Prom typu Ministry

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Prom typu Ministry
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Ministry-class Orbital Shuttle
Producent: Zentine Dynamics
Rodzaj: Prom kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 20 m
Prędkość w atmosferze: 750 km/h
Prędkość w kosmosie: 6
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: Podwójne działo laserowe
Różne
Załoga: 2
Pasażerowie: 36
Ładowność: 1,5 t
Cena:
  • 160 000 cr (nowy)
  • 80 000 cr (używany)
Przynależność: Republika Galaktyczna



Prom typu Ministry to jeden z najpopularniejszych promów kosmicznych w okresie po zakończeniu wielkiej wojny Sithów.

Zastosowanie

Jego pierwotnym celem było służenie jako pojazd dyspozycyjny wysłannikom kanclerza podczas ich działań na rzecz odbudowy poszczególnych planet Republiki spustoszonych podczas działań wojennych. Politycy tacy podróżowali zazwyczaj na krążownikach typu Hammerhead, podczas gdy jednostki typu Ministry wykorzystywali do komunikacji między okrętem, a powierzchnią planety, czy też do lotów lokalnych. Z czasem zapotrzebowanie na promy zaczęło się zwiększać, więc zwiększano ich produkcję - z początku jedynie w macierzystych stoczniach Zentine Dynamics na Foerost, później także w filiach tej firmy. Po kilku latach Ministry stał się jednym z częściej spotykanych lekkich promów kosmicznych.

Charakterystyka

Ministry nie był jednostką transportową. Mógł przewieźć tylko półtorej tony ładunku. Służył głównie jako jednostka dyspozycyjna, pasażerska, lub kurierska. Silny pancerz i potężne osłony, jak również uzbrojenie, zostały zamontowane z dwóch powodów: wojny, w czasie której każdy statek musiał być w pewnej mierze zdolny do walki oraz wysokiego statusu pasażerów tej jednostki. Prom typu Ministry miał aerodynamicznie ukształtowany kadłub i na tyle odporną konstrukcję, że nawet po bezpośrednim trafieniu pociskiem rakietowym był w stanie w miarę bezpiecznie wylądować nie narażając na szwank swojej załogi i pasażerów. Pewnym niedoborem była u niego niezbyt duża prędkość w atmosferze, jednak w niespokojnych czasach wiele osób było skłonnych wymienić czas dotarcia do celu na dodatkowe, zapewniane przez ten prom bezpieczeństwo.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.