Nalia Adollu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Nalia Adollu była rycerzem Jedi żyjącym w pierwszych latach ery upadku Republiki.

Urodziła się w roku 1010 BBY na tropikalnej planecie Corsin. Za młodu Jedi wyczuli jej potencjał w Mocy i wzięli ją na szkolenie. Mistrzem Nalii został Anno Wen-Chii, mistrz Jedi rasy Pyn'gani.

W 995 BBY Nalia i Anno Wen-Chii udali się na misję badawczą na rodziny świat tego drugiego, Polus. Pozostawali tam co najmniej przez następne pięć lat.

W 990 BBY Darth Zannah podszyła się pod Nalię, korzystając z faktu ich fizycznego podobieństwa (obie miały atletyczną budowę, były tego samego wzrostu i wieku, Zannah tylko przefarbowała swoje włosy na czarne). Adeptka Sithów udała się na Coruscant, gdzie w archiwach Świątyni Jedi miała nadzieję poznać sposób usunięcia orbalisków z ciała jej mistrza, Dartha Bane'a. Jej plan prawie się powiódł: jako, że prawdziwa Nalia nie była widziana przez żadnego Jedi ze Świątyni przez ostatnie pięć lat, jej oszustwo nie zostałoby wykryte gdyby nie zbieg okoliczności: w bibliotece przebywał również kuzyn Zannah, Darovit. Udało jej się jednak uciec z informacjami których poszukiwała.

Źródła