Xanatos
Xanatos |
Data i miejsce narodzin: | ok. 73 BBY |
Data i miejsce śmierci: | 44 BBY |
Miejsce pochodzenia: | Telos IV |
Rasa: | Człowiek |
Kolor włosów: | Czarne |
Kolor oczu: | Ciemnoniebieske (szafirowe) |
Kolor skóry: | Jasna |
Przynależność: |
Xanatos był drugim[1] padawanem Qui-Gon Jinna, który później stał się Mrocznym Jedi.
Biografia
- Jeśli zniszczysz mnie dzisiaj Qui-Gonie, odrodzę się. Silniejszy, mądrzejszy, mogący cię zniszczyć.
- — Xanatos do Qui-Gona.[2]
Wczesne życie
Qui-Gon odkrył Xanatosa gdy ten miał trzy lata. Chłopiec wywarł na nim wielkie wrażenie swym potencjałem Mocy. Wtedy to Qui-Gon po krótkim wahaniu zdecydował się zaprowadzić Xanatosa do Świątyni Jedi na Coruscant, by tam poddać go treningowi. Przy tym, Xanatos musiał zostawić dwie rzeczy które kochał najbardziej w młodości: Criona - swego ojca i Telos - swoją rodzinną planetę.
Padawan Qui-Gona
Po osiągnięciu tytułu padawana, Xanatos odbył wraz z Qui-Gonem kilka misji w przeciągu pięciu lat. Wtedy też zaczął wykazywać pierwsze oznaki agresji, które zmartwiły Radę Jedi. Jednak Qui-Gon nie chciał słuchać ostrzeżeń i bezgranicznie ufał swojemu padawanowi. Podczas ostatecznego testu, Yoda wysłał Xanatosa wraz z Qui-Gonem na Telos, gdzie skorumpowany gubernator planety - ojciec Xanatosa Crion szykował się do zerwania traktatów z sąsiednią planetą i wywołania wojny.
Upadek
Podczas pobytu na Telos Crion uzmysłowił Xanatosowi jak wielu rzeczy i możliwości pozbawiło go życie zgodne z zasadami Jedi. Xanatos zobaczył jak potężny jest jego ojciec potęgą, którą daje władza polityczna i bogactwo i przez to pozwolił uwieść się ciemnej stronie. Podczas negocjacji z władzami sąsiedniej planety, Xanatos na życzenie ojca zerwał negocjacje, a w wojnie, która po tym wybuchła, stanął na czele wojsk Criona nie licząc się ani z tym, że angażując się w konflikt łamie zasady Jedi, ani ze śmiercią licznych cywili. Ostatecznie Qui-Gonn Jinn został zmuszony do powstrzymania eskalacji konfliktu bez pomocy, a wręcz stojąc po przeciwnej stronie barykady niż jego uczeń. Podczas finałowej bitwy w stolicy Telos, Thani, Qui-Gon zabił Criona na oczach Xanatosa. To przypieczętowało przejście Xanatosa na ciemną stronę Mocy. Padawan zdjął z dłoni ojca przecięty mieczem świetlnym Qui-Gona pierścień ojca i wypalił na policzku znak niedomkniętego okręgu, by, jak to ujął, na zawsze przypominał mu o tym co się stało i o zdradzie Qui-Gona. Następnie zaatakował swojego mistrza. Mimo, że pojedynek został wygrany przez Jinna, nie był on w stanie zabić swojego ucznia. Wówczas Xanatos uciekł, zabierając ze sobą skarby Telos, zgromadzone przez Criona.
Rada Jedi prawdopodobnie została poinformowana przez Qui-Gona o przebiegu misji i upadku Xanatosa, w każdym razie wypowiedzi Yody świadczą o tym, że wiedział on co stało się z uczniem Qui-Gona. Nie ma też podstaw, by przypuszczać, że Jinn chciałby zataić szczegóły przed Radą, choć były one dla niego bolesne. Natomiast do szerszego grona - uczniów i padawanów, dotarły tylko niejasne plotki, na podstawie których przypuszczano, że padawan Qui-Gona stracił podczas misji na Telos życie.
Offworld
Xanatos wykorzystał majątek wywieziony z Telos do założenia firmy Offworld Corporation (pol. Korporacja Pozaplanetarna), zajmującej się głównie wydobywaniem surowców naturalnych na rozmaitych planetach, przede wszystkim w rejonie Rubieży. Offworld zasłynęła z bezwzględnych metod działalności, sabotowania działań konkurencji, prowokowania wypadków przy pracy i wykorzystywania pracy niewolników (albo pracowników formalnie wolnych, których przymusem lub podstępem zmuszano do podpisywania kontraktów czyniących z nich de facto niewolników). Jako szefowie zespołów wydobywczych Korporacji często pracowali Huttowie, natomiast faktyczna struktura przedsiębiorstwa, a zwłaszcza tożsamość szefa, przez długi czas pozostawały tajemnicą.
Pułapka na Bandomeer
Prawda wyszła na jaw podczas misji Qui-Gona na górniczą planetę Bandomeer. Okazało się, że wezwanie go tam, formalnie prośba lokalnych władz, było w istocie pułapką zastawioną przez Xanatosa.
Początkowo były upadły Jedi udawał pracownika średniego szczebla Offworld, a swojego byłego Mistrza powitał przyjaźnie, tak jakby wydarzenia z przed pięciu lat na Telos były jedynie przykrym nieporozumieniem. Potem jednak Xanatos porwał i uwięził na dalekomorskiej platformie wydobywczej Obi-Wana Kenobiego (nie będącego wówczas jeszcze padawanem Qui-Gona), wcześniej próbując zasiać w jego sercu wątpliwości co do prawdziwej natury Mistrza Jedi. Badając sprawę, Qui-Gon przekonał się, że to właśnie Xanatos jest prawdziwym szefem Offworld Corporation, a następnie wdał się z nim w pojedynek na miecze świetlne, który zakończył się jego ucieczką z pola walki (jednak po odzyskaniu miecza Obi-Wana) i szyderczą zapowiedzią Xanatosa, że przed nim nie zdoła uciec.
Do kolejnego pojedynku doszło po uwolnieniu Obi-Wana z platformy wydobywczej. Xanatos zwabił obu Jedi do najniższego poziomu kopalni jonitu i po krótkiej walce uciekł, zostawiając ich na dole w towarzystwie potężnego ładunku wybuchowego, jednego z wielu rozlokowanych na całej Bandomeer. Xanatos planował zagładę całej planety, byle tylko mieć pewność, że Qui-Gon poniesie śmierć. Jedi zdołali jednak na czas rozbroić bombę, wykorzystując specjalne właściwości jonitu. Okazało się jednak, że Xanatos przewidział i taki rozwój sytuacji. W notatce, którą Qui-Gon Jinn znalazł w swoim pokoju, Xanatos wyrażał nadzieję, że jego były mistrz bawił się równie dobrze jak on, a jeśli jakimś cudem udało mu się przeżyć, to jeszcze się spotkają.
Działania zakulisowe i dywersja w Świątyni Jedi
Kiedy Qui-Gon Jinn i Obi-Wan przebywali na planecie Gala, gdzie mieli nadzorować przebieg pierwszych demokratycznych wyborów, młodszy z Jedi przypadkowo odkrył, że kampania wyborcza populistycznego kandydata Deki Bruna była w dużej mierze finansowana przez Offworld. Brun trzymał to w tajemnicy, chcąc uchodzić za uczciwego polityka prowadzącego kampanię jedynie dzięki środkom wpłaconym przez zwyczajnych wyborców. Obi-Wan nie dowiedział się dokładnie co Xanatos miał otrzymać w zamian za udzielone wsparcie finansowe, podejrzewał jednak, że po dojściu Bruna do władzy, korporacja kierowana przez mrocznego Jedi otrzymałaby specjalne przywileje i zgodę na eksploatację zasobów naturalnych Gali. W końcu jednak, m in. dzięki działaniom obydwu Jedi, wybory wygrała inna kandydatka.
Kilka miesięcy później niepokojące rzeczy zaczęły dziać się w Świątyni Jedi na Coruscant. W tajemniczych okolicznościach ktoś dokonywał coraz poważniejszych kradzieży. Usiłowano też dokonać zamachu na Mistrza Yodę. Za wszystkim tym stał Xanatos, który przeciągnąwszy na swoją stronę padawana Brucka Chuna planował wysadzenie Świątyni w powietrze. Również ten plan został udaremniony przez Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego, jednak w wyniku konfrontacji Bruck stracił życie.
Finałowa kampania
Do finalnego starcia pomiędzy Xanatosem, a Qui-Gonem doszło ponownie na Telos. Qui-Gon Jinn i Obi-Wan udali się tam z nieoficjalną misją mającą na celu schwytanie Xanatosa i postawienie go przed obliczem sprawiedliwości. Po przybyciu na miejsce przekonali się, że Xanatos jest przez mieszkańców Telos uwielbiany, uważany za dobroczyńcę, bohatera i najbardziej godną zaufania osobę na planecie. Okazało się, że Xanatos jest fundatorem wielu instytucji pożytku publicznego, takich jak szpitale czy biblioteki, a także twórcą brutalnej gry połączonej z loterią o nazwie Katharsis, która stała się wielka pasją nie tylko mieszkańców Thani, ale także wielu przybywających na planetę turystów. Administrowaniem dochodów z Katharsis zajmowała się spółka UniFy, która miała przeznaczać je na rekultywację i ochronę Świętych Obszarów, czyli rezerwatów przyrody na Telos. W rzeczywistości UniFy była przykrywką dla działalności Offworld Corporation, która zamiast ochroną, zajmowała się rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych planety, również na terenie rezerwatów. Katharsis natomiast miała za zadanie absorbować uwagę mieszkańców na tyle, by nikt nie sprawdzał co naprawdę dzieje się w rezerwatach.
Qui-Gon i Obi-Wan postawili sobie za zadanie udowodnienie powiązań między UniFy a Offworld. Ich zadanie szybko się skomplikowało, gdyż Xanatos dowiedział się o ich obecności na Telos i wydał list gończy za nimi, przedstawiając ich jako groźnych kryminalistów. Jedi musieli się ukrywać, jednak dzięki pomocy Andry - założycielki opozycyjnej partii POWER i drobnego oszusta Dena, zdołali udowodnić Telosjanom, że Xanatos ich okłamuje. Podczas finału Katharsis zamiast zdjęć obszarów rzekomo ochranianych dzięki działalności UniFy, doprowadzili do wyemitowania materiału ukazującego dewastację dokonana przez Offworld na terenie rezerwatu Świętych Stawów (Sacred Pools). Xanatos, wykorzystując swoja charyzmę i autorytet jakim cieszył się wśród rodaków, zdołał początkowo wmówić im, żeby nie wierzyli temu co widzą, a raczej zaufali jego słowom, jednak kiedy Den dodatkowo dowiódł, że sama loteria Katharsis jest z góry ustawiona tłum zażądał aresztowania Xanatosa.
Xanatos próbował uciec z planety, jednak Qui-Gon z Obi-Wanem doścignęli go na terenie dawnego rezerwatu Świętych Stawów, obecnie przemienionych w bajora wypełnione żrącym kwasem. Nad jednym z nich doszło do ostatecznego starcia między Qui-Gonem, a jego byłym padawanem. Xanatos przegrał lecz nie chcąc pozwolić by Qui-Gon zabrał go na proces do Thani, zdecydował się popełnić samobójstwo. Tuż przed wskoczeniem do sadzawki pełnej kwasu oznajmił Qui-Gonowi, że nigdy nie da mu satysfakcji zabicia go, oskarżył go o działanie pod wpływem nienawiści, a na koniec wypowiedział słowa, które, jak miał nadzieję, powinny dręczyć jego byłego mistrza przez resztę życia: Zniszczyłeś mnie, bo nie potrafiłeś mnie uratować.(...) Jestem twoją największą pomyłką. Żyj z tym. I żyj z tym.(samobójstwem Xanatosa)
Pomimo wstrząsu Qui-Gona, plan Xanatosa nie powiódł się, jego dawny mistrz pogodził się z jego śmiercią krótko po wydarzeniach na Telos.
Dziedzictwo
Xanatos pozostawił syna Grantę Omegę, który poznawszy historię swojego ojca poprzysiągł zemstę Jedi. Nic nie wiadomo o kobiecie, z którą upadły Jedi dochował się potomka. Jest również bardzo wątpliwe czy w ogóle o nim wiedział.
Ciekawostki
- Imię Xanatos przypomina imię greckiego bożka śmierci Thanatosa.
- Również nazwa jego rodzinnej planety Telos wywodzi się z greki. W języku starogreckim oznacza koniec, a w nowogreckim cel.
- W żadnej z książek nie pada nazwisko Xanatosa. Jedną ze spekulacji jest Omega (nota bene również słowo greckiego pochodzenia, ostatnia litera alfabetu symbolizująca koniec), gdyż nazwisko to nosi jego syn Granta. Wśród fanów popularne jest też nazwisko - patronimik deCrion lecz nie jest ono w żaden sposób kanoniczne.
Przypisy
Źródła
- Uczeń Jedi: Narodziny Mocy (Po raz pierwszy wymieniono)
- Uczeń Jedi: Mroczny przeciwnik (Pierwsze pojawienie)
- Uczeń Jedi: Ukryta przeszłość (Tylko wspomniany)
- Uczeń Jedi: Królewskie znamię (Tylko wspomniany)
- Uczeń Jedi: Niepewna ścieżka (pojawia się, choć nie jest nazwany z imienia)
- Uczeń Jedi: Świątynia w niewoli
- Jedi Apprentice: The Day of Reckoning
- Qui-Gon Jinn w Star Wars Databank (Dostęp 12.09.11) (Link zapasowy na stronie archive.org)