Tsile

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tsile
Planeta macierzysta: Nam Chorios
Język: Telepatia
Wzrost: Średnio 50 cm.
Kolor oczu: Brak
Cechy charakterystyczne: Całkowicie krystaliczne
Zdolności: Kontakt z Mocą
Tsile - żywe kryształy zamieszkujące Nam Chorios. Nazywano je również Strażnikami (duże zielone kryształy pod powierzchnią ziemi) albo Duszkami (małe kryształki rozrzucone po całej powierzchni planety). Zyskały świadomość jeszcze przed tym jak pokrywające planetę oceany wyschły, zmieniając ją w pustynię. Zniszczenie kryształu wiązało się z zabiciem Tsila i wyzwalało silną falę Mocy, która ogłuszała wszystkich w okolicy.

Historia

Kryształy rozwijały swoją świadomość i wrażliwość na Moc razem z planetą. Nigdy nie przeszkadzały im inne istoty, które osiedliły się na ich świecie. Nawet nawiązały z osadnikami telepatyczny kontakt, aby uchronić ich przed straszną zarazą, jaką był Posiew Śmierci. To za ich sprawą zbudowano wielkie działa, nie pozwalające dotrzeć na planetę ani z niej odlecieć żadnemu statkowi większemu od B-winga.

Mieszkańcy często śnili o tym, że rozmawiają ze skałami. Dopiero Luke Skywalker zorientował się, kim tak naprawdę są głosy w jego umyśle.

Ostatecznie Tsile zawarły z ludźmi umowę, za sprawą której doprowadzono do powrotu wszystkich Tsilów, jakie kiedykolwiek opuściły Nam Chorios, na ich rodzimą planetę. W zamian wzięły udział w leczeniu miejsc zainfekowanych przez drochy oraz pozwoliły na eksport cennych minerałów, aby zapewnić osadnikom godne życie.

Gdy w 44 ABY Luke Skywalker powrócił na planetę w pogoni za Abeloth, Vestara Khai zamordowała Tsila, aby uwolnić swoich towarzyszy z pułapki Zaginionego Plemienia.

Ciekawostki

  • Szlifowane Tsile po zmianie ich sieci krystalicznej wykorzystywano w przemyśle do budowy syndroidów, igieł (samodzielnych myśliwców bezzałogowych) i innych systemów CKNR (flagowego produktu Korporacji Loronar).
  • Odpowiedzialne były za przepływające co jakiś czas przez całą planetę błyskawice Mocy.
  • Nawet przetworzone kryształy pozostawały świadome swojej egzystencji i uważne były przez inne za krewniaków.
  • Podczas kontaktu z innymi istotami wykorzystywały obrazy, które znalazły w umysłach swoich rozmówców.

Źródła