Shonmai

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Shonmai
Data i miejsce śmierci: 137 ABY
Miejsce pochodzenia: Dac
Rasa: Kalamarianka
Kolor oczu: żółte
Przynależność: Komandosi Mon Cal
Profesja: Komandos
Shonmai była kalamariańskim komandosem żyjącym w czasie eksterminacji mieszkańców planety Dac z rozkazu Dartha Krayta w 137 ABY.

Biografia

Shonmai wraz z innym kalamariańskim komandosem, Adripharem, zostali wysłani na zwiad okolicy diabelskiej szczeliny, w której niewiele wcześniej odparto atak fortecy bojowej klasy Acklay na grupę uchodźców. Podczas patrolu swoimi krakanami odebrali sygnał o dużej formie życia nieopodal. Zobaczyli później ogromną, wodną bestię sithów, Lewiatana. Nie wiedząc co to, rozpoczęli rajd rozpoznawczy wokoł stwora i odkryli, że przy jego boku płynie imperialny pływak AT-AT. Shonmai nakazała wycofać się towarzyszowi, lecz pływak zdążył go trafić turbolaserem. Chciała go jeszcze przechwycić, lecz wówczas lewiatan wyssał jego energię zyciową za pomoca pęcherzy na skórze. Kalamarianka natychmiast popłynęła do jaskini komandosów powiadomić o tym dowództwo. O zbliżającym się niebezpieczeństwie poinformowała kapitana Tanquara i Treisa Sinde, którzy postanowili stawić czoła bestii.

Kiedy zjawił się lewiatan, komandosi w krakanach zaatakowali pływający AT-AT przy jego boku. Tarcze wokół niego nie pozwalały im zadać jakiegokolwiek uszkodzenia. Mimo tego, kapitan Tanquar nakazywał kontynuowanie ataku w nadziei na znalezienie luki w systemach obronnych pływaka. W momencie gdy diablornice prowadzone przez Treisa Sinde rzuciły się na lewiatana, w AT-AT otwarty został luk w celu wypuszczenia sharków. Tarcze wokół wylotu były wyłączone, co dawało okazję do przedarcia się kalamariańskim komandosom. Tanquar uznał że skorzystanie z tego faktu jest zbyt niebezpieczne, ale Shonmai zdecydowała się na samobójczą akcję i obrała kurs na otwarty luk. Zderzając się z pojazdem, doprowadziła do jego eksplozji, a tym samym poświęciła się w obronie swojego ludu.

Źródła