc Gynta była straszna, lecz ten dzień należał do mistrza Ovaira.
— Archiwista Jedi o walce stoczonej na Coruscant.[4][2]
Pojedynek na Coruscant.

Po kilku tygodniach ledwo żywy, ciężko ranny i na wpół szalony z powodu tego, co wycierpiał, Jedi powrócił do świątyni Jedi na Coruscant. Tam przez dłuższy czas odzyskiwał siły i wylizywał się z ran. Gdy był już wystarczająco silny, przedstawił przed Senatem tragiczną historię o tym, co wydarzyło się w czasie misji, mówiąc o horrorze jaki przetrwał, a także kłamiąc, że Eison Gynt zginął z rąk Massassów. Jednakże kilka lat później, niespodziewanie na Coruscant pojawił się nautolański padawan, odziany w tradycyjny strój Massassów i kierowany chęcią zabicia Barela Ovaira. Opętany przez ducha Nagi Sadowa, Eison Gynt zaatakował dawnego mistrza. Obaj mężczyźni stoczyli w środku dnia, na ulicach Coruscant pojedynek, którego świadkami byli mieszkańcy planety-miasta. Chociaż jeszcze przed rozpoczęciem wypraw z Ovairem, Gynt był jednym z najbardziej obiecujących padawanów, a w walce kierował nim duch potężnego Sitha, Ovair zdołał zgładzić Eisona i jednocześnie ducha Nagi. Po stoczonej walce, Barel złożył raport Radzie Jedi. Ta, nie zastanawiając się głębiej nad ostatnimi wypadkami i nie zadając sobie pytań, pogratulowała Barelowi zwycięstwa, a na Coruscant świętowano zwycięstwo nad opętanym padawanem. Niczego nieświadomy Zakon przez kolejne lata był infiltrowany przez Ovaira.[2]

Dziedzictwo

Jakże niepomyślne jest to, że tę straszną prawdę o mistrzu Ovairze poznaliśmy o stulecie za późno.
— Gnost-Dural po odkryciu prawdy.[5][2]
Ovair składa raport Radzie Jedi.

Dopiero ponad sto lat później, w roku 3653 BBY, po zakończeniu wojny pomiędzy Republiką, a Imperium Sithów, które dwadzieścia osiem lat wcześniej ujawniło się galaktyce, prawda o czynach Barela została odkryta. Archiwista Jedi, Gnost-Dural przygotowujący na zlecenie Rady Jedi holonagrania traktujące o historii galaktyki, a w czasie swych badań przyjrzał się bliżej dziejom rodu Ovairów odkrywając, że infiltrowali Zakon.[2][6]

Charakterystyka

Barel Ovair był biegły w posługiwaniu się Mocą oraz podwójnym mieczem świetlnym o fioletowych klingach, co pozwoliło mu stawić czoła duchowi Sadowa. Ponadto umiejętnie ukrywał swe oddanie ciemnej stronie i Imperium, dzięki czemu mógł bez przeszkód infiltrować Zakon i osiągnąć w nim wysoką rangę.[2]

Ciekawostki

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Barela Ovaira.
  • Barel Ovair używał podwójnego miecza świetlnego, broni, której pierwszym użytkownikiem był Exar Kun, który także walczył z duchem Sadowa na Yavinie 4.

Przypisy

  1. Eison Gynt was a fourth generation Jedi, widelu considered to be the most promising padawan in the Order. Having a similiar heritage, the venerated Jedi scholar, master Barel Ovair, took Gynt his apprentice.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Timeline 7: Peace for the Republic?
  3. Together, Vair and Gynt, travelled the galaxy, studying the mysteries of the Force. Over the years, the pair became more and more ambitious, eventually undertaking a daunting mission. They set out to explore the ancient Sith temples on Yavin-Four.
  4. The brutal battle between the two was staged with all of the Republic watching. Gynt's borrowed powers were formidable, but Master Ovair won the day.
  5. How unfortunate that we've only learned the terrible truth about Master Ovair more than a century too late.
  6. Timeline 1: Treaty of Coruscant

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!